A sikeres regisztrációk ellenére sem tudott győzelemmel rajtolni a Barca

BALÁZS DÁVIDBALÁZS DÁVID
2022.08.13. 20:45
null
Nem tudott érvényes gólt rúgni Lewandowski (Fotó: Getty Images)
A spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (La Liga) nyitó fordulójának szombati záró mérkőzésén az FC Barcelona gól nélküli döntetlent játszott a Rayo Vallecanóval a Camp Nouban.

SPANYOL LA LIGA
1. FORDULÓ
FC Barcelona–Rayo Vallecano 0–0

Barcelona, Camp Nou. Vezette: Alejandro Hernández
Barcelona: Ter Stegen – Araújo, Christensen (Sergi Roberto, 60.), E. García, Alba (Aubameyang, 82.) – Gavi (F. de Jong, 60.), Busquets, Pedri (Kessié, 72.) – Raphinha (Ansu Fati, 60.), Lewandowski, O. Dembélé. Vezetőedző: Xavi
Rayo: Dimitrijevszki – Balliu, Lejeune, Catena, F. García – Ciss, U. López (Valentín, 62.) – Palazón (Savi Sánchez, 79.), Trejo (Pozo, 84.), Á. García – Camello (Falcao, 62.). Vezetőedző: Andoni Iraola
Kiállítva: Busquets (90+3.)

ÖSSZEFOGLALÓ

Helyzetekben nem dúskáltunk az első félidőben. Az FC Barcelonából Raphinhát lehet kiemelni, aki többször is célba vette a kaput, de vagy a Rayo Vallecano kapusa, Sztole Dimitrijevszki védett, vagy a brazil tévesztett célt. Robert Lewandowski előtt is adódtak kisebb lehetőségek, sőt, a 12. percben a kapuba talált, de les miatt a játékvezető nem adta meg a gólt. Az ívószünet után Xavi váltott, Ousmane Dembélé helyet cserélt Raphinhával, így a folytatásban már a francia támadó játszott a jobb oldalon.

A vendégek részéről csupán egy lövést jegyezhettünk fel, viszont az az első játékrész legnagyobb helyzete volt. A hosszabbítás perceiben Álvaro García lépett meg a bal szélen, elfektette a keresztbe szerelni érkező Ronald Araújót, ami következtében szembekerült Marc-André ter Stegennel. A német kapus azonban nagyszerűen szűkítette a távolságot, majd belevetette magát a közeli lövésbe.

Lewandowskinak csupán egy kísérlete (fejese) volt az első félidőben, és csak kétszer ért a labdába a tizenhatoson belül. Ebben a játékrészben összesen 15-ször, ami a legkevesebb volt a Barca-játékosok közül.

A Rayo a fordulás utáni első percekben ismét közel került a gólhoz, de Sergio Camello némileg elügyetlenkedte a nagy helyzetét, igaz, Andreas Christensen remek közbelépése is kellett ahhoz, hogy a labda ne kerüljön a kapuba.

A második játékrészben is a katalánok uralták a játékot, de igazán nagy helyzetbe nem tudtak kerülni. Lewandowski, Raphinha és a csereként pályára lépő Ansu Fati, valamint Pierre-Emerick Aubameyang előtt is adódtak ugyan helyzetek, de ezek rendre kimaradtak.

A ráadás perceiben aztán Sergio Busquets megkapta a második sárga lapját, így kiállt, Radamel Falcao révén pedig majdnem megnyerték a meccset a vendégek, de ő is csak lesről talált be.

A Barcelona sorozatban harmadszor sem tudta legyőzni a Rayót, de ami fájóbb lehet a katalánoknak, hogy hazai pályán csupán döntetlenre voltak képesek a nyitányon.

A Rayo edzője, Andoni Iraola lett az első olyan tréner a La Liga történetében, akinek csapata az első három, Barca elleni bajnokiján nem kapott gólt.

A Barca a La Liga történetében most hatodszor játszott 0–0-t a nyitányon, és csupán másodszor hazai pályán. A mostanit megelőzően 1968 szeptemberében, a Real Sociedad ellen végzett gól nélküli döntetlenre.

TOVÁBBI MÉRKŐZÉSEK A NYITÓ FORDULÓBÓL
Celta Vigo–Espanyol 2–2
(Aspas 45+2., Paciencia 63., ill. Expósito 72., Joselu 90+8. – 11-esből)
Valladolid–Villarreal 0–3
(N. Jackson 49., Baena 81., 89.)

PÉNTEKEN JÁTSZOTTÁK
Osasuna–Sevilla 2–1
(Ávila 9., Oroz 74. – 11-esből, ill. Mir 11.)

VASÁRNAP
17.30:Cádiz–Real Sociedad (Tv:Spíler2)
19.30:Valencia–Girona (Tv:Spíler2)
22.00:Almería–Real Madrid (Tv:Spíler2)– élőben az NSO-n!

HÉTFŐN
17.30:
Athletic Bilbao–Mallorca (Tv:Spíler2)
19.30:Getafe–Atlético Madrid (Tv:Spíler2)
21.30:Betis–Elche (Tv:Spíler2)

PERCRŐL PERCRE

KÖSZÖNJÜK A FIGYELMET!

90+9. PERC: VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! 0–0

90+5. perc: Falcao a kapuba talált, de lesről? Lesről!

90+3. perc: Busquets visszaütött Falcaónak, amiért megkapta a második sárga lapját, így kiáll.

90. perc: 8 perc a ráadás.

89. perc: Időhúzás miatt Dimitrijevszki kapott sárga lapot.

88. perc: A labda a Rayo kapujában, de les előzte meg.

87. perc: Ansu Fati szabadrúgása ment fölé.

86. perc: Ismét a földön Lewandowski, Ciss kapott sárga lapot a szabálytalanságáért.

84. perc: Aubameyang, majd Lewandowski lövése sem ment be.

84. perc: Trejo le, Pozo be.

82. perc: Jordi Alba le, Aubameyang be.

82. perc: Lewandowski került helyzetbe, de ballal nem találta el a kaput. Igéretes lehetőség volt.

79. perc: Palazón le, Savi Sánchez be.

75. perc: Lewandowski a földön, de nem kap büntetőt.

74. perc: Újabb sárga lap, ezt most Busquets kapta.

72. perc: Pedri le, Kessié be.

71. perc: Ismét isznak a fiúk, áll a játék.

69. perc: A most beállt Falcao kapott egy „sárgát”.

69. perc: Busquets távoli lövését védte Dimitrijevszki.

65. perc: Ansu Fati lövését védte a kapus.

62. perc: Unai López és Camello le, Valentín és Falcao be.

60. perc: Christensen, Gavi és Raphinha le, Sergi Roberto,Frenkie de Jong és Ansu Fati be.

55. perc: Egy újabb Raphinha-lövés, de ez sem volt jó.

54: perc: Lejeune is lerántotta a lengyel támadót, ez is sárga lap.

54. perc: Dimitrijevszki ráugrott egy lecsorgó labdára. Majdnem öngól lett, de megúszta Rayo.

52. perc: Vendég lehetőség! Camello került közel a kapuhoz, de végül nem tudta gólra váltani a nagy helyzetet. Christensen nagyot mentett.

46. perc: Busquets találkozott Dimitrijevszkivel, a kapus bánta.

46. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

45+6. PERC: VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! 0–0

45+5. perc: Catena buktatta Lewandowskit, ő is „besárgult”.

45+2. perc: Ter Stegen bravúr! Egy Rayo-kontra végén védett ziccerben. Álvaro García lőhetett volna gólt.

45. perc: 5 perc a ráadás.

45. perc: Pedrit ragadta nyakon Trejo, meg is kapta a sárga lapját.

45. perc: Alba hibázott hátul, de büntetlenül maradt.

42. perc: Próbálkozik a Barca, de a Rayo masszívan vldekezik.

38. perc: Raphinha tekerte a szögletet kapura, de csak az oldalhálót találta el. Emlékezetes első gól lett volna.

37. perc: Lewandowski fejelt fölé.

36. perc: Pedri tekert messziről, de mellé ment ez is.

34. perc: Ezúttal Dembélé lőtt, de Dimitrijevszki ura volt a helyzetnek.

34. perc: A Rayonak még nincs kapura lövése.

30. perc: Demélé átjött jobbra, Raphinha meg balra.

29. perc: Ismét útjára indult a labda.

27. perc: Áll a játék, frissítenek a srácok.

26. perc: Raphinha nem lőtt, hanem a beadást választotta, de pontatlan volt.

25. perc: Pedrid akasztotta Trejo, jöhet egy hazai szabadrúgás 29 méterről, középről.

24. perc: Raphinha beadása után a labda Dimitrijevszki kezében kötött ki.

22. perc: Eric García sózott egyet oda ellenfelének, de megúszta a sárga lapos figyelmeztetést.

20. perc: Dembélé visszagurított labdáját Raphinha 16 méterről fölé vágta. Ez már igéretes lehetőség volt.

17. perc: Raphinha lőtt mellé, de ő is lesről vette célba a kaput.

14. perc: Dembélé kapottt egy sárga lapot a becsúszása után. Csúnya volt, jogos a lap.

14. perc: Felélénkült a meccs.

12. perc: Lewandowski pördített nagyszerűen a kapuba, de lesről, így nem adják meg a gólt.

10. perc: Raphinha esett el a tizenhatoson belül, de nincs büntető.

8. perc: Sok az átadásbeli hiba mindkét oldalon.

5. perc: Araújo akadályozott meg szépen egy Rayo-akciót.

3. perc: A Barca-játékosok eddig zavartalanul adogathatnak.

1. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A Barcelona a gránátvörös-kék színösszeállításban látható, míg a Ray Vallecano tiszta fehérben játszik.

A BARCELONA KEZDŐJE

A RAYO VALLECANO KEZDŐJE

ELŐZMÉNYEK

Erre nem sokan számítottak: sztárigazolások rengeteg pénzért a Barcelonában

A klub nehéz anyagi helyzete nem változott, a hétszeres (akkor még hatszoros) aranylabdás Lionel Messi távozott, Ronald Koeman pedig nem találta meg a közös hangot a csapattal – így indult a Barcelona 2021–2022-es idénye, amely nem kecsegtetett sok jóval a katalán szurkolók számára. Október végére a tabella 9. helyén találta magát a csapat, a holland trénernek pedig nem volt maradása. A helyére a klubikont, Xavi Hernándezt nevezték ki, a Barcelona pedig megindult felfelé…

A spanyol vezetőedző egy csapásra gatyába rázta a katalánokat, ami még akkor is igaz, ha tudjuk: a Barcelona Xavival esett ki a BL-csoportkörből, majd az Európa-ligában is csak a negyeddöntőig menetelt. A Katarból hazatérő Xavi pozíciós futballját hamar megszerette a közönség is, a játék gördülékenyebb lett, a télen ráadásul jókora erősítés is érkezett, így a bajnokság végére meglett a második hely, majd jöhetett az idei, mindenkit megdöbbentő nyári transzferidőszak.

A már télen is sokat költő katalánok ugyanis nehéz anyagi helyzetük ellenére szinte féktelen költekezésbe kezdtek, s amellett, hogy Sergi Roberto és Ousmane Dembélé szerződését is meghosszabbították, átigazoltak öt játékost, összesen 153 millió euróért cserébe. Érkezett Robert Lewandowski, Jules Koundé, Raphinha, Andreas Christensen és Franck Kessé – utóbbi kettő ingyen, leszámítva persze a fizetésüket. Hogy miből volt erre pénze a katalánoknak? Tv-s jogdíjak és a Barca Studios jelentős százalékainak eladásaiból, valamint Spotifyjal kötött új szponzori megállapodásból. Ez persze nem jelenti azt, hogy a Barcelonának már nincsenek is adósságai, de az említett ügyletek során befolyt összegek egy részét átigazolásokra tudták fordítani.

Mindent összevetve tehát elég zűrzavaros az, ami pénzügyi tekintetben folyik a Barcelonánál, a keret azonban igazán ütős lett, benne az elmúlt évek egyik legnagyobb világsztárjával, Robert Lewandowskival. A védelem égető problémáit igazolásokkal oldotta meg a Barca, a középpálya a saját nevelésű játékosokra (Pedri, Gavi, Sergio Busquets) építve továbbra is elképesztően erős – azt még mindig nem tudni, mi lesz a maradni vágyó, ám jó pénzért értékesíthető Frenkie de Jonggal –, míg a támadósor egészen hihetetlenül mély és minőségi – Xavi kénye-kedve szerint variálhat. Ha csak a keretet nézzük, ez a Barca bizony felveheti a kesztyűt a Real Madriddal, s letaszíthatja a trónról, egy hatalmas csata közepette.

Xavi már az első fordulóban számíthat az új játékosaira (Fotó: Getty Images)

Ki lett centizve

A Barcelona pénteken kora délután hivatalos közleményt adott ki, melyben közölte, a klub százmillió euróért eladta az általa birtokolt Barca Studios 24.5 százalékát az Orpheus Media nevű cégnek. A katalánok egyébként ugyanekkora részt, ugyanennyi pénzért már korábban értékesítettek a Socios.com-nak az elmúlt hetekben. S bár Joan Laporta, a Barcelona elnöke múlt héten azt közölte, nem kell további jogokon túladniuk, most mégis szükségszerű volt eladni újabbakat, ugyanis a La Liga továbbra sem engedte regisztrálni a futballistákat.

Szombaton, a bajnokság hivatalos honlapján a Barca keretében már látható négy új játékos – Robert Lewandowski, Raphinha, Andreas Christensen és Franck Kessié –, valamint a kontraktusát meghosszabbító Ousmane Dembélé és Sergi Roberto is.

A regisztráltak közül egy játékos hiányzik, ő a sérüléséből lábadozóJules Koundé, aki egyelőre nem tagja a hivatalos keretnek. A többiek azonban mostantól pályára léphetnek a bajnokságban, már a Rayo Vallecano ellen is.

Érdekesség, hogy az elmúlt idényt 12. helyen záró Rayo az előző kiírásban – egyedüliként – oda-vissza legyőzte a Barcát, mindkétszer 1–0-ra.

FC BARCELONA
Érkezett:
Franck Kessié (Milan, ingyen), Andreas Christensen (Chelsea, i.), Pablo Torre (Racing Santander, 5000000), Raphinha (Leeds United, 58 000 000), Robert Lewandowski (Bayern München, 45 000 000), Jules Koundé (Sevilla, 50 000 000)
Kölcsönből vissza: Francisco Trincao (Wolverhampton), Rey Manaj (Spezia), Miralem Pjanic (Besiktas), Álex Collado (Granada), Inaki Pena (Galatasaray)
Távozott: Philippe Coutinho (Aston Villa, kölcsön után végleg, 20000000 euró), Dani Alves (UNAM Pumas, ingyen), Ferran Jutgla (FC Bruges, 5000000), Francisco Trincao (Sporting CP, 3 000 000), Rey Manaj (Watford, ingyen), Moussa Wagué (HNK Gorica, i.), Óscar Mingueza (Celta Vigo, ingyen), Neto (Bournemouth, i.), Riqui Puig (Los Angeles Galaxy, i.)
Kölcsönbe: Clément Lenglet (Tottenham)
Kölcsönből vissza: Luuk de Jong (Sevilla), Adama Traoré (Wolverhampton)

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ FC BARCELONA–RAYO VALLECANO LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLIVE KÖZVETÍTÉSÉBEN!