Óriási csatában győzött Szegeden, 27. alkalommal bajnok a Veszprém!

2023.06.09. 20:10
Fordulatos, magas színvonalú küzdelemben a Telekom Veszprém bírta jobban a végjátékot és 31–27-re győzött az OTP Bank-Pick Szeged vendégeként, így 2–1-re megnyerte az egyik fél második győzelméig tartó döntőt és története során 27. alkalommal lett aranyérmes a férfi kézilabda NB I-ben!

FÉRFI KÉZILABDA NB I
DÖNTŐ, 3. MÉRKŐZÉS
OTP BANK-PICK SZEGED–TELEKOM VESZPRÉM 27–31 (14–12)
Szeged, Pick Aréna, 8256 néző. Vezette: Bócz, Wiedemann
SZEGED: Mikler – SOSTARIC 4, Gaber, Rosta M. 3, Mackovsek 1, Szita, BOMBAC 3. Csere: ALILOVIC (kapus), Tönnesen, BLONZ 6 (4), BÁNHIDI 4, Bodó 3, Garciandia 3, Martins. Edző: Juan Carlos Pastor.
VESZPRÉM: CUPARA 1 – VAJLUPAU 9 (1), Ilic Z. 1, Remili 2, Pesmalbek 2, LAUGE 6, ELISSON 6 (2). Csere: Corrales (kapus), LIGETVÁRI, El-Dera 3, Sipos, A. Nilson 1, Mahé, Marguc. Edző: Momir Ilics
Az eredmény alakulása. 3. perc: 0–2. 7. p.: 2–4. 10. p.: 2–6. 13. p.: 4–8. 18. p.: 8–9. 23. p.: 12–10. 27. p.: 13–12. 33. p.: 16–12. 37. p.: 17–15. 40. p.: 17–17. 49. p.: 19–23. 52. p.: 21–25. 55. p.: 23–27. 58. p.: 26–30
Kiállítások: –, ill. 8 perc
Hétméteresek: 4/4, ill. 4/3
Az egyik fél második győzelméig tartó párharc végeredménye: 2–1 a Veszprém javára.

Az első mérkőzésen:
OTP BANK-PICK SZEGED–TELEKOM VESZPRÉM 31–25 (15–11)

A második mérkőzésen: TELEKOM VESZPRÉM–OTP BANK-PICK SZEGED 34–27 (18–17)

MÁR AKKOR ZÚGOTT a „Mindent bele!” a Pick Aréna lelátóin, amikor még csak a pomponlányok bemutatója zajlott a meccs előtt fél órával, mire beszaladtak a csapatok a pályára, már teljesen tele volt a csarnok. Péntek este az idényben nyolcadszor és utoljára csapott össze egymással az OTP-Bank-Pick Szeged férfi kézilabdacsapata és a Telekom Veszprém, mégpedig a bajnoki döntő harmadik, mindent eldöntő mérkőzésén.

Szép gesztus volt, amikor a meccs előtt a hazai szurkolók a Himnusz alatt feltartott molinóval köszöntek el öt távozó játékosuktól, Mirko Alilovictól, Alexander Blonztól, Kent Robin Tönnesentől, Bogdan Radivojevicstől és Rosta Miklóstól, akiktől aztán a klub is búcsút vett a pályán.

Jobban kezdte a találkozót a Veszprém, amely az első két gólt szerezte, tíz perc elteltével pedig már 6–2-re vezetett, és az első negyedórában szinte az összes mutatóban felülmúlta a hazaiakat, jobban dobott és védekezett. Közben a játékvezetők is belelendültek, öt perc leforgása alatt három kétperces kiállítást is kiosztottak, mondjuk, valamennyit a vendégeknek adták – Ilic Zorant kétszer is kiszórták, így a kettős emberelőnybe kerülő Szeged esélyt kapott, hogy visszajöjjön, és élt is vele: a 20. percre egyenlített, majd át is vette a vezetést.

A vendégektől az első magyar bajnoki címére hajtó Rasmus Laugén látszott a leginkább a tűz, Nedim Remilinek viszont nem ment a játék – az akarat nem hiányzott, de az első hét lövéséből csak egy talált utat Mikler Roland kapujába. A védők nem finomkodtak egyik oldalon sem, a beálló Bánhidi Bencére például öten vetették rá magukat az egyik hazai támadásnál, ami után percekig állt a játék, de nem az ütközés, hanem egy technikai malőr miatt, ugyanis lenullázódott az eredményjelző órája. Aztán egy támadással később szabálytalan veszprémi csere miatt videóztak, amit újabb kiállítás és többperces szünet követett.

Az első félidő vége így kicsit kaotikusra sikeredett, a játékrész 47 (!) percig tartott, és mintha a bírói büntetések eloszlása is kicsit aránytalanul alakult volna ahhoz képest, hogy keménységben nem volt különbség a két gárda között: a vendégek négy kétperces kiállítás kaptak a szünetig, a hazaiak viszont egyet sem. Ugyanakkor nem ezen múlt, hogy a szegediek 14–12-re nyerték meg az első játékrészt, hanem azon, hogy szépen összeszedték magukat, és az utolsó szegedi meccsén védő Mirko Alilovic is remekelt a kapuban.

A második félidő elején látszott, hogy a Veszprém kicsit elbizonytalanodott, de az első tíz percre rendezte a sorait. Bár már háromgólos hátrányban is volt, Mikita Vajlupau hetesével egyenlített, majd több mint húszpercnyi játék és hazai előny után újra átvette a vezetést. A fehérorosz jobbszélső hatalmasat játszott, mind a kilenc kísérletéből gól lett, és az ő bombagóljával szerezte vissza a lélektani előnyt a Veszprém, amikor rövid gondolkodás után csak úgy, talpról bevágta a labdát a rövid felsőbe Alilovic füle mellett.

A hátralévő negyedórában a Veszprém szépen tartotta három-négy gólos vezetését, és másfél perccel a vége előtt, egy rossz hazai beállópassznál el is dőlt a találkozó. A Veszprém 31–27-re győzött, megnyerte története 27. magyar bajnoki címét, és visszavágott a nagy rivális Szegednek, amely az elmúlt két idényben a Veszprém Arénában szerezte meg a bajnoki címeit: Momir Ilics együttese ezúttal a Pick Arénában ünnepelhette a bajnoki aranyat.

SÖR, PEZSGŐ ÉS PARTISZEMÜVEG – ÍGY ÜNNEPELT SZEGEDEN A VESZPRÉM

LIGETVÁRI ÖRÜL, HOGY LAUGE ARANYÉREMMEL TÁVOZIK VESZPRÉMBŐL

BÁNHIDI: HAZAI PÁLYÁN ÍGY ELVESZÍTENI EGY MECCSET....

MÁSODIK FÉLIDŐ

VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! OTP BANK-PICK SZEGED–TELEKOM VESZPRÉM 27–31 (14–12)

BAJNOK A TELEKOM VESZPRÉM!

60. perc: már csak a meccs végét várják a felek.

60. perc: Elíssonnak hagytak ziccert a szegediek és be is lőtte. 27–31

59. perc: még egy veszprémi időkérés.

58. perc: Blonz próbál kozmetikázni az eredményen. 27–30

58. perc: Ed-Dera nagyon elkapta a fonalat! 26–30

58. perc: Bodónak van lövőkedve, megint gyors találattal jelentkezett. 26–29

57. perc: Vajlupau kilencedik góljával: 25–29

56. perc: Bodó gyors góljával próbál zárkózni a Szeged, de ehhez jó védekezés is kell. 25–28

56. perc: most Nilsson kapott jó bejátszást a veszprémi társaktól. 24–28

55. perc: Sostaric újabb hét a hat elleni játék végén szerezte meg ötödik gólját. 24–27

55. perc: Remili átadása után Pesmalbek hat méterről eredményes. 23–27

54. perc: Garciandia cunderezett Cupara mellett a veszprémi kapuba. 23–26

53. perc: Cupara újabb védése után most mellédob egész pályáról.

53. perc: ezúttal Lauge passza után vette be Mikler Roland kapuját Ed-Dera. 22–26

52. perc: Bombac bejátszása után Rosta másodszor is eredményes. 22–25

52. perc: Bodónak szerencséje sincs, megint csak a kapufát találta el.

51. perc: ed-Dera is feliratkozik a gólszerzők közé, tartva a vendégek három-négygólos előnyét. 21–25

50. perc: az időkérés után ezúttal is gyors Bánhidi-góllal zárkóznak a hazaiak. 21–24

50. perc: újabb szegedi időkérés.

50. perc: Vajlupau labdaszerzése után vitte végig a labdát a pályán, majd az üres kapura lőtte nyolcadik gólját. 20–24

50. perc: most a Veszprém rontott bele támadásába.

49. perc: Mario Sostaric révén kihasználja hét a hat elleni játékát a Szeged. 20–23

48. perc: Bodó kapufája után Cupara saját kapujától vette célba az ellenfél üresen tátongó kapuját, sikerrel! 19–23

48. perc: Remili készített elő Laugénak, aki 9 méterről lőtt a jobb felsőbe. 19–22

47. perc: Rosta Miklós is megszerzi első gólját a döntő harmadik meccsén. 19–21

47. perc: Micsoda gól! Vajlupau talán maga sem hitte el, hogy hozzá került a labda, végül álló helyzetből lőtt Alilovic kapujába. 18–21

46. perc: most Momir Ilics kért időt.

45. perc: Lauge cselei után bombázott a szegedi kapuba, majd Bombac rontott. 18–20

44. perc: most Cuparát kell álpolni, mert lefejelte a kapufát, majd a Szegedtől Martins hibázott.

43. perc: ha csak üggyel, bajjal is, de valahogy eljutott a labda Elíssonig, aki a bal szélről használta ki helyzetét. Megint a Veszprém vezet! 18–19

43. perc: Rosta szabálytalan zárása miatt megkapta a labdát a Veszprém, de azelőtt még ismét videóznak a játékvezetők.

41. perc: Ilic kiszorított helyzetből csak az oldalhálóba lőtt.

41. perc: Martins lövését védte Cupara. Újabb fordulat jöhet!

40. perc: Bánhidi Bence beállóból rögtön az időkérés után betalált, de Vajlupau megint egyenlített. 18–18

40. perc: szegedi időkérés

40. perc: Vajlupau bepattintja büntetőjét, megszerezve ötödik gólját, a Veszprém pedig egyenlít! 17–17

39. perc: Garciandia vétett kétszer indulást, majd Remili harcolt ki hétméterest a túloldalon.

38. perc: Lauge szép betörés után lőtte ki a hosszút. 17–16

38. perc: megint gond van az eredményjelző órájával…

38. perc: passzívig támad a Szeged, Bodó lökete a kapufán csattant.

37. perc: Ilic Zoran első lövéséből megszerezte első gólját. 17–15

36. perc: szép figura végén Bodó játszotta meg a hatoson álló Sostaricot, aki közelről nem is hibázott. 17–14

35. perc: Bodó újabb lövése nem jó, Cupara védte, de a labda a hazaiaknál maradt.

34. perc: Remili nyolcadik lövéséből szerzi meg második gólját, alsóból, középre. 16–14

34. perc: Bodó lövése ezúttal nem találta el a kaput.

32. perc: Bodó és Garciandia összjátéka után utóbbi lövését Cupara nem tudta védeni (16–12), viszont Vajlupau hamar válaszolt a jobb szélről. 16–13

32. perc: hosszú veszprémi támadás végén passzívnál előbb Remili lőtt mellé, majd Lauge lövését védte Alilovic!

31. perc: Bodó kipókhálózta a bal felsőt! Micsoda gól! 15–12

31. perc: elkezdődött a második félidő! Ezt a 30 percet a Szeged kezdheti támadással.

ELSŐ FÉLIDŐ

VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! OTP BANK-PICK SZEGED–TELEKOM VESZPRÉM 14–12

A Szeged 64, a Veszprém 57 százalékos hatékonysággal használta ki lövéseit az első félidőben. Mindkét csapat egy-egy labdát adott el, de amíg a hazaiak nem vétettek technikai hibát, addig a Telekom Veszprém egyet igen, ráadásul a vendégek nyolc percet voltak emberhátrányban, a vendéglátónál még nem volt kiállítás.

30. perc: Bombac bombázott mellé végszóként.

30. perc: Bodó majdnem labdát szerzett, végül a labda Gasper Marguchoz került a jobb szélre, de lövését hárította a négy védésnél járó Alilovic!

29. perc: Blonz most akcióból is betalált egy nagyon hosszú támadás végén. 14–12

29. perc: Gulyás Péter, a veszprémiek másodedzője kapott sárga lapot passzív szegedi támadásnál, így már nincs passzív.

28. perc:Corrales védte Sostaric kiszorított helyzetből leadott lövését, de a labda a hazaiakhoz pattant.

27. perc: Nagyon hosszú videózás után végül Mikita Vajlupaut látták szabálytalannak a játékvezetők, ezért neki két percre le kell mennie.

27. perc: szabálytalan veszprémi csere miatt vizsgálódnak most a játékvezetők.

27. perc: Elísson büntetőjét hárítja Mirko Alilovic!

27. perc: El-Dera próbált betörni, végül hetest harcolt ki.

26. perc: Bodó lövése Corralesen keresztül túljutva épphogy átment a gólvonalon. 13–12

Technikai probléma a Pick Arénában, lenullázódott az eredményjelző órája.

26. perc: Garciandia lövését ezúttal Sipos blokkolta, majd Bánhidit tűntették el a veszprémi védők a hatoson.

24. perc: Bombac játszotta meg Bodót, de utóbbi lövése Corrales segítségével a kapufáról pattant ki, a túloldalon pedig heteshez jutott a Veszprém, és azt Elísson be is lőtte. 12–12

23. perc: Elísson törte meg az ötperces veszprémi gólcsendet. 12–11

22. perc: Remili átlövése a blokkról ment mellé, így marad a labda a bakonyiaknál, de Remili ziccerét meg Alilovic védte! Ráadásul Garciandia gyors góljával már kettő közte a hazaiak javára! 12–10

22. perc: veszprémi labdavesztés után Mackovsek váltotta gólra a lerohanást és már a Szeged vezet! Ez már egy 6–1-es sorozat! 11–10

21. perc: hiába védekezett jól és blokkolta is az ellenfél lövését a Veszprém, a labda Sostarichoz került a jobb szélre és helyzetét értékesítve egyenlített! 10–10

20. perc: Lauge ezúttal talpról, alsóból lőtt, de Alilovic kispárgázta a dán irányító kísérletét.

19. perc: Lauge ismét megvillant, ezúttal középről, távolról szerezte harmadik gólját, de Bombac passzcsele után gyorsan válaszolt egy góllal. 9–10

18. perc: Momir Ilics időt kért.

18. perc: Sostaric kapott jó labdát a jobb szélen és egy gólra csökkentette a hazai hátrányt, majd még nagyobb buzdítást kért a szurkolóktól. 8–9

18. perc: passzívnál Remili vállalkozott lövésre, ezt Bodó blokkolta oldalbedobásra, amely után Remili Blonzot lőtte telibe. Remili újabb kísérlete rossz.

16. perc: Blonz negyedik hetesét is belőtte, miközben a Szeged több mint egy percig kettős előnyben. 7–9

16. perc: Lauge hagyta el a labdát, majd a szegedi lerohanás után Ilic Zoran kapja meg második kétperces kiállítását, mert visszafutása után rálépett a vonalra, miközben a szegediek üres kapura próbálkoztak.

16. perc: Blonz harmadik hétméteresét is értékesítette, egyelőre hibátlan a büntetővonalról. 6–9

16. perc: Végül Ligetvárit látták szabálytalannak a játékvezetők, így ő lemegy két percre.

16. perc: most Bombac harcolt ki büntetőt betörése után, de a szegedi irányító az arcát fogva a földön marad. A játékvezetők visszanézik az esetet.

15. perc: Rasmus Lauge óriási gólt szerzet Bánhidi mellett, hiszen fellőtte a labdát a bal felsőbe. 5–9

14. perc: Remili betörése után Gaber fájlalta a bokáját, miután ráesett Pesmalbekre.

14. perc: Garciandia harcolt ki hétméterest Ligetvárival szemben, Corrales pedig nem tudta védeni Blonz büntetőjét. 5–8

13. perc: Nedim Remili is feliratkozik a gólszerzők közé. 4–8

12. perc: Bánhidi Bence is megszerzi első gólját a döntő harmadik meccsén, Mikler Rolandot pedig Mirko Alilovic váltja a hazai kapuba. 4–7

12. perc: majdnem labdát lopott nyitottabb védekezésével a Szeged, végül a Veszprém jól játszotta meg a bal szélen Elíssont, aki nem hibázott. 3–7

11. perc: szép emberelőnyös játék végén Bombac betörés után hozza közelebb a Szegedet. 3–6

11. per: Ilic Zorant álltották ki két percre a Bombaccal szembeni védekezése miatt.

10. perc: a négygólos hátrány után Juan Carlos Pastor hamar időt kért.

10. perc: a Veszprém megint jól játszotta meg jobbszélsőjét, Vajlupau pedig harmadik gólját szerezte. 2–6

9. perc: Lauge mesterien játszotta meg Pesmalbeket beállóban, aki be is talált, a túloldalon pedig Sostaric nem tudta bevenni Cupara kapuját. 2–5

8. perc: Bombac háttal a kapunak vállalkozott lövésre, s bár látványos volt, nem volt eredményes, majd Mackovsek lövése sem találta el a kaput.

7. perc: Rasmus Lauge viszont hamar visszaállította a kétgólos vendég előnyt. 2–4

6. perc: Dean Bombac szép befutás végén kapott labdát Tönnesentől és hat méterről be is talált. 2–3

6. perc: Vajlupau kapott jó labdát beállóbal Remilitól és bal kézzel ejtett Mikler kapujába. 1–3

5. perc: Borut Mackovsek betörés után harcolt ki büntetőt a Szegednek, a hetest pedig Blonz pattintotta a Veszprém kapujába. 1–2

4. perc: Tönnesen lövését védte Cupara, ahogy Miklernek is megvan az első védése Remili kísérlete után.

3. perc: a Szeged eladott labdája után gyors támadás végén Mikita Vajlupau duplázza meg a vendégek előnyét jobbszélről. 0–2

2. perc: Elísson szerzi a mérkőzés első gólját hétméteresből, ez volt a 13. gólja a bajnoki fináléban. 0–1

1. perc: elkezdődött a mérkőzés! A piros mezben játszó Veszprém támad először, a sötétkék-világoskék csíkos mezes Szeged védekezik.

Már a kezdés előtt óriási a hangulat a telt házas Pick Arénában.

A mérkőzés kezdete előtti percekben a szegedi szurkolók molinón búcsúztatták búcsúzó játékosaikat és edzőiket, Juan Carlos Pastort és Marko Krivokapicsot, illetve Mirko Alilovicot, Rosta Miklóst, Alexandre Blonzot, Kent Robin Tönnesent és Bogdan Radivojevicset.

ELŐZMÉNYEK

NINCS TÖBB HIBÁZÁSI LEHETŐSÉG, kétszer harminc perc (esetleg hetesbárbajjal megtoldva) alatt eldől a bajnoki cím sorsa. A Szegednek volt már egy „mérkőzéslabdája” a fináléban, de hétfőn simán kikapott idegenben, most itt az újabb lehetőség, a helyzet annyival bonyolultabb, hogy már a Veszprém is megszerezheti az aranyérmet, ha nyer a Pick Arénában.

A döntő első meccsén Momir Ilics együttesének lényegében esélye sem volt, 31–25-re kikapott, ezzel lélektani hátrányba került, és a második felvonás előtt torkán a késsel kezdte a találkozót. Ennek ellenére tökéletesen kezelte a helyzetet, és házigazdaként 34–27-re győzött, ezzel egyenlített, megteremtve az esélyét, hogy Szegeden legyen bajnok, de ehhez természetesen Juan Carlos Pastor együttesének is lesz néhány szava.

„Nehéz megmondani, melyik együttesen nagyobb a teher, ebben a tekintetben nincs is különbség – mondta lapunknak a Nemzeti Sport állandó szakértője, a korábbi szövetségi kapitány, Skaliczki László. – Az a lélektani fölény, amivel a Szeged az első meccs után Veszprémbe utazott, elveszett. A Tisza-partiak a döntő első meccsébe nagyon jól álltak bele, majd Veszprémben fordult a kocka, ott Ligetvári Patrikék játszottak nagyobb energiával. Innentől viszont nincs pardon, egyik fél sem engedheti el a mérkőzést, ha nagyobb hátrányba kerül, nem lehet tartalékolni a következő összecsapásra.”

Szakértőnk szerint a második találkozóra a Veszprémnek javult a formája, sikerült szerkezetet váltania, ahogy az alapmozgásokon is variált, és ezzel meglepte ellenfelét. Persze erre most fel tud készülni a Szeged, óriási taktikai csata várható.

„Rengeteg múlik a kulcsembereken, rajtuk a felelősség, ők dönthetik el a találkozót – folytatta Skaliczki László. – Dean Bombac játékában például mindig benne van a »hármas veszély«, azaz bejátszás, betörés, közbelövés. Nagyon fontos, hogy az átlövők mennyit tudnak hozzátenni a játékhoz. Az első mérkőzésen a beállót védte jobban a Veszprém, a másodikon viszont kilépett az átlövőkre, és ami feltűnő volt, hogy a tempót, a sebességet is növelte, még kapott gól után is rohant. A Szegednek létkérdés, hogy kifogja a szelet ellenfele vitorlájából, és a saját ritmusát játssza mert abban nagyon erős, a Veszprém viszont erőből szeret átrohanni ellenfelén.”

Egy ilyen mérkőzésen természetesen nem kérdés, hogy még inkább felértékelődik a kapusok szerepe is, a mesteredző szerint a lerohanások utáni védések, és utána a visszatámadások hatékonysága is döntő lehet. A másik nagy kérdés, hogy a megállító faultokat milyen hatékonysággal alkalmazzák a csapatok, a nagy tétből fakadó „keménységtöbblet” mennyi kiállítást eredményez, és a létszámfölényes, illetve az üres kapus játék hogyan sikerül egyik vagy másik félnek.

„A Formula–1-ben szokták azt mondani, hogy az első kanyarban még nem lehet megnyerni a versenyt, de nagyobb előnyt is lehet szerezni – magyarázta Skaliczki László. – Most is lényeges lesz a kezdés, mert tudjuk, állandóan futni az eredmény után mentálisan nagyon megterhelő, felzabálja az energiát, és egyáltalán nem mindegy, hogy a hajrában kinek marad több muníciója. Azt is el tudom képzelni, hogy hetesekkel dől el a bajnoki cím.”

Skaliczki szerint talán a szélsőjátékkal szerezhetnek meglepetést egymásnak a felek, a Veszprémtől a második mérkőzésen már látott erre utaló jeleket, amikor Nedim Remili nem kimondott irányítóként, hanem második jobbátlövőként kézilabdázott, ezzel sikerült még inkább széthúzni a falat és több lehetőség jutott a szélsőknek. Ugyancsak tetszett neki Ilic Zoran játéka, aki labda nélküli sebességével, egy lépés utáni lövéseivel sok gondot okozott az ellenfélnek. A szegedieknél fontos fegyver lehet Borut Mackovsek, aki a döntő első meccsén remekelt, mindig veszélyesek az átlövései, amelyeket sokszor az ugrás leszálló ágában enged el, így a sánc sem olyan magas.

„A telt ház mindig inspiráló, ez természetesen a Szegednek segít, főleg ha a hazaiak az elején elkapják a fonalat. Azonban ha a Veszprém kezd jobban, akkor bénítólag hathat a félsz a hibázástól, csökkenhet az agresszivitás, és kiszámíthatóvá válhat a játék. Szerintem nem is az első tíz, inkább az első húsz perc határozza meg a finálé menetét”  – zárta gondolatait Skaliczki László.

A két csapat múltja 40 évre nyúlik vissza, s a mostani lesz a felek 191. egymás elleni mérkőzése, az eddigieken pedig több mint 10 ezer gól esett. Az eddigi 190 találkozó közül 129 Veszprém-győzelemmel, 54 Szeged-sikerrel, hét pedig döntetlennel végződött.

A bajnoki trófeát egyébként a vendégcsapat gyakrabban nyeri el, hiszen a bakonyiak legutóbbi öt aranyérmüket a Tisza partján szerezték meg, míg a Szeged eddigi öt bajnoki címéből hármat is Veszprémben hódított el.

KÖSZÖNTJÜK OLVASÓINKAT AZ OTP BANK-PICK SZEGED–TELEKOM VESZPRÉM FÉRFI KÉZILABDA BAJNOKI DÖNTŐ ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÉBEN!