PL: kiesett a Leeds és a Leicester, ünnepelheti a bennmaradást az Everton

L. M.L. M.
2023.05.28. 19:40
Jamie Vardy 2014-ben feljutott a Premier League-be a Leicesterrel, 2016-ban bajnok lett, a következő idényt azonban a Championshipben kezdheti meg (Fotók: Getty Images)
Véget ért az angol első osztályú labdarúgó-bajnokság 2022–2023-as idénye. Az utolsó fordulóban a már bajnok Manchester City a Brentfordtól szenvedett vereséget, az Arsenal gálázott hazai pályán. A Tottenham megverte idegenben a Leedset – amely így kiesett –, de az Aston Villa győzelmével lecsúszott az európai kupaindulást érő helyekről. A már a forduló előtt biztos kieső Southampton 4–4-es döntetlent játszott a Liverpoollal, míg a Leicester hiába nyert, kiesett az első osztályból.

ARSENAL–WOLVERHAMPTON 5–0

Gálát rendezett az ezüstérmes Arsenal a záró fordulóban. Az „ágyúsok” a klubtól hét év után távozó Granit Xhaka utolsó mérkőzésén ötöt rúgtak a Wolverhamptonnak, a svájci játékos ráadásul kétszer is eredményes volt.

ASTON VILLA–BRIGHTON 2–1

Nyert és megváltotta a jegyét az európai kupaporondra az Aston Villa. Unai Emery együttese megverte a már biztos Európa-liga-induló Brightont és jövőre az Európa-konferencialigában szerepel.
A bajnok vereséggel zárta az idényt, a jelentősen felforgatott kezdővel felálló manchester City 1–0-ra kikapott a Brentford otthonában, amely a kilencedik helyen zárta az évadot. A „darazsak” a győzelmükkel nem mindennapi bravúrt hajtottak végre, idén ők voltak az egyetlenek, akik oda-vissza legyőzték Pep Guardiola együttesét.

Ollie Watkins vasárnap is beköszönt, 15 góllal zárta az idényt

CHELSEA–NEWCASTLE UNITED 1–1

Frank Lampard döntetlennel búcsúzott a Stamford Bridge közönségétől, az ideiglenesen megbízott angol tréner második Chelsea-nél töltött edzői időszaka is lezárult egy olyan idény végén, amelyet valószínűleg a legtöbb szurkoló inkább elfelejtene. A „londoni kékek” hiába végeztek 1–1-re a negyedik helyen záró Newcastle Uniteddel, a találatukat egy „szarka” szerezte, Kylian Trippier vétett öngólt.

CRYSTAL PALACE–NOTTINGHAM FOREST 1–1

Egy gól itt, egy gól ott. Már nem sok tétje maradt a Crystal Palace–Nottingham összecsapásnak, a hazaiak ezzel a döntetlennel megtartották a helyüket a tabella 11. helyén, míg a Nottingham maradt a 16., de ami a legfontosabb – nem esett ki.

A nyolcas számmal játszó Bruno Fernandes a nyolcadik gólját szerzete a Fulham ellen, így annyi találata van az idényben, amennyi gólpassza

MANCHESTER UNITED–FULHAM 2–1

A Manchester United kedvezőbb helyzetben várta a bronzéremért folyó utolsó fordulót, amelyben a „vörös ördögöknek” a Newcastle-nél kellett több pontot szereziük. A Fulham ugyan vezetett is az Old Traffordon, de előbb David de Gea tizenegyest fogott, majd Erik ten Hag csapata még a szünet előtt egyenlített. A második játékrészben Bruno Fernandes góljával a győzelmet is megszerezték és harmadikként zárták az idényt.

SOUTHAMPTON–LIVERPOOL 4–4

Már biztos ötödikként, kicsit csalódottan várhatta az utolsó játéknapot a Liverpool. Jürgen Klopp csapata ennek ellenére a legizgalmasabb meccset játszotta vasárnap délután, a „vörösök” nyolcgólos meccsen ikszeltek a tabella utolsó helyén záró Southamptonnal. A Pool 2–0-ra is elment már az első 14 percben, betalált az utolsó meccsét játszó Roberto Firmino is. A Soton aztán még a szünet előtt visszajött, Kamaldeen Sulemana pedig a második játékrész elején a vezetést is megszerezte. A 64. percben már a „szentek” mentek kettővel, de a vendégek innen is felálltak, két perc alatt két rúgva kiegyenlítettek.

Őrült meccset játszott a Southampton és a Liverpool

LEEDS UNITED–TOTTENHAM 1–4

Három csapat harcolt még a bennmaradásért az utolsó fordulóban, ezek közül a legnehezebb dolga a Leeds Unitednek volt, amely a győzelmi kényszerben játszó Tottenhamet fogadta. A Spurs nem is hagyott sok reményt Sam Alardyce csapatának, a Leeds négyet kapott és mindössze egyet rúgott, így három idény után ismét a Championship mezőnyét erősíti. Az észak-londoniak azonban nem lehetnek elégedettek, az Aston VIlla győzelme miatt 13 év után először fordul elő, hogy nem indulnak európai kupasorozatban.

LEICESTER CITY–WEST HAM UNITED 2–1

Hiába nyertek, a bajnoki címük után hét évvel a másodosztályba estek vissza a „rókák”. A Leicester az utolsó fordulóban mindent megtett, hogy megtartsa első osztálybeli tagságát és legyőzte az Ekl-döntőbe jutó West Hamet. Jamie Vardyék azonban mégsem örülhettek, az Everton is nyert, így a liverpooliak maradtak a PL-ben.

Abdoulaye Doucoure (16) gólja egy újabb évnyi PL-tagságot ért az Evertonnak

EVERTON–AFC BOURNEMOUTH 1–0

A mali Abdoulaye Doucoure volt az Everton hőse. A középpályás a gól nélküli első félidő után egy remekül eltalált lövéssel szerezte meg a később már győztes gólt a Bournemouth ellen. Sean Dyche csapata kibírta a tíz perces hosszabbítást, az edző pedig benntartotta a liverpooli együttest, amely így a következő idényt is az első osztályban tölti.

ANGOL PREMIER LEAGUE
38. (UTOLSÓ) FORDULÓ

Arsenal–Wolverhampton Wanderers 5–0
(Xhaka 11. 14., Saka 27., G. Jesus 58., Kiwior 78.)
Aston Villa–Brighton & Hove Albion 2–1 (Douglas Luiz 8., Watkins 26., ill. Undav 40.)
Brentford–Manchester City 1–0 (Pinnock 86.)
Chelsea–Newcastle United 1–1 (Trippier 27. – öngól, ill. Gordon 9.)
Crystal Palace–Nottingham Forest 1–1 (Hughes 66. ill., Awoniyi 31.)
Everton–AFC Bournemouth 1–0 (Doucoure 57.)
Leeds United–Tottenham Hotspur 1–4 (Harrison 67., ill. Kane 2., 69., Porro 47., Lucas Moura 90+6.)
Leicester City–West Ham United 2–1 (Barnes 34., Faes 62., ill. Fornals 79.)
Manchester United–Fulham 2–1 (Sancho 39., B. Fernandes 55., ill. Tete 19.)
Southampton–Liverpool 4–4 (Ward-Prowse 19., Sulemana 28., 48., A. Armstrong 64., ill. Diogo Jota 10., 73., Firmino 15., Gakpo 72.)