Zavar az úszógumid? Nem mersz nyáron kimenni a strandra? Ez a cikk neked szól.

Fogyás hasról: hogyan csináld?

 

Sokaknak jelent problémát az úszógumi, ami nem is csoda, mivel a legtöbb embernek először a hasán jelentkezik a súlyfelesleg. De mit tehetünk, ha végre rászánjuk magunkat, hogy teszünk ellene? Miért nehéz sokaknak a fogyás hasról? Alábbiakból kiderül.

Miért káros a hasi elhízás?

Mindenekelőtt szögezzük le, hogy az úszógumi nem csupán esztétikai kérdés, hanem elsősorban egészségügyi. Ha hasunkon több a zsír, mint kellene, azzal a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának az esélye drasztikusan megnő, emellett a cukorbetegség kialakulásának kockázata is a többszörösére ugrik, de akár hormonális zavarok és egyéb betegségek is felléphetnek szervezetünkben.Magyarországon sajnos a felnőtt lakosság kétharmada el van hízva, többségük esetében a has az egyik leginkább problémás terület. Ennek azonban nem kellene így lennie, ugyanis tudatosan, megfelelő életmóddal kordában tartható ez a leginkább hízásra hajlamos testrész. Nézzük meg, hogyan!

Gyors fogyás hasról, házilag

A közhiedelemmel ellentétben a hasi elhízás nem minden esetben jelenti azt, hogy túl sokat eszünk. Okozhatja anyagcserezavar, de akár rossz testtartás is. Emiatt nem csupán az étkezésre kell figyelnünk, hanem a testmozgásra is. Az alábbiakban segítünk összefoglalni, mit tehetünk, ha szeretnénk eltüntetni a hasi zsírpárnánkat és egyben választ kapunk arra is, miért nehéz sokaknak a fogyás hasról. Spolier: mert nem jól csinálják.

Gyors fogyás hasról házilag Fotó: Shutterstock

Étkezés: alapszabályok

A kulcsszó a kalóriacsökkentés. Azonban nem ész nélkül, ugyanis a túl drasztikus kalória megvonás pont, hogy nem a zsírt fogja elvinni a szervezetedből, hanem csökken az izomzatod és a szervezeted vízháztartása is felborulhat. Emellett ott a közismert jojó-effektus, azaz lemegy pár kiló, ami utána vissza is jön. Hogyan csináld akkor? Először is figyelj arra, hogy mennyi a számodra ideális kalóriamennyiség, azaz mennyit ehetsz naponta ahhoz, hogy súlyod ne változzon. Férfiak inkább 1800-2100, a nők pedig 1400-1600 kalória körül vannak ezen a szinten, de a pontos összeget különböző kalória kalkulátorokkal könnyedén ki tudod számolni. Ha megvan a bűvös szám, akkor már csak arra kell figyelned, hogy nagyjából 200-300 kalóriával kevesebbet fogyassz és néhány nap múlva el is kezdesz majd szépen fogyni. Nem lesz drasztikus, nem lesz gyors, de egyébként sem javasolt havonta 1-2 kilónál többet leadni, mert az úgysem hozna tartós eredményt.

étkezés és a testmozgás kombinációja

étkezés és a testmozgás kombinációja Fotó: Shutterstock

Másodszor: figyelj a tápanyagbevitelre! A szervezetednek szüksége van elég fehérjére, zsírra, szénhidrátra, valamint vitaminokra és ásványi anyagokra is, úgyhogy étkezésed során ezeket pótolnod kell, különben nagyobb bajt is okozhatsz.

Fogyás hasról edzéssel

Ismét oszlassunk el egy gyakori téveszmét: haspréssel és felülésekkel nem fogsz érdemi fogyást elérni a hasi zsírpárnákból. Ennek az az oka, hogy az ilyen lokális erősítő gyakorlatok kizárólag a helyi izomzatot erősítik, de a zsírpárnákat nem feltétlenül tüntetik el. Azaz lehet, hogy izmosabb lesz a hasad, de a zsírpárna ugyanúgy ott marad. Az erőnléti edzés egyáltalán nem segíti a zsírcsökkentést, bár kétségkívül jótékony hatással van az izomtömeg növelésére és az általános állóképességünk javítására. De akkor mi a javasolt?

A megoldás: az aerob edzés

Kutatások szerint a hasi zsírpárnákat leginkább az aerob mozgásformák fogják csökkenésre bírni, ez a legjobb „gyors fogyás hasról házilag” praktika. Ráadásul ezek rendkívül hatékonyan csökkentik a májenzim értékeket, a májzsír és a zsigeri zsírokat is, továbbá javítják a vérkeringést az emésztésünkre és zsíranyagcserénkre is jótékony hatással vannak fejlesztik állóképességünket nem csökkentik az izomtömegünket növelik az oxigénfelhasználásunk hatékonyságát mentálisan is erősítenek. Az aerob edzés gyakorlatilag „rábeszéli” testünket arra, hogy minél több nem kívánt zsírt égessen el, az izmokat viszont megtartja. Eddig jól hangzik, már csak azt kellene tudnod, hogy mi is az az aerob mozgásforma. Az aerob edzés lényege, hogy pulzusszámunkat egy megadott tartományon belül tartva szervezetünk egyből a zsírraktárakhoz fog fordulni energia utánpótlásért, az elraktározott szénhidráthoz és fehérjéhez pedig nem nyúl. Ez a zsírégetés feltétele, ugyanis a viszonylag alacsony edzési intenzitás miatt nem kell azonnali plusz energiához nyúlnia testünknek (ami gyakorlatilag az izmainkban tárolt szénhidrátokat jelenti első körben), hanem elegendő neki a hosszabb távon kinyerhető zsír is. Így beindul a fogyás hasról. Csodálatos, nem igaz? Ahhoz, hogy ezt a hatást kapjuk, az edzés során a maximális pulzusszámunk 60-70%-át kell elérnünk, sem alatta, sem felette nem fogjuk elérni a kívánt célt és a zsírpárnák elégetését. Ez általában 110-120-as pulzust jelent percentként, de ezzel a képlettel gyorsan kiszámolhatod: 220 – életkorod szorozva 0,6-0,7-tel. Honnan tudod, hogy jól csinálod? Ha beindul a zsírégetés, azonnal érezni fogod: légzésed és szívverésed felgyorsul, a hasad, derekad és lapockáid pedig felmelegednek, megjelennek az első izzadtságcseppek a halántékodon.

És akkor az utolsó gondolat, a javasolt mozgásformák búcsúzóul:

  • kocogás
  • tempós gyaloglás
  • biciklizés (akár szobakerékpáron is)

de igazából bármilyen monoton, egyenletes intenzitású mozgás ide tartozik, amivel a fenti pulzust produkálni tudod. Mondani sem kell, hogy az étkezés és a testmozgás kombinációja lesz a megoldás. Sikeres és tartós fogyást kívánunk!

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.

Ajánlataink