Pokoli járványt szabadíthat a világra egy rejtélyes lény

fertőző gomba
Blastomyces dermatitidis illusztrációja. Ez egy embereket is fertőző gombafaj, ami a tüdőt támadja, és emiatt súlyos betegséget okozhat
Vágólapra másolva!
A betegségekkel foglalkozó szakértők attól tartanak, hogy a következő világjárványt nem vírus, hanem gomba fogja előidézni. A tudósok szerint ez ijesztő lehetőség, tekintve, hogy milyen keveset tudunk ezekről az élőlényekről. Ráadásul számos gombáról kiderült, hogy ellenállóvá válik a kezelésekkel szemben, ami fokozza a veszélyt.
Vágólapra másolva!

- nyilatkozta a NatGeonak Tom Chiller, az Egyesült Államok Betegség-ellenőrzési és Megelőzési Központjának (CDC) epidemiológusa.

A gombák rendkívül gyorsan fejlődhetnek, és olyan fertőzéseket okozó organizmusokká alakulhatnak, amelyeket egyre nehezebb gombaellenes szerekkel kezelni. Másik nagy veszélyük, hogy önmaguk ellen fordítják az immunrendszert, ami életveszélyes állapotot, ún. szepszist idézhet elő. Különösen horrorisztikus, hogy egyes gombák golyószerű struktúrákat alakíthatnak ki a szervezetben, ami egész szerveket képes kiszorítani.

A cikk szerint a gombaölő szerekkel szemben ellenálló patogén gombák 25 százalékkal növelhetik a halálozási arányt.

A mezőgazdaságban használt gombaellenes készítmények ugyanis evolúciós nyomás alá helyezik a különböző gombafajokat, így a gyengébbek kiszelektálódnak, míg a szereknek ellenálló gombák túlélnek és tovább fejlődnek. Ez rettenetesen nagy veszélyt jelenthet az emberiségre.

Bár lassabban mutálódnak, mint a baktériumok vagy a vírusok, általánosságban elmondható, hogy a gombák sokféle környezetben képesek alkalmazkodni és szaporodni.

– fejtette ki a NatGeonak Marin Brewer, a Georgia Egyetem növénypatológusa.

Blastomyces dermatitidis illusztrációja. Ez egy embereket is fertőző gombafaj, ami a tüdőt támadja, és emiatt súlyos betegséget okozhat Forrás: Science Photo Library via AFP/KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY/Kateryna Kon/Science Photo Libra

Az éghajlatváltozás még fokozhatja is a problémát, mivel a hőmérséklet kedvezőbbé válik a veszélyes gombák számára.

Röviden összefoglalva, a szakértők szerint a gombáknak szinte biztosan szerepelniük kell a potenciális veszélyek listáján, amikor az emberi kórokozók tömeges terjedéséről van szó.

Ezért a kutatók további finanszírozást kérnek a kórokozó gombák tanulmányozására.

A tudósok már dolgoznak a gombák elleni vakcinák kifejlesztésén, amelyek közül néhányat már klinikai vizsgálatokban tesztelnek.