Németország drámai meccsen fordított és legyőzte Costa Ricát, de így is kiesett

2022.12.01. 19:46
A 2014-es világbajnok 2018 után 2022-ben sem jut tovább a csoportkörből (Fotó: Getty Images)
Németország 4–2-re legyőzte Costa Ricát a katari labdarúgó-világbajnokság E-csoportjának 3. fordulójában, de a másik meccs eredménye (Japán–Spanyolország 2–1) miatt így is a kvartett 3. helyén végzett, így 2018 után 2022-ben sem jutott be a nyolcaddöntőbe.

V
ILÁGBAJNOKSÁG, KATAR
CSOPORTKÖR, 3. FORDULÓ
E-CSOPORT
COSTA RICA–NÉMETORSZÁG 2–4 (0–1)
Al-Hor, al-Bajt Stadion, 67 054 néző.Vezette: Frappart (francia)
COSTA RICA: K. Navas – Fuller (Bennette, 74.), Ó. Duarte, K. Waston, J. Vargas, Oviedo (Contreras, 90+3.) – Joel Campbell, Borges, Tejeda (R. Wilson, 90+3.), B. Aguilera (Salas, a szünetben) – Venegas (Matarrita, 74.).Szövetségi kapitány: Luís Fernando Suárez
NÉMETORSZÁG: Neuer – Kimmich, Süle (Ginter, 90+3.), Rüdiger, Raum (Götze, 67.) – Goretzka (Klostermann, a szünetben), Gündogan (Füllkrug, 55.) – L. Sané, Musiala,Gnabry – T. Müller (Havertz, 66.). Szövetségi kapitány: Hans-Dieter Flick
Gólszerző: Tejeda (58.), Neuer (70. – öngól), ill. Gnabry (10.), Havertz (73., 85.), Füllkrug (89.)

A japánok elleni, hatalmas meglepetést okozó vereség és a spanyolok elleni iksz után az már biztos volt, hogy Németország nem lehet csoportelső, de azt is tudta Hansi Flick szövetségi kapitány együttese, hogy a Costa Rica elleni győzelemmel már jó esélye van a továbbjutásra az E-csoportból – ha a spanyolok hozzák a papírformát.

Ennek megfelelően bekezdtek a hat Bayern München-játékossal felálló németek, s az első negyedórában már három kaput eltaláló lövést is leadtak, közte egy góllal: a 10. percben David Raum bal oldali beadását Serge Gnabry fejelte be a hosszú alsóba az ötös sarkáról.

A vezetés tudatában lejjebb vett az intenzitásból Németország, de a kontrollt megtartotta – nem igazán volt esélye kontrákat indítani Costa Ricának… egészen a félidő hajrájáig, amikor sorra követték egymást a német hibák, s a közép-amerikaiak háromszor is eljutottak az ellenfél kapujáig. Ezek közül a lehetőségek közül Fuller előtt adódott a legnagyobb, az ő közeli lövésénél azonban hatalmasat védett Neuer.

Itt még örülhettek a németek... (Fotó: Getty Images)

A második félidőt ismét magasabb intenzitással kezdte Németország, csakhogy az 58. percben egy újabb létszámfölényes helyzet adódott Costa Rica előtt, s ezt már nem hagyta ki: Yeltsin Tejeda egyenlített közelről. Mindeközben csak nőtt a baj a németek részéről, hiszen japán ekkor már 2–1-re vezetett Spanyolország ellen.

Hansi Flick csapata ennek ellenére nem adta fel, s tovább gyártotta a helyzeteket, de ezek kihasználása úgy ment, akár a japánok ellen: Musiala például kétszer is eltalálta a bal kapufát. A 70. percben aztán megtörtént, amire kevesen számítottak: Juan Pablo Vargas kabaréba illő góljával (amelyet a FIFA Manuel Neuer öngóljaként hagyott jóvá) már Costa Rica vezetett, s ezzel továbbjutásra (!) állt. Sokáig a közép-amerikaiak sem örülhettek, mert a csereként bejött Kai Havertz a 73. percben egyenlített.

Megannyi dráma után aztán jött a 85. perc, s a Chelsea sztárja, Havertz ismét beköszönt, ezzel már a németeknél volt az előny (2–3), csakhogy ez semmit sem ért, hiszen Japán továbbra is 2–1-re vezetett a spanyolok ellen. A németek ekkorra már felszabadultan futballoztak, Niclas Füllkrug révén még a 89. percben is betaláltak, ezzel 4–2-re nyertek, de mivel a másik meccsen az eredmény nem változott, kiestek, ahogyan Costa Rica is.

AZ E-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Japán 3 2 1 4– 3 +1 6
2. Spanyolország 3 1 1 1 9– 3 +6 4
3. Németország 3 1 1 1 6– 5 +1 4
4. Costa Rica 3 1 2 3–11 –8 3

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

A csoport másik mérkőzésén:
Japán–Spanyolország 2–1 (0–1)

COSTA RICA
KAPUSOK: 1 Keylor Navas(Paris Saint-Germain – Franciaország),18 Esteban Alvarado(Herediano),23 Patrick Sequeira(CD Lugo – Spanyolország)
VÉDŐK:3 Juan Pablo Vargas(Millonarios FC – Kolumbia),4 Keysher Fuller(Herediano),6 Óscar Duarte(al-Vehda – Egyesült Arab Emírségek),8 Bryan Oviedo(Real Salt Lake – Egyesült Államok),15 Francisco Calvo(Konyaspor – Törökország),16 Carlos Martínez(AD San Carlos),19 Kendall Waston(Deportivo Saprissa),22 Ronald Matarrita(FC Cincinnati – Egyesült Államok)
KÖZÉPPÁLYÁSOK:2 Daniel Chacón(Colorado Rapids – Egyesült Államok),5 Celso Borges(Alajuelense),9 Jewisson Bennette(Sunderland – Anglia),10 Bryan Ruiz(Alajuelense),13 Gerson Torres(Herediano),14 Youstin Salas(Deportivo Saprissa),17 Yeltsin Tejeda(Herediano),20 Brandon Aguilera(Nottingham Forest – Anglia),21 Douglas López(Herediano),24 Roan Wilson(Municipal Grecia),25 Anthony Hernández(Puntarenas FC),26 Álvaro Zamora(Deportivo Saprissa)
TÁMADÓK: 7Anthony Contreras(Herediano),11 Johan Venegas(Alajuelense),12 Joel Campbell(Club León – Mexikó)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Luis Fernando Suárez(kolumbiai)

NÉMETORSZÁG
KAPUSOK: 1 Manuel Neuer(Bayern München),12 Kevin Trapp(Eintracht Frankfurt),22 Marc André ter Stegen(FC Barcelona – Spanyolország)
VÉDŐK: 2 Antonio Rüdiger(Real Madrid – Spanyolország),3 David Raum(RB Leipzig),4 Matthias Ginter(SC Freiburg),5 Thilo Kehrer(West Ham United – Anglia),15 Niklas Süle(Borussia Dortmund),16 Lukas Klostermann(RB Leipzig),20 Cristian Günter(SC Freiburg),23 Nico Schlotterbeck(Borussia Dortmund),25 Armel Bella-Kotchap(Southampton – Anglia)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 6 Joshua Kimmich(Bayern München),8 Leon Goretzka(Bayern München),11 Mario Götze(Eintracht Frankfurt), 13 Thomas Müller(Bayern München),14 Jamal Musiala(Bayern München),17 Julian Brandt(Borussia Dortmund),18 Jonas Hofmann(Borussia Mönchengladbach),19 Leroy Sané(Bayern München),21 Ilkay Gündogan(Manchester City – Anglia)
TÁMADÓK:7 Kai Havertz(Chelsea – Anglia),9 Niclas Füllkrug(Werder Bremen),10 Serge Gnabry(Bayern München),24 Karim Adeyemi(Borussia Dortmund),26 Youssoufa Moukoko(Borussia Dortmund)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Hans-Dieter Flick