Meghalt Szakcsi Lakatos Béla

SZAKCSI LAKATOS Béla; BOLYKI György
Budapest, 2022. szeptember 21. Szakcsi Lakatos Béla A tudás fája című, dupla CD-n megjelent nagyszabású misztériumjáték zeneszerzője a darab sajtóbemutatóján a Budapest Music Centerben 2022. szeptember 21-én. A mű szövegét Bolyki György írta, a történet az emberi döntések felelősségét feszegeti. MTI/Máthé Zoltán
Vágólapra másolva!
Ma hajnalban, 80. életévében meghalt Szakcsi Lakatos Béla, a nemzet művésze, Kossuth-díjas zongoraművész, zeneszerző, a magyar jazz ikonikus alakja – adta hírül a Magyar Jazz Szövetség.
Vágólapra másolva!

Szakcsi Lakatos Béla 1943-ban született. Édesapja hatására kilencévesen kezdett zongorázni. Klasszikus zenét tanult, de figyelme a dzsessz felé fordult. Miközben a Bartók Béla Zeneművészeti Konzervatóriumban tanult, fesztiválokon olyan neves magyar zenészekkel játszott együtt, mint Tomsits Rudolf, Kőszegi Imre, Pecek Lakatos Géza. Később Kovács Andor gitáros együttesében tűnt fel, de a hatvanas évek közepén már saját zenekaraival is bemutatkozott - írja a kultúra.hu.

LDL nevű triójával a Magyar Rádió versenyén megosztott első díjat kapott, majd 1970-ben a Montreux-i Jazz Fesztiválon Pege Aladár kvartettjével második díjat nyertek.

Ez indította el nemzetközi karrierjét, melynek csúcsát a Special EFX-szel készített lemezek, illetve a nyolcvanas-kilencvenes évek fordulóján a GRP kiadónál megjelent négy szólóalbum jelenti.

Zenészpartnerei közt találhatjuk többek közt Bob Mintzert, John Patituccit, Jack DeJohnette-et, Dave Wecklt és Frank Zappát.

1972-től a Rákfogó együttes, majd 1980-tól a Saturnus együttes tagjaként fontos szerepe volt a fúziós zene hazai terjedésében. Érdeklődése kiterjedt a komolyzene és a dzsessz ötvözésére is.

Szakcsi Lakatos Béla A tudás fája című, dupla CD-n megjelent nagyszabású misztériumjáték zeneszerzője a darab sajtóbemutatóján a Budapest Music Centerben, 2022. szeptember 21-én Forrás: MTI/Máthé Zoltán

A hetvenes évek kezdetétől tizenkét éven át tanított a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola jazz-zongora szakán.

A cigány folklór gyűjtésével és színpadi művekké formálásával is foglalkozott

Piros karaván címmel 1975-ben mutatták be első cigány musicaljét, melyet az Egyszer egy cigánylány, majd a Cigánykerék követett. 1988-ban a Szegedi Szabadtéri Játékokon mutatta be a Rock Színház A bestia című művét. 2004-ben megjelent Na dara! (Ne félj!) című albuma a cigány jazz műfajteremtő darabjának tekinthető.

Életműve elismeréseként 2005-ben Kossuth-díjjal tüntették ki. 2006-ban Prima díj elismerésben részesült. Az utóbbi időben behatóan foglalkozott Kurtág György és Ligeti György műveivel.

Elhivatottan kutatta a lehetőséget, hogy az eddig elkülönülő zenei műfajokból közös nyelvet teremtsen. Többször játszotta koncerten Mozart D-dúr, Koronázási zongoraversenyét, melynek kadenciáiban jazzt improvizált.

2008-ban mutatták be a Kerényi Miklós Gáborral (librettó) és Müller Péter Sziámival (dalszöveg) közösen írt, Szentivánéji álom című új musicaljét. A Shakespeare történetén alapuló darab a világzene szinte minden műfaját felvonultatja. 2010-ben Hazám-díjban részesült.

Élete fő művének A tudás fája című misztériumjátékot tartotta, amelyet a napokban mutattak be.