Ausztrália 16 év szünet után jutott a 16 közé Dánia legyőzésével

2022.11.30. 15:54
Leckie lövése Schmeichelen már túljutott, s úton a bal alsóba (Fotó: AFP)
A katari labdarúgó-világbajnokság D-csoportjában Ausztrália Mathew Leckie 60. percben esett góljával 1–0-ra legyőzte Dániát, így a négyes második helyét megszerezve jutott a legjobb 16 közé.

VILÁGBAJNOKSÁG, KATAR
CSOPORTKÖR, 3. FORDULÓ
D-CSOPORT
AUSZTRÁLIA–DÁNIA 1–0
(0–0)
Al-Vakra, al-Dzsanúb Stadion, 41 232 néző. Vezette: Gorbal (algériai)
AUSZTRÁLIA:
Ryan – Degenek, Souttar, Rowles, Behich – Leckie (Hrustic, 89.), Irvine, Mooy, Goodwin (Baccus, a szünetben) – Duke (Maclaren, 82.), McGree (B. Wright, 74.). Szövetségi kapitány: Graham Arnold
DÁNIA: Schmeichel – Kristensen (Bah, a szünetben), Andersen, Christensen, Maehle (Cornelius, 69.) – Höjbjerg, Jensen (Damsgaard, 59.) – Skov Olsen (Skov, 69.), Eriksen, Lindström – Braithwaite (Dolberg, 59.). Szövetségi kapitány: Kasper Hjulmand
Gólszerző: Leckie (60.)

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

Viszonylag egyszerű volt a helyzet az ausztrál–dán összecsapás előtt: győzelemmel mindkét csapat biztosan továbbjut – pontosabban a dánok csak akkor, ha Tunézia nem győzi le a franciákat úgy, hogy végül jobb lesz a gólkülönbsége.

A találkozó előtt aztán az is kiderült, az európaiak próbálkoztak meglepni ellenfelüket, s nemcsak azzal, hogy három helyen változtattak felállásukon, hanem azzal is, hogy Kasper Hjulmand szövetségi kapitány három- helyett négyvédős felállással küldte pályára fiait. Úgy tűnt, a húzás be is válik, hiszen az első bő húsz percben a dánok jóval többet birtokolták a labdát, mindkét szélről rendre veszélyesen ívelték is a kapu elé, de az ausztrál védelem állta a helyét Matt Ryan kapussal az élen. Az első 45 perc második felében aztán már Graham Arnold csapata is el-eljutott a dán kapuig, de ott meg Kasper Schmeichel látta el a feladatát a munkaköri leírásának megfelelően, vagyis a kapuja felé tartó kevés labdát magabiztosan hatástalanította, s mellette precízen dirigálta is az előtte ténykedő védőket.

A játék a második félidőben is hasonló mederben folyt majd' negyedóráig: dán nyomás komoly helyzetek nélkül. Néhány perccel azt követően, hogy a csoport másik meccsén Tunézia vezetést szerzett, itt is változott az eredmény: villámgyors kontra végén Mathew Leckie góljával vezetést szerzett Ausztrália, vagyis ekkor továbbjutásra állt a déli féltekét képviselő gárda. 1–0

Kétségtelen, hogy ezek nem Dánia pillanatai voltak: kisvártatva, hogy Tunézia megszerezte a vezetést, Hjulmand kapitány kettőt cserélve visszarendelte csapatát háromvédős rendszerbe, s újabb egy perc múlva hátrányba került...

A klasszikus mélyütéssel felérő rövid időszakból aztán hármas cserével tért magához a dán válogatott, ám ott folytatta, ahol a gól előtt tartott: meddő mezőnyfölény, veszélytelenül támadásokkal, ráadásul az idő fogytával egyre reménytelenebbül, egyre több hibával.

A lefújásig még az egyenlítés sem jött össze az európaiaknak, így Ausztrália a 2006-os világbajnokság után története során másodszor ünnepelhet továbbjutást a csoportkörből.

FRISSÍTÉS 22.20: Miután a C-csoport zárómeccsei véget értek, kiderült, hogy az ausztrálok a négyesüket megnyerő argentinok ellen lépnek pályára a legjobb nyolc közé jutásért december 3-án (szombaton) este 20.00 órától.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA A KÉPRE KATTINTVA ÉRHETŐ EL!

4. Dánia 3 1 2 1–3 –2 1
Behich (16) hamar sárga lapot kapott (Fotó: Getty Images)

AUSZTRÁLIA
KAPUSOK: 1 Mathew Ryan (FC Köbenhavn – Dánia), 12 Andrew Redmayne (Sydney FC), 18 Danny Vukovic (Central Coast Mariners)
VÉDŐK: 2 Milos Degenek (Columbus Crew – Egyesült Államok), 3 Nathaniel Atkinson (Hearts – Skócia), 4 Kye Rowles (Hearts – Skócia), 5 Fran Karacic (Brescia – Olaszország), 8 Bailey Wright (Sunderland – Anglia), 16 Aziz Behich (Dundee United – Skócia), 19 Harry Souttar (Stoke City – Anglia), 20 Thomas Deng (Albirex Niigata – Japán), 24 Joel King (OB – Dánia)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 10 Ajdin Hrustic (Hellas Verona – Olaszország), 13 Aaron Mooy (Celtic – Skócia), 14 Riley McGree (Middlesbrough – Anglia), 17 Cameron Devlin (Hearts – Skócia), 22 Jackson Irvine (St. Pauli – Németország), 26 Keanu Baccus (St Mirren – Skócia)
TÁMADÓK: 6 Marco Tilio (Melbourne City), 7 Mathew Leckie (Melbourne City), 9 Jamie Maclaren (Melbourne City), 11 Awer Mabil (Cádiz – Spanyolország), 15 Mitchell Duke (Fagiano Okajama – Japán), 21 Garang Kuol (Central Coast Mariners), 23 Craig Goodwin (Adelaide United), 25 Jason Cummings (Central Coast Mariners)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Graham Arnold

DÁNIA
KAPUSOK:
1 Kasper Schmeichel (OGC Nice – Franciaország), 16 Oliver Christensen (Hertha BSC – Németország), 22 Frederik Rönnow (Union Berlin – Németország)
VÉDŐK: 2 Joachim Andersen (Crystal Palace – Anglia), 3 Victor Nelsson (Galatasaray – Törökország), 4 Simon Kjaer (AC Milan – Olaszország), 5 Joakim Maehle (Atalanta – Olaszország, 6 Andreas Christensen (FC Barcelona – Spanyolország), 13 Rasmus Kristensen (Leeds United – Anglia), 17 Jens Stryger Larsen (Trabzonspor – Törökország), 18 Daniel Wass (Bröndby), 26 Alexander Bah (Benfica – Portugália)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 7 Mathias Jensen (Brentford – Anglia), 10 Christian Eriksen (Manchester United – Anglia), 11 Andreas Skov Olsen (FC Bruges – Belgium), 14 Mikkel Damsgaard (Brentford – Anglia), 15 Christian Nörgaard (Brentford – Anglia), 23 Pierre-Emile Höjbjerg (Tottenham Hotspur – Anglia), 24 Robert Skov (Hoffenheim – Németország), 25 Jesper Lindström (Eintracht Frankfurt – Németország)
TÁMADÓK: 9 Martin Braithwaite (Espanyol – Spanyolország), 12 Kasper Dolberg (Sevilla – Spanyolország), 19 Jonas Wind (Wolfsburg – Németország), 20 Yussuf Poulsen (RB Leipzig), 21 Andreas Cornelius (FC Köbenhavn)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Kasper Hjulmand