Véget ért a japánok menetelése, Horvátország 11-esekkel jutott be a nyolc közé

2022.12.05. 15:45
Horvátország jutott be a legjobb nyolc közé a katari labdarúgó-világbajnokságon, miután a Japán elleni nyolcaddöntőben a 120 perces játékidő 1–1-es végeredménye után tizenegyesekkel felülmúlta ázsiai ellenfelét.

Perisic (balra) kulcsember volt, Horvátország ott van a negyeddöntőben (Fotó: Getty Images)

VILÁGBAJNOKSÁG, KATAR
NYOLCADDÖNTŐ
JAPÁN–HORVÁTORSZÁG 1–1 (1–0, 1–1, 1–1) – 11-esekkel 1–3

Al-Vakra, al-Dzsanub Stadion, 42 523 néző. Vezette: Elfath (amerikai)
JAPÁN: Gonda – Tanigucsi, Josida, Tomijaszu – Ito Dzs., Endo V., Morita (Tanaka, 106.), Nagatomo (Mitoma, 64.) – Doan (Minamino, 87.), Maeda (Aszano, 64.), Kamada (Szakai, 75.). Szövetségi kapitány: Morijaszu Hadzsime
HORVÁTORSZÁG: Livakovic – Juranovic, Lovren, Gvardiol, Barisic – Kovacic (Vlasic, 99.), Brozovic, Modric (Majer, 99.) – Kramaric (Pasalic, 68.), B. Petkovic (Budimir, 62.; Livaja, 106.), Perisic (Orsic, 106.). Szövetségi kapitány: Zlatko Dalic
Gólszerző: Maeda (44.), ill. Perisic (55.)

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

A négy évvel ezelőtti, oroszországi világbajnokságon ezüstérmes horvát válogatott legnagyobb sztárja, az azóta már aranylabdás Luka Modric épp Japán ellen játszotta élete első vb-mérkőzését, még 2006-ban – azon a csoportmeccsen (0–0) mindössze 12 perc játékidőt kapott csereként. A katari torna negyeddöntőjére már hazája legfontosabb játékosaként vezette ki a horvátokat a ma már 37 éves klasszis, tudva, amennyiben vereséget szenved csapatával, utolsó világbajnoki meccsét is Japán ellen játssza.

Modric 2006-ban épp Japán ellen játszotta első világbajnoki mérkőzését (Fotó: Getty Images)

A csoportkörben két hatalmas skalpot is begyűjtő (Németországot és Spanyolországot is legyőző) és ezzel a csoportját megnyerő japán válogatott ezúttal is bátran kezdett, Morijaszu Hadzsime legénysége az első perctől kezdve magasan támadott le a horvát térfélen, igyekezte hibára késztetni ellenfelét. Hibát azonban épp a japán védelem ejtett először: a 8. percben Tomijaszu Takehiro volt könnyelmű Ivan Perisiccsel szemben, aki az ajándék labdával a kapuig szaladt, de éles szögű lövése nem okozott gondot a japán kapusnak.

Ezt követően a japánok egyre inkább magukra húzták a horvátokat, akik a jobb és a bal oldalról egyaránt sok beadással próbálkoztak – ezekkel igyekezték megtalálni középen a vb-n most először kezdő Bruno Petkovicot. A japánok is főleg beadások után tudtak veszélyt teremteni az első félidőben, a játékrészt hajrájában pedig a vezetést is megszerezték egy ilyen szituációból: remek szögletvariációból Ito Dzsunja ívelte be a labdát középre, Josida Maja beleért, Josko Gvardiol nem tudott felszabadítani, a kapuval szemben álló Maeda Daizen pedig betalált (1–0).

Japán az első félidő végén megszerezte a vezetést (Fotó: Getty Images)

Régi közhely, hogy „jót tett a meccsnek a gól”, de ezúttal ez tényleg így volt, hiszen a szünet után a horvátok feljebb tolták védelmi vonalukat, s úgy próbáltak nyomást helyezni Japánra. Sokat nem is kellett várni az egyenlítésre, bár a gólt nem kidolgozott akció, hanem egy beadás hozta meg: az 55. percben Dejan Lovren ívelte be középre a labdát, Ivan Perisic pedig 13 méterről, klasszis mozdulattal fejelt a kapuba (1–1).

Egy kis stat: Ivan Perisic hatodik világbajnoki gólját szerezte, amivel beérte a horvát csúcstartót, Davor Sukert.

Az ezt követő perceket még megnyomták a horvátok, a 62. percben Modric tizenhatoson kívüli lövésénél nagyot kellett védenie Gonda Suicsinek, majd a 66. percben a csereként beálló Ante Budimir bólintott kis híján a kapuba, de ezt követően egyik csapat sem jutott el minőségi lövőhelyzetig, ziccerig. Az utolsó negyedóra pedig már főként a biztonság jegyében zajlott mindkét fél részéről – jöhetett a katari világbajnokság első 2x15 perces hosszabbítása!

Perisic gólt szerzett, de a hosszabbításban neki is le kellett jönnie (Fotó: Getty Images)

Maradt a kissé meddő horvát fölény, de egyik csapat sem mert igazán kockáztatni, a ráadás legnagyobb lehetősége a csereként bejövő japán Mitoma Karou előtt adódott, aki nagy tempóban cipelte fel a labdát a horvát kapuig, majd a tizenhatoson kívülről lőtt, de abban már nem volt elég erő. A túloldalon Zlatko Dalic szövetségi kapitány kissé meglepő módon Modricot és Mateo Kovacicot is lecserélte, ezután gyorsult ugyan övéi játéka, de igazán nagy helyzeteket nem sikerült kidolgozniuk. A hosszabbítás utolsó öt percében kissé szétszakadt a pálya, volt egy-két roham, de gól nem született, jöhettek a tizenegyesek!

A szétlövést Japán kezdte, de esélyei gyorsan csökkentek a továbbjutásra azzal, hogy az első két tizenegyest egyből kihagyta. Bár egyszer a horvátok is hibáztak, Dominik Livakovic egy harmadik 11-est is megfogott, majd Mario Pasalic eldöntötte a mérkőzést. Horvátország továbbjutott – ellenfele a Brazília–Dél-Korea párharc győztese lesz a negyeddöntőben.

A MÉRKŐZÉS VIDEÓS ÖSSZEFOGLALÓJA A KÉPRE KATTINTVA TEKINTHETŐ MEG! (FOTÓ: GETTY IMAGES)

Al-Rajján,
Horvátország–az 54. mérkőzés győztese(58. mérkőzés)
December 9., 20.00
Loszaíl,
Hollandia–Argentína(57. mérkőzés)
December 10., 16.00
Doha,
az 55. mérkőzés győztese–az 56. mérkőzés győztese(60. mérkőzés)