Négygólos hátrányból nyert hárommal és lett bronzérmes a svédek ellen Spanyolország

2023.01.29. 17:42
null
Spanyolország négygólos félidei hátrányból győzte le három góllal az Eb-címvédő, társházigazda Svédországot, így bronzéremmel zárta a vb-t (Fotó: AFP)
Nagy iramú első félidő után négygólos hátrányát a második 30 percben hamar eltüntette, majd három góllal, 39–36-ra győzte le a társházigazda és Európa-bajnoki címvédő Svédországot a spanyol férfi kézilabda-válogatott a világbajnokság bronzmérkőzésén, ezzel Jordi Ribera együttese visszavágott a skandinávoknak a tavalyi, elveszített budapesti Eb-döntő miatt.

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG
A 3. HELYÉRT
SVÉDORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 36–39 (22–18)
Legjobb dobók:
Wanne 9, Ekberg 7, Darj 4, ill. Figueras 9, A. Dujsebajev 7, Á. Fernández, Canellas 5-5

ÖSSZEFOGLALÓ

Fordulatosan alakult az első 15 perc a tavalyi budapesti Európa-bajnoki döntő stockholmi „ismétlésén”, hiszen az Eb-címvédő svédek és az ezüstérmes spanyolok is nagy iramban kezdtek.

6–6 után viszont Andreas Palicka védéseinek köszönhetően több lerohanást is eredményesen vittek végig a skandinávok. Agustin Casado góljával ugyan 10–10-nél visszajött a meccsbe Jordi Ribera csapata, de a következő percekben sok hibát vétett és ezt könyörtelenül megbosszulták a svédek, akik Hampus Wanne góljaira alapozva 19–15-re is elhúztak és gólzáporos 30 perc után vezettek a szünetben 22–18-ra.

Az első félidő képe alapján nem tűnt túl rózsásnak a spanyolok helyzete, de a térfélcsere után a veszprémi Rodrigo Corrales is több védést bemutatott, Jordi Ribera pedig rendbetette csapata védekezését, így Alex Dujsebajevék már hat perc után ledolgozták négygólos hátrányukat.

Glenn Solberg, svéd kapitány bár egy időkéréssel próbálta rendezni a sorokat, de a hazaiak ezután is csak futottak az eredmény után. A taktikusan játszó spanyolok pedig az utolsó 20 percben már nem engedték egyenlíteni ellenfelüket és óriási fordítást bemutatva, kiváló második félidei teljesítményükkel győzték le 39–36-ra Svédországot, így bronzérmesként zárták a világbajnokságot.

A harmadik vb-bronzérmüket nyerő spanyoloknál Adrian Figueras kilenc, Alex Dujshebaev hét, a Szeged jobbátlövője, Imanol Garciandía egy gólt lőtt, a Veszprém kapusa, Rodrigo Corrales öt lövést védett. A svédeknél Hampus Wanne volt a legeredményesebb kilenc találattal, Niklas Ekberg hét gólt szerzett.

AZ 5–8. HELYÉRT
1. 27.15.30StockholmNémetország–Egyiptom 35–34 – h. u.
1. 27.18.00StockholmNorvégia–MAGYARORSZÁG33–25
NEGYEDDÖNTŐ
1. 25. 20.30
Gdansk
Franciaország–Németország35–28
1. 25.18.00
GdanskNorvégia–Spanyolország34–35 – 2 h.u.

Jobbszélső: Niclas Ekberg (Svédország)
Jobbátlövő: Alex Dujshebaev (Spanyolország)
Irányító: Nedim Remili (Franciaország)
Beálló: Ludovic Fabregas (Franciaország)
Balátlövő: Simon Pytlick (Dánia)
Balszélső: Ángel Fernández (Spanyolország)
A torna legjobb fiatal játékosa:
Juri Knorr (Németország)
A torna legértékesebb játékosa (MVP): Mathias Gidsel (Dánia)
Gólkirály: Mathias Gidsel (Dánia) – 60 góllal

PERCRŐL PERCRE

MÁSODIK FÉLIDŐ

VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! SVÉDORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 36–39

60. perc: Bergendahl szerzi a svédek 36. gólját, de így is a spanyolok a bronzérmesek! 36–39

59. perc: az utolsó percre érve négygólos a spanyol előny! 35–39

58. perc: Ángel Fernández ötödik gólját szerzi, de a túloldalon a helyéről Hampus Wanne is eredményes. 35–38

58. perc: Thulin védte Solé szélről leadott lövését, de a svédek csak kapufát lőttek üres kapura!

58. perc: ismét büntetőhöz jutnak a hazaiak, és Ekberg ezúttal nem ront! 34–37

58. perc: gyönyörű játék a spanyoloktól, Alex Dujsebajev kínaiból! 33–37

57. perc: szabálytalan csere miatt a svéd kapus, Andreas Palicka kap kétperces kiállítást.

57. perc: Eric Johansson váltja gólra a svéd emberelőnyt. 33–36

57. perc: újabb kétperces kiállítás a spanyoloknak, Sánchez Migallon ül le.

56. perc: Palicka bár védett egyet, a kipattanó után Solé eredményes! Néggyel vezetnek a spanyolok! 32–36

55. perc: gólra váltják akciójukat a spanyolok, ráadásul Corrales újabb bravúrt mutat be! 32–35

55. perc: kiállítás a spanyoloknál is, Carlsbogard volt szabálytalan Ángel Fernándezzel szemben.

54. perc: Bergendahl könnyedén pattint a spanyol kapuba emberelőnyből, beállóból. 32–34

54. perc: Odriozolát állítják ki két percre.

54. perc: Canellas valahogy bekeveredett beállónak és jól találták meg a társak, nem is hibázott. 31–34

54. perc: eladott spanyol labda után Ekberg akcióból hozza közelebb a svédeket. 31–33

53. perc: heteshez jutnak a svédek, Ekbergviszont kihagyta! Pérez de Vargas védett!

52. perc: nagyot védekeznek a svédek, de közben időt kérnek a spanyolok.

51. perc: Lagergren betörés utáni lövését védte Corrales!

50. perc: Figueras már kilenc gólnál jár kilenc lövésből! 30–33

49. perc: Alex Dujsebajev másodszor is alsóból bombázott a svéd kapuba, de gyorsan jön a svéd válasz, Ekberg révén. 30–32

49. perc: Claar tört be remekül! 29–31

48. perc: Alex Dujsebajev óriási alsós bombája! 28–31

48. perc: Wannét megint megtalálták a svédek a balszélen és kilőtte a hosszú felsőt. 28–30

47. perc: Palicka megint nem tudja védeni a már nyolc gólnál járó Figueras lövését. 27–30

46. perc: Figuerasnak megint nagy helyet hagytak a svédek, de Carlsbogard gyorsan válaszolt. 27–29

45. perc: trükkös spanyol szabaddobás után Sánchez Migallon lövését védte Palicka, de a labda továbbra is a spanyoloknál.

44. perc: újabb rontás a svédeknél, de nem tudják lerohanni őket a spanyolok.

43. perc: Daniel Dujsebajev harcolt ki hétméterest, melyet Ferran Solé hagyott ki, de a kipattanó Palickáról Maquedáé lett, aki akcióból eredményes. 26–28

43. perc: Carlsbogard beállóból vette be a spanyol kaput. 26–27

42. perc: Alex Dujsebajev hosszú gondolkodás után bombázott a kapuba. 25–27

41. perc: Canellas lövését tolta ki a bal alsóból Palicka, de nem tudnak egyenlíteni a hazaiak, mert Claar fölélőtt.

40. perc: a sértett, Ekberg be is lőtte a megítélt büntetőt. 25–26

40. perc: Casado kap kétperces kiállítást, mert akadályozta a szélről beugró Ekberget.

39. perc: ez nagyon megy a spanyoloknak, megint megtalálják a beállót. 24–26

39. perc: szép játék után játsszák meg Figuerast a spanyolok, aki nem ront, Wanne viszont javít a túloldalon. 24–25

38. perc: Wanne újabb lövése rossz, ezúttal mellélőtt a balszélről.

37. perc: már a spanyolok vezetnek! Alex Dujsebajev alsós lövését nem tudja védeni a svéd kapus. 23–24

37. perc: Max Darj megint jó labdát kapott a hatoson, de Rodrigo Corrales eszén nem tudott túljárni!

36. perc: svéd időkérés – okkal, a spanyolok ugyanis néhány perc alatt ledolgozták félidei négygólos hátrányukat.

35. perc: elveszik a labdát a svédektől, de nem tudtak gyorsan indulni a spanyolok. Felállt fallal szemben viszont Casado lőtte át a svéd védelmet. Majd egy labdaszerzés után egyenlítenek is. 23–23

35. perc: Canellas ezúttal már pontos! Nagy gól! 23–21

34. perc: Canellas lövése ment egy méterrel mellé, míg a túloldalon Wanne lövését védte Corrales, majd Figueras eredményes a spanyoloktól. 23–20

33. perc: emberelőnyben nyitottan védekeznek a spanyolok, távol tartva a svédeket kapujuktől, de Lagergrent a kapufa is segítette. 23–19

32. perc: elrontják támadásukat a spanyolok, emberelőnyben nem tudnak zárkózni.

31. perc: a veszprémi kapus, Corrales védéssel nyit, ráadásul Dani Dijsebajev gólt szerzett és Carlsbogard-t állíttatta ki. 22–19

31. perc: folytatódott a mérkőzés! A második félidő első támadását a svédek vezetik.

(Fotó: AFP)
(Fotó: AFP)

ELSŐ FÉLIDŐ

VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! SVÉDORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 22–18

30. perc: nem tudnak kapura lőni a spanyolok.Ez akár egy gólszegényebb meccs végeredménye is lehetne... 22–18

30. perc: Eric Johanssont nem tudta megállítani a spanyol védelem. 22–18

29. perc: Maqueda megint betörés után eredményes. 21–18

28. perc: Johansson ismét remek labdát adott Wannénak, aki ezúttal sem ront. 21–17

28. perc: Odriozola a jobbszélről hozza közelebb a spanyolokat. 20–17

27. perc: Wanne megint üresen maradt a balszélen és a svédek ki is használták ezt. 20–16

27. perc: Johanssont lövés közben, a levegőben lökte Miguel Sánchez Migallon, két percet érően.

26. perc: Alex Dujsebajev lövését nem tudta védeni Thulin. 19–16

26. perc: Wanne egy újabb lerohanásgóllal növeli a svéd előnyt. 19–15

25. perc: Wanne kapott pazar hát mögötti passzt Johanssontól a balszélre és szépen lőtt a hosszú alsóba. 18–15

25. perc: gyönyörű játék a spanyoloktól és megint jól találták meg a beállót, Figuerast. 17–15

24. perc: Pérez de Vargas nagy bravúrt mutat be a spanyol kapuban!

23. perc: Garciandia lelassuló lövését védte Thulin.

23. perc: Jordi Ribera időt kért a spanyolok emberhátránya közben.

23. perc: Bergendahlt is jól játszották meg beállóban a svédek. 17–14

22. perc: Maquedát ültetik le két percre a játékvezetők.

21. perc: Niklas Ekberg újabb lerohanást lőtt be, de a túloldalon Thulin nem tudta védeni Ángel Fernández lövését. 16–14

20. perc: Maquedát nem tudják megállítani a svédek, de Ekberg gyorsan válaszolt. De Solé is, aztán Lagergren is betalált. Négy gól alig fél perc alatt.15–13

19. perc: nyitottan védekeznek a spanyolok, Lagergren pedig megtalálta a rést. 13–11

19. perc: Maqueda lövése nem jut be a svéd kapuba, a kapufa segítette ki Thulint.

18. perc: hosszú svéd támadás után nincs lövés, rossz passz kínaira.

17. perc: rossz spanyol lövés Garciandiától.

16. perc: Garciandia lövését védte a svéd kapuban Palickát váltó Thulin, de a svédek csak egy kapufáig jutnak támadásukból.

16. perc: eddig nem a kapusok meccse, 16 perc alatt 23 gólnál járnak a felek.

15. perc: Lagergren tört be ellentmondást nem tűrően, de Ángel Fernandez is betalált, majd egy újabb svéd gól, ezúttal Claar. 12–11

14. perc: Casado harcolt meg, de megérte és betalált betörése után. 10–10

13. perc: a szegedi Imanol Garciandia szerez szép átlövésgólt, de Darj is betalált a túloldalon – már negyedszer. 10–9

13. perc: Wannét jól találták meg a svédek a szélen, de nem talált kaput.

12. perc: Figueras ismét jó bejátszást kap és a beálló be is lőtte helyzetét. 9–8

11. perc: Canellasra nincs ellenszere a svédeknek, megint nagy gólt lő! De gyorsan jön a svéd válasz: Carlsbogard. 9–7

10. perc: gyenge spanyol lövés után Claar révén először mennek kettővel a hazaiak. 8–6

9. perc: Palicka védése után Wanne szerzett labdát, majda svédek Albin Lagergren góljával fordítanak. 7–6

8. perc: Niklas Ekberg értékesítette a meccs első hetesét. 6–6

8. perc: Angel Fernández is feliratkozik a gólszerzők közé. 5–6

7. perc: Carlsbogard átlövését védte Pérez de Vargas, Palicka viszont nem tudta Soléét, de egy újabb svéd beállógóllal megint egyenlő. Max Darj harmadszor. 5–5

6. perc: Canellas ballövőből lőtt a bal alsóba! 4–4

5. perc: Figueras kapott jó bejátszást beállóba és szépen cunderezett a kapuba, ráadásul a svéd támadásból labdát is szereznek a spanyolok. 4–3

4. perc: Wanne is már kétgólos! 4–2

4. perc: Gonzalo Pérez de Vargas védése után Darj második gólját is megszerzi. 3–2

3. perc: Casado átlövését sem tudta védeni Palicka. 2–2

2. perc: Canellas átlövését Palicka nem tudta hárítani. Max Darj viszont nagyon gyorsan válaszolt. 2–1

1. perc: hosszú spanyol támadás végén Garciandia lőtt a kapufára. Erre góllal válaszolnak a svédek Hampus Wanne szélsőgóljával. 1–0

1. perc: elkezdődött a mérkőzés! A svédek sötétkék szerelésben, spanyolok fehér mezben és nadrágban játszanak. Az első támadást a spanyolok vezethetik.

ELŐZMÉNYEK

A 2022-es, részben magyar rendezésű Európa-bajnokságot megnyerő svéd férfi kézilabda-válogatott hazai környezetben, a stockholmi Tele2 Arénában zárja a lengyelekkel közösen rendezett világbajnokságot, s akkori ellenfele, az Eb-ezüstérmes, olimpiai bronzérmes Spanyolország ellen a dobogó legalsó fokára állhat.

A házigazda svédek a göteborgi C-csoportot magabiztosan nyerték meg, hiszen Brazíliát (26–18), Zöld-foki-szigeteket (34–27) és Uruguayt (47–12) is legyőzte, majd a középdöntő II-es csoportjában sem talált legyőzőre, hiszen a magyar válogatott (37–28) mellett Izlandot (35–30) és Portugáliát (32–30) is felülmúlta – csoportgyőztesként jutva a legjobb nyolc közé.

A svédek a negyeddöntőben Egyiptomot négy góllal verték (26–22), de a négy között már nem bírtak Franciaországgal, amely 31–26-os sikerrel jutott fináléba.

A spanyolok négy közé jutását viszont kisebb meglepetésnek is el lehet könyvelni, annak ellenére, hogy a legutóbbi olimpián bronzéremig jutottak. Jordi Ribera csapata a mostani vb-n Montenegrót (30–25), Chilét (34–26) és Iránt (35–22) a csoportkörben, Lengyelországot (27–23) és Szlovéniát (31–26) pedig a középdöntőben győzte le, de a hatos első helyéről döntő Franciaország elleni mérkőzést 28–26-ra elveszítette.

A spanyolok viszont egyedüli másodikként jutottak a legjobb négy közé, hiszen a negyeddöntőben gigászi csatában, kétszeri hosszabbítás után győzték le 35–34-re Norvégiát, de a négy között Dánia már korán magabiztos előnybe került és 26–23-ra győzte le a spanyolokat.

A két csapat legutóbb a 2022-es, részben magyar rendezésű Európa-bajnokság döntőjében csapott össze egymással, amikor a félidei 13–12-es spanyol vezetés után az skandinávok fordítottak és 27–26-ra nyertek. Igaz, akkor a csoportkörben is összecsapott a két csapat, s Pozsonyban még a spanyolok voltak a jobbak (32–28), ahogy az azt megelőző kilenc egymás elleni meccsükön is, hiszen a svédek a tavalyi Eb-döntőt megelőzően egy 2014-es felkészülési találkozón tudtak nyerni a spanyolok ellen.

KÖSZÖNTJÜK OLVASÓINKAT A SVÉDORSZÁG–SPANYOLORSZÁG FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKI BRONZMÉRKŐZÉS ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÉBEN!