Egy félidő szenvedés után biztosan verte a Veszprém a Dinamót

2022.09.28. 18:37
Nem volt könnyű, de győzött a Veszprém (Fotó: Kovács Péter)
A férfi kézilabda Bajnokok Ligája csoportkörének 3. fordulójában is nyert a Veszprém, hazai pályán, gyenge első félidő után megrázta magát, és felülkerekedett a Dinamo Bucuresti-en.

néző. V: Brunner, Salah (svájciak).
VESZPRÉM: Cupara – Gasper Marguc 2 (1), J. OMAR 5, Pesmalbek 1, Ligetvári, LAUGE 5, Strlek 2.    Csere: CORRALES (kapus), MAHÉ 4,  NENADICS 5, Ilic Z., A. Nilsson 2, ed-Dera, Sipos 1,  ELÍSSON 4 (3), Vajlupau 2. Edző: Momir Ilics
DINAMO:   Bucataru – AKIMENKO 7 (4), Gurbindo 1,  Kukics 1,  Bohan 1, KUDUZ 6, Pascual García 3. Csere:  Gedban (kapus), Racotea, Sorhaindo, Ghionea, Mamduh 2, Zein  1, Negru  1 (1),  Da Silva, KASPÁREK 7. Edző: Xavier Pascual
Az eredmény alakulása:
4. perc:  0–3. 14. p.: 6–7. 16. p.: 8–8. 21. p.: 10–14. 29. p.: 13–16.
34. p.:   17–17. 36. p.: 18–17. 46. p.:   26–21. 52. p.: 29–27.  56. p.:    31–28.
Kiállítások: 6, ill. 8 perc.
Hétméteresek:  6/4, ill. 6/5
MESTERMÉRLEG
Momir Ilics: – Ahogy arra számítottunk, kemény meccset játszottunk jó csapat ellen. Az első félidőben nem voltam elégedett a védekezéssel, és lassúak voltunk támadásban is. A második játékrészben feljavultunk, sikerült fordítanunk. Örülünk a sikernek, de dolgoznunk kell tovább, s készülünk a folytatásra.
Xavier Pascual: – Nagyon kemény meccs volt. Az első félidőben rendkívül büszke voltam a csapatomra, amely kiválóan harcolt, jól teljesített. A második játékrészben a Veszprém nagyszerűen játszott, Corrales pedig nagyon jól védett.

Örökre összeköti egymással a Telekom Veszprém és a Dinamo Bucuresti férfi kézilabdacsapatait a mindkét klubnál megforduló román válogatott beálló, Marian Cozma emléke, akit 2009-ben gyilkoltak meg egy veszprémi szórakozóhelyen. A szerdai Bajnokok Ligája-összecsapás díszvendége Petre Cozma, az elhunyt játékos édesapja volt, aki a mérkőzés előtt fia mezszámában, nyolcas Veszprém-mezben sétált be a pályára, hogy feltegye a szokásos plakettet a hazaiak fából készült BL-labdájára, a meccs nyolcadik percében pedig a klublegenda tiszteletére felállt és egy percre elcsendesedett az egész Veszprém Aréna.

Két hetesgóllal szerzett vezetést a vendégcsapat, több mint négy perc kellett, mire az Építők is magára talált, és Kentin Mahé meglőtte a hazaiak első találatát. A Dinamo viszont negyedóráig őrizte az előnyét, amikor egy labdaszerzés után Petar Nenadics először egyenlített ki egy indítás végén. Ugyanakkor az ellenfél sem állt le a gólgyártással, Vladimir Cupara az első tizenhárom lövésből csak egyet tudott hárítani, mire lecserélték Rodrigo Corralesre, a hazai drukkerek pedig már a huszadik percben ébresztőt fújtak, miután sokat hibázó, olykor kapkodó együttesük nyolc perc alatt csupán két gólt szerzett. A vendégkapuban Alexandru Bucataru ekkor nagyon elkapta a fonalat, két hetest is kifogott, előbb Gasper Margucét, aztán Nenadicsét, az ellenfél pedig el is húzott néggyel.

Az első harminc percben a Veszprém próbálkozott, de inkább szenvedett hazai pályán, támadásainak a felét sem tudta góllal befejezni, több mint kétszer annyi technikai hibája volt ellenfelénél, mégis kéttalálatos különbségen tudott maradni, köszönhetően az utolsó pillanatban a hét a hat elleni, góllal végződő román támadásra és az üres kapura villámgyorsan reagáló, és középkezdésből betaláló Rasmus Laugénak.

A szünet után a hatalmas lendülettel játszó Építők három perc alatt újra döntetlenre hozta fel az eredményt, majd a vezetést is átvette két góllal, miután a Dinamo több mint hét percig nem talált be a továbbra is remekül védő, többek között hetest is hárító Corrales kapujába. Ugyanakkor érdekes volt a svéd bírópáros felfogása, akik ugyan korrekt módon fújtak a meccsen, viszont néha mintha nem ismerték volna a passzív játék fogalmát, és a negyedik alkalommal, mikor a románok már sokadszorra hosszasan, zavartalanul labdázgattak a magyar fal előtt, a szurkolók sem bírták cérnával, szinte dübörgött a csarnok a felháborodott hangzavarban.

Olaj volt a tűzre, mikor a második félidő kilencedik percében az ellenfél balszélsője, Andrei Negru nagy erővel fejbe dobta Corralest, mire Rasmus Lauge és Jahja Omar olyan vehemenciával lépett oda hozzá, mint akik mindjárt rávetik magukat a román játékosra. A játékvezetők sem díjazták az akciót, mert először piros lapot mutattak fel a vétkesnek, aztán rövid tanácskozás után (jogosan) kétperces kiállításra mérsékelték az ítéletet. A románok játékából eddigre teljesen kiveszett a lendület és a kreativitás, tizenegy és fél percnek kellett eltelnie, mikor először akciógólt szereztek a második félidőben, ám ekkor már néggyel vezetett a Veszprém.

A hazai védelem nagyon összeállt és remekül szűrt, csak tizenhárom gólt kapott a második félidőben. A végét még próbálta megnyomni a vendégcsapat, azonban hiába – a Telekom Veszprém ugyan a vártnál kicsit nehezebben, de a harmadik csoportmeccsét is megnyerte a Bajnokok Ligája jelen kiírásában.

További mérkőzések a BL-ben:

PPD ZAGREB–PORTO 29–23
Az A-csoportban PPD ZagrebPorto találkozót is rendeztek, melyet végig vezetve a horvátok nyertek meg 2923-ra, ezzel megelőzték a Dinamo Bucuresti-et, és három forduló után két ponttal a csoport hatodik helyén állnak.

MAGDEBURG–PSG 22–29
Szintén az A jelű négyesben fogadta a Magdeburg a PSG-t. A találkozón magabiztos, 29–22-es francia siker született, amellyel a párizsiak a csoport második helyére léptek elő.

AALBORGKIELCE 2830
A B-csoportbeli találkozó elején ugyan többször volt előnyben a házigazda Aalborg, végül a vendég lengyel együttes szerezte meg a győzelemért járó két pontot.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, a második félidőben megrázta magát a Veszprém, és nyert. 33–30

60. perc: Corrales védett még egyet, majd rontott a Veszprém, így Akimenkóé lett az utolsó gól a meccsen. 33–30

59. perc: Nem siette el a Veszprém a támadást, inkább a biztosra mentek, Vajlupau kapta a labdát a jobb oldalon, és nagyon biztosan belőtte a helyzetét. 33–29

58. perc:Sokáig nem találták a lövőhelyzetet a bukarestiek, végül Mamduh harcolt ki hetest. A hetest Akimenko a hálóba pattintotta. 32–29

57. perc: Gyorsan mutatták a bírók a passzívot, majd nagy szerencsével szerzett gólt az Építők, Nenadics lövése vánszorgott be a blokkról. 32–28

57. perc: Gurbindo kapkodta el a támadást, belement a védőfalba. Így négy perccel a vége előtt jöhetett a Veszprém.

56. perc: Nenadics tört be balról, a lövését viszont kivédte Gedban. A kipattanó viszont újra a Veszprémé lett, és Jahja remekül lőtt a bal alsóba. 31–28

55. perc: Veszprémi időkérés.

55. perc: Ez nagyon kellett! Mamduh maradt egyedül a vonalon, kapta is a labdát, a lövését azonban Corrales hihetetlen bravúrral védte.

55. perc: Lauge lövése gyenge volt, könnyen védett Gedban.

54. perc: Hetest kapott a Dinamo, amelyet Akimenko lőtt a jobb alsóba. 30–28

54. perc: Lauge akár maga is lőhette volna, inkább azonban Vajlupauhoz játszott, aki jobbról bepattintotta. 30–27

53. perc: Da Silva átlövését védte remekül Corrales.

53. perc: Elísson elég kiszorított pozícióból dobta el, Gedban védett.

52. perc: Gedban védett egy nagyot a bukaresti kapuban, az ellentámadásból Gurbindo maradt tisztán, és két gólra hozta fel a románokat. 29–27

51. perc: Megy a rohanás rendesen, Bohan talált be a hatosról nagy magányában. 29–26

51. perc: Senki sem számított Kaspárek ravasz lövésére, ahogy a másik oldalon a gyors Lauge-gólra sem. 29–25

50. perc: Némi tanácstalanság volt tapasztalható a veszprémi támadásban, Jahját lesáncolták, a kipattanó Nenadicsé lett, ő pedig belőtte. 28–24

49. perc: Nem sikerült helyzetbe kerülnie a románoknak, míg végül Kaspárek óriási cselekkel betört a hatosra, és onnan belőtte a hatodik gólját. 27–24

48. perc: Bukaresti időkérés.

48. perc: Hej, Jahja! Betört, majd mivel lökték, a háta mögül lőtte be. 27–23

48. perc: Rossz passz Nilssonnak, így aztán Pascual került helyzetbe a másik oldalon, és a beálló pozíciójából be is lőtte. 26–23

47. perc: Kaspárek régen lőtt gólt szerencsére, de most megint betalált, klasszikus átlövés a bal alsóba. 26–22

46. perc: Mahé nagyon belejött, kissé kiszorított helyzetből is bevágta talpról. 26–21

45. perc: Hű, Mahé irtó nagy gólt lőtt két védővel vele szemben a jobb felsőbe. Sajnos pillanatok alatt szépített a Dinamo Pascual révén. 25–21

44. perc: Corrales védett remekül, de Kuduz kapott egy szabaddobást. Passzívnál Kuduz egészen messziről lőtte el, de ez a lövés már nem találta el a kaput.

43. perc: Lauge passzát vette át Jahja, majd lőtt egy szép gólt. 24–20

43. perc: „Liget” már másodszor mehetett le két percre, így emberelőnyben támadhatott a Dinamo, Kuduz pedig nagy lendülettel érkezett, és a hatodik gólját szerezte. 23–20

42. perc: Hetest kapott a Veszprém, amelyet Elísson a bal felsőbe zúdított. 23–19

42. perc: Kuduz már megint belőtte... Jól vette észre, hogy Ligetvári lemaradt, és jó nagy dugót ragasztott a kapuba. 22–19

41. perc: Viszonylag sokáig támadhatott a Veszprém, Pesmalbek befordult, és szabálytalankodtak vele egy hetesért. A hetest Elísson a jobb alsóba pattintotta. 22–18

40. perc: Ali Zein lövése ment fölé, eddig a második félidőben nem megy a Dinamónak.

39. perc: Lauge vette észre, hogy ha lendületből ellövi, az jó lesz, és bizony be is ment a labda a jobb felsőbe. 21–18

39. perc: Negru kapott labdát a bal szélen, és ő is fejbe dobta Corralest. Ez is két perc.

38. perc: Mahé tört be a védők közé, kicsit fennakadt rajtuk, de így is belőtte a bal alsóba. 20–18

38. perc: Hiába védte Corrales Sorhiando ziccerét, befújták a hetest. A hetest Negru egy csel után a bal alsóba küldte. 19–18

38. perc: Időt kért a Dinamo.

37. perc: SZÉP! Lauge találta meg jó passzalNilssont beállóban, ő pedig magabiztosan lőtt elvetődve a hálóba. 19–17

37. perc: Nem szűnnek a gyötrelmek. Pesmalbeket küldték ki két percre, és jött a bukaresti hetes. A hetest Akimenko lőtte, Corrales viszont beleért, a labda pedig a lécről jött le.

36. perc: Megvan a vezetés! Jahja futott el a védőfal előtt, majd magasan felugorva lőtt a bal alsóba. 18–17

35. perc: Nem sikerült a Veszprémnek átvenni a vezetést, de a Bukarest is csak kereste a lehetőségeket, sokáig nem talált rést a hazai védőfalon, majd Mamduh lőtte el 7 méterről, éppen Corrales fejét találta el, kiküldték két percre.

34. perc: Kukics ziccere kimaradt, Corrales védte remekül, majd Pesmalbek adta el a labdát...

33. perc: Sokáig tanácstalannak tűnt a Veszprém, Lauge azonban kibrusztolt egy hetest. A hetest Elísson a bal alsóba küldte. 17–17

33. perc: Passzív volt a bukarestiek játéka, de a bírók nem így látták, aztán Ali Zein lövése volt könnyű zsákmány Corralesnak.

33. perc: Kukics fejét érte el Ligetvári keze, nyomban jött is a kétperces kiállítás a veszpréminek.

32. perc: Elísson maradt egyedül a bal szélen, és nagyon biztosan lőtt a bal felsőbe. 16–17

31. perc: Jahját lökte meg oldalról Sorhaindo, akit ezért kiállítottak két percre.

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Egyelőre szenved a Veszprém, két gól a hátrány. 15–17

30. perc: És az utolsó pillanatokban két gól is született, előbb Kuduz lőtt a bal alsóba, majd gyors indulás után Lauge lőtt a hálóba. 15–17

30. perc: Hű, ezt is elrontotta az ellenfél, pedig Kukics nagy helyzetben volt. A másik oldalon viszont végre bejött egy Lauge-betörés, és vele a gól a bal felsőbe. 14–16

29. perc: Hihetetlen. Végre megvolt a veszprémi helyzet, de Nenadics a kapus kezébe lőtt.

28. perc: Mamduh maradt egyedül, de elrontotta a ziccert. Utána jött egy labdalopás, majd újabb bukaresti ziccert, ezt Kuduz lőtte a kapufára. Mázlik.

27. perc: Jahja a blokkba lőtt, a kipattantó elcsípte Nenadics, és ő már bevágta. 13–16

26. perc: Nilsson csinált magának helyet szabálytalanul, így aztán jött a kontra, és a büntetés, mert a jobb szélen Akimenko magára maradt, és a ha már úgy volt, bevágta a léc alá. 12–16

25. perc: A nyitott védekezés ellen hét a hat ellent veti be a Dinamo, majd Kuduz tanácstalanságában mellélőtt.

25. perc: Bukaresti időkérés.

25. perc: Nyitott védekezésre jött ki a Veszprém, sikerült is labdát szerezni, Sipos indult meg, és ő végre bedobta a ziccert. 12–15

24. perc: Ezúttal el-Dera harcolt ki hetest, de sajnos ez is kimaradt, Nenadics hibázott.

24. perc: Viszont a gól után nem figyeltek a hazaiak Akimenko azonnal indult, és belőtte a ziccert. 11–15

23. perc: Végre egy védés! Kaspárek lövését kifogta Corrales. A másik oldalon Nenadics lőtt szép gólt. 11–14

22. perc: Nilsson két emberrel a nyakán is be tudott fordulni, hetest kapott. A hetest Marguc Bucataruba lőtte...

21. perc: Sokáig támadott a Dinamo de a türelem rózsát termett, mert Kaspárek nem túl erős lövését bevédte Corrales, hogy azon nyomban labdát szerezzenek a vendégek, és Mamduh bevágta a ziccert. 10–14

20. perc: Jött a kapuscsere a Veszprémnél, majd jött Strlek elrontott helyzete, és felhangzott a lelátóról az „Ébresztő!”.

19. perc: Előbb Nilsson lőtt éles szögből szemfüles gólt, majd Cupara nem tudta védeni Kaspárek távoliját. 10–12

19. perc: Ismét elvédekezte magát a Veszprém, Ali Zein köszönte szépen, és begyalogolt a labdával a kapuba. 9–11

18. perc: Nenadics találta meg a rést a román védőfalon, szabálytalankodtak vele, hetes. A hetest Marguc a bal alsóba küldte. 9–10

18. perc: Veszprémi időkérés.

17. perc: Na persze... Ilics lőtt két ember között, de gyengén, így védte a kapus. A másik oldalon jött egy lerohanó támadás, amelynek a végén Kaspárek lőtt könnyű gólt. 8–10

16. perc: Valahogy nem sikerült megtartani Kukicsot, aki harcosan betört, és belőtte. A kapusok eddig nem nagyon találkoztak a labdával... 8–9

15. perc: Lauge csípett el egy átadást, Nenadics megindult, mint a villám, kapta a labdát, és be is vágta a bal alsóba. 8–8

15. perc: Lauge nem sokáig kereste a helyzetet, azonnal meglátta, hogy lőhet, és be is vágta kegyetlenül. 7–8

15. perc: Passzívig játszott a Dinamo, de így is jött a gól, Mamduh lőtt gólt beállóból.7–8

14. perc: Kaspárek jobbról, szinte lehetetlen szögből lőtt a léc alá, hogy aztán azonnal válaszoljon a Veszprém, a villámgyorsan meginduló Strlek révén. 6–7

13. perc: Egy rossz passzt még elkapott Strlek, de rosszul dobta el, csak a kapufát találta el.

12. perc: Hű, nagyon egyedül maradt a hatoson Negru, de szerencsére a ziccert a kapufára dobta.

12. perc: Pesmalbek emberrel együtt dobta be a helyzetét, és mivel lerántotta őt Akimenko, a bukaresti védő mehetett is le két percre. 5–6

11. perc: Jahja jól látta meg Strleket, de a passza sajnos rossz volt. Ennek meglett a böjtje, mert Kuduz megverte lábon Pesmalbeket, és a bal alsóba lőtt. 4–6

10. perc: Elvesztette a labdát a Veszprém, de aztán szerencsére rosszul passzolt a Dinamo is.

8. perc: Egy percre megállt a mérkőzés, a közönség néma csendben állva emlékszik Marian Cozmára.

7. perc: Ziccerig játszott a Veszprém, Marguc került helyzetbe, és szépen lőtt a hálóba. 4–5

7. perc: Kuduz nem viccel, megint óriási erővel lőtt a hálóba. 3–5

6. perc: Újabb rossz passz a vendégeknél, jött a Veszprém. Laugét tolták ki az oldalvonalon túlra, majd folytatódott az Építők akciója, Jahja távoli lövését bevédte a kapus. 3–4

5. perc: Gyors gólváltás (Mahé, ill. Pascual) után rontottak lehetőséget a bukarestiek, gyorsan indult a Veszprém, és Strlek balról szépen pattintott a hálóba. 2–4

4. perc: Jahja passza nem jutott el az emberhez, megint jöhetett a Dinamo. Elég sokáig támadtak, hogy aztán Kuduz egészen rossz helyzetből is kilőtte a bal felsőt. 0–3

3. perc: Jött az újabb hetes a Dinamónak, Kukics tört be két védő közé, és megkapta a büntetőt. A hetest Akimenko ezúttal a bal alsóba lőtte. 0–2

2. perc: Marguc került nem valami jó helyzetbe a jobb oldalon, el is hibázta a lövést.

1. perc: Gyorsan hetest kapott a Dinamo, és ezt Akimenko be is vágta. 0–1

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a Veszprém tiszta pirosban, a Dinamo tiszta feketében játszik.

A Veszprém meccskerete:

12 Corrales (k), Cupara (k), 5 Jahja, 13 Nenadics, 18 Nilsson, 21 Elísson, 23 Ligetvári, 24 Marguc, 25 Lauge, 26 Strlek, 35 Mahé, 39 el-Dera, 43 Ilic, 46 Pesmalbek, 55 Vajlupau, 88 Sipos.

A Dinamo meccskerete:
1 Bucataru (k), 22 Gedban (k), 7 Racotea, 14 Da Silva, 15 Ghionea, 18 Gurbindo, 24 Negru, 28 Pascual, 34 Kukics, 37 Kaspárek, 47 Kuduz, 55 Akimenko, 74 Bohan, 89 Mamduh, 90 Ali Zein, 99 Sorhaindo.

ELŐZMÉNYEK

Egy aduásza biztosan van a szerdán a Telekom Veszprém vendégeként a Bajnokok Ligája harmadik csoportkörében pályára lépő Dinamo Bucuresti férfi kézilabdacsapatának, mégpedig a Barca együttesét tizenkét éven át irányító, vele tizenegy spanyol bajnoki címet és három Bajnokok Ligája-trófeát szerző edző, Xavier Pascual, aki tavaly nyáron érkezett a román fővárosba.

Azt se feledjük, hogy Momir Ilics együttese egyszer már megégette magát a Dinamo ellen, mert az előző idényben ugyan szerzett gólokban BL-klubrekordot döntve 47–32-re nyert a Veszprém Arénában, de a bukaresti csoportmeccsen váratlan, 31–29-es vereségbe szaladt bele. Tavaly nyár óta alaposan megerősödött az ellenfél kerete: a Dinamónak eddig olyan játékosokat sikerült megszereznie, mint a francia válogatott beálló Cédric Sorhaindo, a spanyol jobbátlövő Eduardo Gurbindo, a német balátlövő Christian Dissinger vagy poszttársa, az egyiptomi Ali Zein.

Ez pedig egyértelműen az 54 éves, a román férfiválogatottat is irányító Pascual hatása, aki tudja, kit kell és kit érdemes átigazolni és a keretbe építeni, ráadásul az sem ismeretlen neki, hogyan és mire kell készülni az Építők ellen, 2009 és 2021 között ugyanis tizenháromszor vezette a katalán csapatot a veszprémiek ellen, és ebből tízszer győztesen hagyta el a pályát. Bár a BL-ben a Dinamo kétgólos vereséget szenvedett hazai pályán a Magdeburgtól, majd döntetlent játszott a dán GOG otthonában, egyik meccsen sem nézett ki rosszul a játéka, az együttes kezd belelendülni, de mivel a Telekom Veszprém nagyszerű formában van, a szerdán hazai pályán rendezendő összecsapás – elvileg – nem okozhat gondot neki.