Évtizedek óta nem látott, szenzációs sikerrel indult meg az újabb Eb-részvétele felé a magyar labdarúgó-válogatott, amely lehengerlő első félidei teljesítményének köszönhetően könnyedén, 3-0-ra győzte le Bulgáriát hétfőn este a Puskás Arénában. A 2024-es Európa-bajnokság selejtezőit ezzel a fantasztikus győzelemmel kezdte meg Marco Rossi együttese, amivel rengeteg rossz sorozatot szakított meg, és ezáltal az egy meccsel többet játszó Montenegró és Bulgária előtt máris a kijutást érő második helyen áll a csoportjában. Jöjjenek a magyar hősök nyilatkozatai és a mérkőzés érdekességei!

Annak ellenére, hogy az év első meccsén 1-0-s győzelmet aratott az Észtország elleni felkészülési mérkőzésen a magyar fociválogatott, nem volt teljesen meggyőző az ottani játék, így sokan kritikusan várták a Bulgária elleni találkozót. A selejtező első körében odahaza vereséget szenvedő bolgárok ellen azonban

már az első percektől teljesen feltüzelt volt a csapat, és ez szenzációs játékkal párosult a több mint 60 ezer szurkoló előtt.

Még szinte el sem kezdődött a mérkőzés, amikor egy begyakorolt szögletvariáció után Szoboszlai Dominik beadásából Sallai Roland lövését még védeni tudta Daniel Naumov kapus, ám a labda Vécsei Bálint elé került, aki közvetlen közelről bekotorta azt az üres kapuba.
„Nagyon fontos volt, hogy mi szerezzük az első gólt; az volt a szándékunk, hogy ne essünk csapdába az első hazai selejtezőben, és a győzelemre törekedtünk – nyilatkozta a Ferencváros középpályása. –

Szoboszlai beadása és Sallai lövése után született meg a vezető gól Fotó: Csudai Sándor - Origo

Mindez történt a hetedik percben, és noha a bolgárok ekkor még nem törtek össze, a magyar támadások csak jöttek és jöttek. Aztán a 26. percben a török játékvezető megítélt egy szabadrúgást 26 méterre a kaputól, középen. A labda mögé Szoboszlai Dominik állt, a közönség pedig lelkesen, állva, már-már ugrálva várta a lövést, mert a csapatkapitány már többször is bebizonyította, hogy ez számára ziccer. Ám akár ziccer, akár nem, a világ bármely pontján megirigyelnék azt, ahogy Szoboszlai óriási erővel a bal felső sarokba tekerte a labdát, kétgólos előnyhöz juttatva ezzel a magyar válogatottat.
„A mérkőzés előtt azt beszéltük, hogy amit eddig elért a csapat, a két Európa-bajnoki szereplés és a Nemzetek Ligája-sikerek, azt csakis együtt tudtuk véghez vinni. Ma este is ez volt a mottónk, és megmutattuk, hogy együtt bármire képesek vagyunk. Összességében jól véghez is vittük, amit elterveztünk – nyilatkozta Szoboszlai az újságíróknak a mérkőzés után. –

Teljes volt a boldogság Szoboszlai gólja után Fotó: Csudai Sándor - Origo

A bolgárok úgy tűnt, teljesen összeomlottak ettől a góltól, és csak idő kérdése volt, mikor jön a következő magyar találat. A válaszra 14 percet kellett várni: Szoboszlai lódult meg középen, és ugyan a Bolla Bendegúznak szánt labdájába beleléptek, a lecsorgót Ádám Martin gyönyörűen elpasszolta a hosszú alsóba, amivel eldöntötte a mérkőzést. A Dél-Koreában légióskodó támadó Észtország ellen először talált be címeres mezben, a második góljára pedig nem kellett sokat várni.
„Erre készültünk a meccs előtt, hogy már az ellenfél térfelén letámadunk. Rengeteg lehetőségünk volt, rúgtunk is három gólt az első félidőben.

nyilatkozta a meccs után Ádám. – Most éreztem a legjobban magam, meg most volt a legjobb a csapat is. Régebben a tévében figyeltem, ahogy a meccs után éneklik a szurkolók a Himnuszt, most a pályán érzékenyültem el. Sok munka van ebben, hogy 29 évesen átélhettem ezt is."

Ádám Martin gólja már a 40. percben eldöntötte az Eb-selejtezőt Fotó: Csudai Sándor - Origo

A félidő végén még a török játékvezető és a videobíró is hozott egy erősen vitatható ítéletet azzal, hogy nem adott meg egy egyértelműnek tűnő magyar büntetőt Ivajlo Markov kezezésekor. Ha nem 3-0 lett volna az állás, akkor valószínűleg percekig szólt volna a füttykoncert a stadionban, így azonban néhány másodperc után a közönség visszaváltott a magyar játékosok éltetésére. Marco Rossi is úgy látta, az irányítása alatt ez volt az eddigi legjobb teljesítmény, amit az első félidőben látott a csapatától – ez nem is meglepő azt az adatot vizsgálva, hogy

legutóbb egy 2015-ös, Litvánia elleni összecsapáson talált be legalább 3-szor a magyar válogatott. Azóta 83 meccset játszott a csapat.

„Az első félidő alapján talán könnyűnek tűnhetett [a meccs], de a futballban semmi sem könnyű. Tegnap egy csapat [Dánia] 2-0-ra vezetett, majd 3-2-re kikapott [Kazahsztántól]. Mindig tisztában kell lenni ezen a szinten, hogy az ellenfél bármikor visszajöhet – mondta a szövetségi kapitány a meccs után. – Az egész csapat jól játszott.

Marco Rossi 3-0 után is ugyanúgy irányította a csapatát, mint előtte Fotó: Csudai Sándor - Origo

Rossi megszólalt Csoboth Kevin és Varga Barnabás beállításáról is, akiket a mostani válogatott szünetben próbált ki először a pályán: „Ez egyértelmű üzenet minden, magyar bajnokságban játszó játékos számára, hogy ha elég elkötelezettek és keményen dolgoznak, beteljesíthetik azt az álmukat, hogy a válogatottban szerepelhessenek."

A második félidő újabb magyar gólt már nem hozott, ám bolgárt sem, a sima győzelem pedig egyáltalán nem forgott veszélyben. Ráadásul több esély is volt arra, hogy még tovább nőjön a különbség, elsősorban Sallai Roland jóvoltából, de

a jelenlegi keretből a legtöbb (immáron 69) válogatottsággal rendelkező Nagy Ádámnak is volt két lehetősége a gólszerzésre.

„Az, hogy hétfőn este, ilyen rossz időben is teltházat teremtettek a szurkolók, egy hatalmas pluszt adott számunkra, és a bolgárok az első 10-15 percben emiatt is futballozhattak megilletődötten – dicsérte meg a közönséget Nagy Ádám, majd rátért a két lehetőségének elemzésére. – Mindkét helyzetemet Salának [Sallai Rolandnak] köszönhetem: az egyiknél rossz döntést választottam azzal, hogy tovább akartam passzolni,

A védő azonban túl közel állt, és bele tudott érni, de összességében örülök, hogy én is jól tudtam kezdeni a selejtezősorozatot" – tette hozzá az olasz másodosztályú Pisa középpályása, aki az Origónak hozzátette,

már a múlt héten tudta, hogy Észtország ellen csereként fog beállni, de Bulgária ellen kezdőként számít rá Rossi.

Vécsei és Ádám után Nagy (8) is közel járt ahhoz, hogy megszerezze második válogatottbeli gólját Fotó: Csudai Sándor - Origo

A kérdésünkre Nagy azt is elárulta, hogy mi zajlódott le az öltözőben a szünetben, illetve a mérkőzés után.
„Félidőben nagyon örültünk, hogy ilyen domináns játékot nyújtottunk, és ez ilyen jó eredménnyel is társult. Ám

Viszont úgy érzem, hogy sikerült agresszív, sikerre éhes mentalitással kijönni a pályára, Sala például rögtön egy kapura lövéssel kezdett, úgyhogy nem is estünk bele ebbe a hibába – mondta a középpályás az Origónak, majd az öltözőből a meccs után kiszűrődő hangos zenére is magyarázatot adott. –

Gulácsi Péter sérülésével a válogatott első számú kapusa, Dibusz Dénes mellett a keretbe két fiatal, újonc kapust hívott be a szövetségi kapitány, ám egyikük sem jutott szóhoz a mostani két mérkőzésen. Dibusz ugyanis hibátlan teljesítményt nyújtott,

a 180 perc alatt egyetlen gólt sem kapott, így a 26 válogatott meccse során már 13-adszor zárt makulátlanul

– igaz, a bolgárok ellen gyakorlatilag egy igazán nagy védésre volt szüksége: a 64. percben Georgi Ruszev 21 méterről leadott lövésénél.
„Az első félidő minden várakozást felülmúlt. Jól játszottunk és maximálisan kontroll alatt tartottuk a mérkőzést, az ellenfélnek még kapura lövése sem volt.

Sajnálom, hogy a második félidőben nem tudtunk betalálni, de összességében végig mi irányítottunk. Ha voltak is időszakok, amikor a bolgárok kicsit többet birtokolták a labdát, a védelmünket akkor sem tudták megbontani" – értékelte az újságíróknak a találkozót a Ferencváros kapusa.

Dibusz Dénes átlagosan minden második válogatott meccsén nem kap gólt Fotó: Csudai Sándor - Origo

A bolgárok szerb szövetségi kapitánya, Mladen Krsztajics veretlenül érkezett a mostani válogatott szünethez, ám Montenegró után Magyarország ellen is pont nélkül zárt a csapata. Dibusz véleményével összhangban Krsztajics elismerte, hogy a játék minden elemében felülmúlta a válogatottját Marco Rossi együttese.
„Nekünk nincsenek topligás játékosaink, akik ilyen sebességgel képesek játszani, és több sérültünk is van, kényszerű cserékre is volt szükség – mondta a vendégek mestere a sajtótájékoztatón. – A magyar játékosok erős európai klubokban játszanak. Ez már nem az a válogatottjuk, mint tíz-tizenöt éve,

Szoboszlai Dominik például topligás, magas szinten futballozó labdarúgó, de nemcsak ő, többen is ezt a szintet képviselik a magyar csapatban. Nekünk nincsenek olyan játékosaink, mint Magyarországnak vagy Szerbiának, ezt látni kell."

A bolgár védőket megbolondította Szoboszlai Dominik Fotó: Csudai Sándor - Origo

A csoport jelenlegi állása mindenképpen alátámasztja Krsztajics állítását, ugyanis a második forduló után két százszázalékos csapat van a G csoportban: Szerbia és Magyarország. A szerbek a litvánok elleni győzelem után a nagy rivális Montenegrót is 2-0-ra győzték le Dusan Vlahovics hajrábeli duplájával, ezzel 6 ponttal vezetik a tabellát;

a második, még kijutást érő helyen pedig még úgy is Magyarország áll, hogy eggyel kevesebb meccset játszott Montenegróhoz (és Bulgáriához) képest.

A magyar válogatott következő találkozójára éppen Montenegróban kerül sor június 17-én, a podgoricai összecsapáson Marco Rossi együttese nagy lépést tehet afelé, hogy sorozatban a harmadik Európa-bajnokságán is ott legyen – korábban még zsinórban kettőre sem volt példa. Az első félidőben nyújtott csodálatos játékkal erre mindenképpen jó esély van, történelemírásra viszont már a bolgárok (és az észtek) elleni győzelem is elég volt, zárásként nézzünk meg ebből és egyéb érdekességekből néhányat.

• 2023 előtt legutóbb 1983-ban (napra pontosan 1983. március 27-én, azaz éppen 40 éve) tudta megnyerni az első Eb-kvalifikációs meccsét a magyar válogatott. A mostanit megelőző négy Eb-selejtezős nyitómeccsen ráadásul egyaránt vereséget szenvedett az együttes.
  • 2023 előtt legutóbb 2004-ben volt példa arra, hogy az évben lejátszott első két meccsét egyaránt megnyerje a magyar válogatott.
  • 2023 előtt legutóbb 1975-ben győzte le hazai pályán Bulgáriát a magyar válogatott, és kapott gól nélkül is az akkori olimpiai selejtezőn zárt a mostani rivális ellen.
  • Magyarországnak ez volt a 24. hivatalos mérkőzése Bulgária ellen, az örökmérleg 14 győzelem, 5 döntetlen és 5 vereség. Összesen 10 nemzet van, amellyel ennél is többször csapott össze a magyar válogatott, de egyik ellen sem ennyire pozitív a mérlege.
  • Mladen Krsztajics irányításával először szenvedett idegenben vereséget a bolgár válogatott, eddig 2 győzelem és 1 döntetlen volt a csapat mérlege.
  • Marco Rossinak a magyar kispadon eltöltött 51. meccsén ez volt a 25. győzelme, amellyel a válogatott történetének 3. legeredményesebb szövetségi kapitányává vált Mészöly Kálmánt megelőzve. Rossi Baróti Lajos (62 győzelem) és Sebes Gusztáv (50 győzelem) mögött áll a rangsorban.
  • Vécsei Bálint és Ádám Martin egyaránt a második góljukat szerezték a magyar válogatott színeiben, mindketten éppen a 12. mérkőzésükön léptek pályára a csapatban.
  • Szoboszlai Dominik a 30. válogatott mérkőzésén a 7. gólját szerezte: az első két találatát szabadrúgásból érte el címeres mezben, azóta három akciógólt lőtt, majd a mostani szabadrúgásgól előtt legutóbb Anglia ellen tizenegyesből szerzett (győztes) találatot.

2024-es Európa-bajnokság, selejtezők, G csoport, 2. forduló:
Magyarország-Bulgária 3-0 (3-0)
gólszerzők: Vécsei (7.), Szoboszlai (26.), Ádám (40.)
Montenegró-Szerbia 0-2 (0-0)
gólszerző: Vlahovics (78., 96.)

A G csoport állása: 1. Szerbia 6 pont (2 mérkőzés), 2. MAGYARORSZÁG 3 (1), 3. Montenegró 3 (2), 4. Litvánia 0 (1), 5. Bulgária 0 (2)