A gyengén futballozó spanyolok kikaptak odahaza Svájctól

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2022.09.24. 20:40
Vendégöröm a végén is (Fotó: AFP)
Spanyolország 2–1-re kikapott odahaza Svájctól a Nemzetek Ligája A-ligájának 2. csoportjában, és mivel a portugálok nyertek Csehországban, a csoportelsőségről a jövő heti portugál–spanyol rangadó dönt majd.

NEMZETEK LIGÁJA
5. FORDULÓ
A-LIGA
2. CSOPORT

Spanyolország–Svájc 1–2 (0–1)
Zaragoza,
La Romareda, 31 809 néző. Vezette: Turpin (francia)
Spanyolország:
Unai Simón – Azpilicueta (Carlos Soler, 87.), Eric García, Pau Torres, Jordi Alba – Gavi, S. Busquets, Pedri (M. Llorente, 70.) – Ferran Torres (Yéremi, 63.), Asensio (Borja Iglesias, 63.), Sarabia (Nico Williams, 63.). Szövetségi kapitány: Luis Enrique
Svájc: Sommer – Widmer, Akanji, Elvedi, Ricardo Rodríguez (R. Steffen, a szünetben) – Freuler, G. Xhaka, Sow (Zakaria, 68.), Shaqiri (Ndoye, 68.), Vargas (Aebischer, 78.) – Embolo (Seferovic, 87.). Szövetségi kapitány: Murat Yakin
Gólszerző: Alba (55.), ill. Akanji (21.), Embolo (58.)

Azzal a tudattal léptek pályára a spanyolok a svájciak ellen Zaragozában, hogy ha nyernek, és ezt teszik a csehek is odahaza a portugálok ellen, akkor máris bejutnak a Nemzetek Ligája négyes döntőjébe.

Egyik szövetségi kapitány sem tartalékolt vagy kísérletezett, bár csatárposztokon voltak kisebb meglepetések: a hazaiaknál a középcsatár az a Marco Asensio volt, aki ebben az idényen csak 46 percet kapott a Real Madridban, a vendégek 9-ese pedig a monacói Breel Embolo lett, nem pedig az a Haris Seferovic, aki az előző NL-körben a portugálok ellen már a mérkőzés 57. másodpercében betalált, ezzel megdöntötte a sorozat vonatkozó rekordját (és egyben el is döntötte azt a találkozót).

Gavi és Pedri szervezkedett a svájci 16-os előtt, mögöttük Sergio Busquets biztosított, balról Jordi Alba és Pablo Sarabia, jobbról Ferran Torres „adogatott” középre – nagyon rossz hatásfokkal. Sokkal jobbak voltak ugyanis a vendégek, Manuel Akanji szép fejes góllal támasztotta alá azt a véleményt, hogy lenne azért helye még a spanyol válogatottban Sergio Ramosnak, majd Embolo és a nagyon élő Xherdan Shaqiri ziccereit fogta Unai Simón. Gólvideó itt!

A fordulás után kiderült, hogy nemcsak Ramos, Gerard Piqué is beállhatna a spanyol válogatottba, mert egy szöglet után könnyedén szerzett gólt Svájc, Akanji most gólpasszt adott, Breel Embolónak – nem sokkal előtte pedig egyenlítettek a hazaiak, Asensio egyetlen villanása után Jordi Alba lőtt szép gólt. Gólvideó itt és itt!

Luis Enrique a 63. percben lecserélte a teljes támadótrióját, pályára vezényelve az újonc Nico Williams mellett a volt zaragozai, a válogatottban a tűzkeresztségen szintén most áteső Borja Iglesiast, valamint Yéremy Pinót, a másik oldalon lehetőséget kapott a Chelsea szűrője, Denis Zakaria.

A korábban beálló Renato Steffen majdnem öngólt vétett, de ez volt a spanyolok utolsó lehetősége a gólszerzésre: teljesen megérdemelten nyertek a svájciak, miként Csehországban a portugálok, így a csoportelsőségről a jövő heti Portugália–Spanyolország derbi dönt majd. 1–2

A CSEHORSZÁG–PORTUGÁLIA MÉRKŐZÉSRŐL BŐVEBBEN ITT OLVASHAT!

A csoport másik mérkőzésén
Csehország–Portugália 0–4 (Dalot 33., 52., Bruno Fernandes 45+2., Diogo Jota 82.)

A CSOPORT ÁLLÁSA
1. Portugália531111–2+910
2. Spanyolország52217–5+28
3. Svájc5234–8–46
4. Csehország51134–11–74

90+6. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+6. perc Pino kiharcol egy szögletet a jobb oldalon, a beadást kifejeli az ötösről Akanji.

90+4. perc Soler jobb oldali beadása Elvedi kezén pattant meg? Mindegy, kint volt már a labda.

90+2. perc Soler 18-ról kapura lő, Sommer fogja ezt is, magabiztosan.

1957 után lőttek ismét egynél több gólt a spanyoloknak a svájciak.

A spanyolok két gólt kaptak az előző négy meccsükből már a második alkalommal, hármat utoljára a horvátok szereztek ellenük, 2018-ban.

Öt perc a ráadás.

90. perc Jó támadás sincs már, nemhogy helyzet. Williams megindul, szerelik a 16-oson.

Nem megy a hazaiaknak...

87. perc Carlos Soler Azpilicuetát, Haris Seferovic Embolót váltja. Nem lesz több csere ma. Llorente lesz a hazaiak jobbhátvédje.

82. perc Murat Yakin kap sárga lapot reklamálásért.

A remek formában lévő, 6 bajnokin 6 gólt szerző Borja is újonc.

Nico testvére, Inaki Williams volt spanyol, de már ghánai felnőtt válogatott. A La Rojában csak egyszer szerepelt: 2016-ban.

78. perc Michel Aebscher
be, Vargas le.

76. perc Sommer vetődve eléri a bal sarok előtt Llorente a 16-os bal sarka elől jövő jobblábas, félmagas lövését.

75. perc Pino jobbal a sorfalba lő kissé jobbról, 22 méterről egy szabadrúgást.

72. perc Zakaria nagyot rúg Busquetsbe, de nincs sárga lap.

70. perc Marcos Llorente váltja a hazaiaknál a formán kívül játszó Pedrit.

69. perc Williams jobb oldali beadását Sommerbe rúgja a jobb sarok előtt a Pino elől menteni akaró Ndoye!

68. perc Sow és Shaqiri le, Denis Zakaria és Dan Ndoye be.

66. perc Öngólhelyzet, Akanji passzát Steffen a 16-os jobb sarkáról milliméterekkel gurítja a jobb alsó sarok mellé!

63. perc Nico Williams, Borja Iglesias és Yéremy Pino
be, Sarabia, Asensio és Ferran Torres le. Csatárcserék.

63. perc Simón nagy nehezen, de elkapja Widmer jobb oldali beadását Vargas feje előtt.

62. perc Asensio Sommerhez lő 17-ről, középről.

A hazai közönség Borját követeli.

68. PERC ÚJABB GÓL, Vargas bal oldali, jobblábas szögletét a rövid oldali ötössarokról ballal középre perdíti Akanji, BREEL EMBOLO két méterről, középről ballal a bal alsóba kotorja a labdát, Garcíát megelőzve. 1–2! Vagy García öngólja, mert ő is beleért még. Majd megmondja az UEFA.

56. perc Mellé, Shaqiri jobbal a bal alsó mellé lő az ötös jobb sarkáról, miután ballal 11-ről a jobb oldali kapufa tövére lőtte a ziccerét... de lesről!

55. PERC ITT A GÓL, Asensio megvillan, szép cselek után ballal csodásan emel a 16-os elől a felfutó JORDI ALBÁNAK, aki ballal az ötös bal sarka elől a túlsó felső sarokba lő. Widmer idejekorán elcsúszott, Sommer nem érte el a labdát, picit zavarta is talán a visszafutó Xhaka. 1–1!

52. perc
Ferran jobbról jobbal a másik sarok elé emeli a labdát, Sarabia rosszul veszi le a labdát Widmer mellett. Egyre jobban esik az eső, ez is megzavarta a szélsőt.

49. perc Ferran jobbról jobbal középre ad, Sommer fogja a labdát a gólvonal előtt.

Morata és a volt zaragozai Borja Iglesias is melegít, a közönség örül.

46. PERC FOLYTATJUK!

46. perc Renato Steffen váltja Rodríguezt.

A La Roja nem találta el az első félidőben az ellenfél kapuját, soha nem történt még ilyen vele az NL-ben.

Eközben a portugálok

Telt ház

Forrás: Weltfussball

45+1. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

44. perc Manuel Akanji kap sárga lapot reklamálásért, Gavit nem ő lökte el, hanem Xhaka.

43. perc Ziccer, Shaqiri megindul a 16-os előtt Xhaka passzával, három csel után kissé jobbról, öt méterről jobbal kapura lő, de véd bal kézzel a rövid sarok előtt Simón!

37. perc Widmer jobb oldali beadását éppen csak nem éri el fejjel az ötösre berobbanó Vargas!

34. perc Vargas újabb beadását Pau Torres a léc fölé fejeli, hatról.

34. perc Akanji remek passza után Vargas indul meg a balon, Sowhoz passzol, de közbelép Azpilicueta.

32. perc Nagyon nyomnak a hazaiak, de Pedri és Gavi van a 16-os előtt, és nem túl jól szervezkednek egyelőre.

28. perc F. Torres jobb oldali beadását kifejeli az ötösről Akanji, Alba beadása Sommeré.

26. perc Xhaka is ellöki Gavit, ez is csak szabadrúgás.

Svájc csak egyszer verte meg a spanyolokat, a 2010-es vébén a csoportkörben. Akkor a spanyolok mérgükben az aranyéremig meneteltek.

25. perc Vargas biztosra megy, hátulról ellöki, majd meglöki Gavit, beszól neki, kis lökdösődés.

24. perc
Widmer összehoz egy szögletet, Sarabia beadását kirúgja jobbal az ötös bal sarka elől Vargas.

A labda lepattant a gólvonal előtt, Simónnak esélye sem volt, Akanji Pau Torres és Azpilicueta közül fejelhetett.

21. perc Vargas ad be jobbal egy szögletet balról, előtte pogó középen, utána meg... gól, MANUEL AKANJI a bal felsőbe fejeli a labdát hat méterről. 0–1!

20. perc A bal szélen felfutó Vargast szereli Azpilicueta.

17. perc Embolo ziccerben, jobbal kapura lő 12-ről, de véd nagyot vetődve Simón. García elengedte az éket, aki lesen volt Shaqiri fejes passza után. Bátor volt a bekk, de igaza lett.

14. perc Xhaka lő Simón ölébe a 16-os elől, középről.

75 százalékban a hazaiaknál a labda.

11. perc Shaqiri jobb oldali beadását Busquets és Azpiliczeta közül nyolcról a léc fölé fejeli Sow, előtte García ellökte a 16-os előtt Embolót, de nem járt érte szabadrúgás.

7. perc Gavi beadása lesen találja középen Pedrit.

5. perc Szép támadás, de Widmer jobb oldali, jobblábas beadását nem éri el jól középen Embolo.

3. perc Nagy hazai fölény, helyzetek nélkül.

1. PERC ELKEZŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak piros mezben és sötétkék nadrágban, a vendégek fehér mezben és világosszürke nadrágban.

Egy kis örökmérleg: 24 mérkőzés, 17 spanyol és 1 svájci sikerrel, 50, ill. 19 rúgott góllal.

Ám a hírek szerint a fizikumában jelentős változás történt ezen a nyáron. Sokat dolgozom az erőnlétemen, és bár tudok még fejlődni, fokozatosan javulok – fogalmazott Pedri. – A versenynaptár telítettsége miatt nem lehet keményen dolgozni a mindennapokban, de folyton keresem a lehetőséget a különmunkára.”

Közben érdekfeszítő volt az ország leghallgatottabb rádióadóján, a Cadena SER-en a spanyol futball talán legnagyobb ígéretével, Pedrivel készített műsor, mivel az adás felütése szerint Luis Enrique többet tervezi pihentetni a Barcelona 19 éves középpályását, akinek a kapitány szerint „nagyon hirtelen kellett alkalmazkodnia az elitfutball kimerítő megterheléséhez”, így sokan tartanak attól, hogy kimerül, mint az előző idény végén.

Fotó: AFP
Fotó: AFP

A mostani huszonöt fős keretben egyébként több meglepetés is akad. Nyilván néhány játékosnak már biztos helye van Luis Enriquénél a katari utazók között, de például a Real Betis támadója, Borja Iglesias és az Athletic Bilbao szélsője, Nico Williams először kapott meghívót. Közben három játékos kihagyása nagyobb port kavart. Noha sérülések hátráltatták az utóbbi időben, Gerard Moreno tavaly nyáron még biztos vb-szereplőnek tetszett, most nem kerettag. A korábbi csapatkapitány és Spanyolország valaha volt legtöbbszörös válogatott játékosa, Sergio Ramos végre visszanyerte az erőnlétét a Paris Saint-Germainnél, de ismét kimaradt a keretből. Mint ahogy a Barcelona fiatal szélsője, Ansu Fati is. Vajon hármuk mostani kihagyása azt jelenti, hogy a vb-jük is ugrik?

Persze, a spanyol sajtó is érzékelteti, hogy a Nemzetek Ligájánál már mindenkit jobban foglalkoztat Spanyolországban a kevesebb mint két hónap múlva kezdődő katari világbajnokság, amelynek egyik favoritja az együttes, ezért még inkább árgus szemekkel figyelték, kiket hívott be a keretbe a szövetségi kapitány, hiszen ez már árulkodó jel lehet a vb-névsor kapcsán is.

AKÁR A CSOPORTGYŐZELMÉT is biztossá teheti szombat este a spanyol válogatott, amely Zaragozában fogadja Svájcot. Az A-liga 2. csoportjának élén álló spanyolok négy forduló alatt nyolc pontot szereztek, és ha odahaza érvényesítik a papírformát a svájciak legyőzésével, valamint a csehek megverik Portugáliát, Luis Enrique szövetségi kapitány csapata máris készülhet az NL négyes döntőjére.

Több meglepetés is van Luis Enrique keretében, de már mindenkit az érdekel a spanyoloknál, kik utazhatnak novemberben a világbajnokságra.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A SPANYOLORSZÁG–SVÁJC MÉRKŐZÉS KÖZVETÍTÉSÉBEN!