Romlanak a német gazdaság kilátásai

Hírek Tóth Balázs
Augusztusban 14 éves mélypontra csökkent a ZEW német gazdasági hangulatindexe, 2008 októbere óta a legalacsonyabb szintet érte el. A pénzpiaci szakértők ezért az amúgy is gyenge német gazdasági helyzet további romlására számítanak.

A gazdaságkutató intézet honlapján közzétett jelentés alapján – amit az MTI idézett – a ZEW gazdasági hangulatindexe mínusz 55,3 pontot ért el az előzetesen várt mínusz 53,8 pont helyett. Az augusztusban elért érték 2008 októbere óta a legalacsonyabb mutató. Az aktuális üzleti kondíciókról alkotott vélemény a felmérésbe bevontak körében mínusz 47,6 pontra csökkent az előző havi mínusz 45,8 pontról. Az elemzők a ténylegesnél nagyobb csökkenésre, mínusz 48,0 pontra számítottak; az augusztusban elért érték 2021 áprilisa óta a legalacsonyabb.

„A ZEW gazdasági hangulatmutatója augusztusban ismét enyhén romlott, az előző havi nagyon erőteljes csökkenést követően. A fogyasztói árak továbbra is magas emelkedése, valamint a fűtés és a villamos energia várható többletköltségei jelenleg különösen a fogyasztáshoz kapcsolódó gazdasági ágazatok kilátásait terhelik. A pénzügyi szektorra vonatkozó értékelések javulnak a várhatóan szilárdabb monetáris politika miatt” – foglalta össze a felmérés megállapításait Dr. Michael Schröder, a ZEW kutatója, felmérés vezetője. A pénzpiaci szakértők várakozásai az euróövezet gazdasági fejlődésével kapcsolatban augusztusban 3,8 ponttal mínusz 54,9 pontra csökkentek. Az aktuális helyzet megítélése kevésbé pesszimista a köreikben, a mutató értéke 2,4 ponttal mínusz 42,0 pontra emelkedett.

A Világgazdaság egy korábbi cikke szerint három évtizede nem látott mélységbe került a német gazdaság. A német szabályozó hatóságok a súlyos gazdasági visszaesést az ipar alapját képező orosz gázszállítások kiesésével kötik össze. „Németország sokáig a világ egyik legerősebb gazdasága volt, most azonban olyan fordulat is bekövetkezhet, amely szakértők szerint veszélyezteti a második világháború utáni generációk által felépített jólétet” – írta egy korábbi elemzésében a Reuters. Németországban májusban három évtized óta először következett be az, hogy az ország többet importált, mint amennyit exportált. Az ország újraegyesítése óta először fordult elő ez a fejlemény, Christian Lindner pénzügyminiszter ezt „vörös riasztásnak” nevezte el. Németország a szaporodó nehézségek ellenére azonban még mindig stabilabb helyzetben van, mint Nagy-Britannia, ahol súlyos kormányválság van, vagy Franciaország, ahol a megélhetési költségek emelkedése miatt rendszeresek a tüntetések.

A közgazdászok azzal kalkulálnak, hogy a német gazdaság életében nehéz fejezet kezdődhet. Habár a koronavírus-járvány alatti válságot 2020-ban szerencsésebben vészelte át az ország, mint az euróövezet egésze, a gazdasága 2021-ben nem pattant fel olyan látványosan, mint az euróövezet többi országáé, és az előrejelzések szerint idén is lemaradásban lesz. Az Európai Bizottság prognózisa szerint Németország gazdasága az idén 1,6 százalékkal fog bővülni, miközben Franciaországban 3,1 százalékos, Spanyolországban pedig 4 százalékos lesz a növekedés. Németország kulcsfontosságú gépipara és gépgyártó ágazata, amely gyártóüzemeket szervezett ki Kínába, és sok más országba, szintén nehéz helyzetben van. A német cégek egyre erősebben érzik az ellátási láncokra nehezedő nyomást.

Fotó: MTI/EPA

Ezek is érdekelhetnek

További híreink