Jégkorong-vb: Svájc legyőzte Kanadát, Finnország is a nyolcban

2022.05.21. 21:59
Thompson kapust hatszor mattolták a svájciak (Fotó: AFP)
A Finnországban zajló jégkorong-világbajnokság 9. játéknapján ugyan a címvédő Kanada háromszor is vezetett Svájc ellen, a végén mégis európai győzelmet hozott a mérkőzés, míg a finnek simán győztek Ausztria ellen. A két győztes egyaránt biztosította helyét a nyolc között.

Rövid ünnepséggel kezdődött a svájciak Kanada elleni mérkőzése a helsinki jégcsarnokban: a Nemzetközi Jégkorongszövetség (IIHF) elnöke, Luc Tardif köszöntötte rövid videoüzenetben a svájciak 38 éves védőjét, Ambros Ambühlt, aki 120. elit-vb-s meccsét játszotta hazája felnőttválogatottjában, amivel csúcstartó a vonatkozó rangsorban.

A kanadaiak bizonyosan örömmel gratuláltak Ambühlnek a meccs előtt, de a barátságos hangulat viszonylag gyorsan elillant – elvégre mégiscsak olyan vb-meccsről van szó, amelynek győztese bebiztosítja helyét a legjobbak mezőnyében. Annál is inkább, mert az első harmad a torna eddigi legjobb 20 percét hozta: az elején egy kihasználatlanul maradt 5 perces kanadai emberelőny, majd meg nem adott gól, utána pedig hat gól érkezik – Kanada háromszor is vezetést szerzett, Svájc mindannyiszor egyenlített.

Arra viszont a címvédő kanadaiak egészen biztosan nem gondoltak, hogy az első játékrészt követően már nem ütnek több gólt, márpedig pontosan ez történt: a szinte hazai közönség előtt szereplő svájciak a középső harmadban egyszer, a záró játékrészben kétszer voltak eredményesek (3–6). Ez azt jelenti, hogy a svájci válogatott a legutóbbi hat, Kanada elleni vb-meccséből négyet megnyert – innen nézve már közel sem olyan meglepő a sikere, amellyel kivívta a legjobb nyolc közé jutást.

A másik délutáni mérkőzésen nem borult a papírforma: a finn válogatott mindhárom harmadban egyszer beköszönt Ausztriának, amivel 3–0-ra győzött, szintén biztossá téve helyét a legjobb nyolc között.

Az esti mérkőzéseken aztán tovább tisztult kép a legjobb nyolc mezőnyét illetően, legalábbis a B-csoportban, miután Csehország a finnekhez hasonlóan érvényesítette a papírformát Norvégia ellen, amely csak szépíteni tudott az utolsó 20 percben. A 4–1-es cseh sikerrel gyakorlatilag eldőlt, hogy Finnország, Svédország, Csehország és az Egyesült Államok végez az első négy helyen – igaz, elméleti esélye még Norvégiának és Lettországnak is van, hogy megelőzze a cseheket és/vagy az USA-t, ennek a reális valószínűsége legalábbis csekély.

Az A-csoportban is igazolódott az előzetes várakozás, és Szlovákia is felülmúlta Olaszországot, amelynek a hátralévő egyetlen meccsén le kell győznie az eddig pont nélküli Kazahsztánt az elit-vb-s tagság megőrzéséhez. A 3–1-re nyerő szlovákokra viszont a dánok ellen várhat majd ki-ki meccs a csoport negyedik helyéért.