A Ferencváros 4–0-ra megverte odahaza a Shamrock Roverst a labdarúgó Európa-liga-selejtező rájátszásának első találkozóján.
Fotó: Árvai Károly A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

Ferencváros–Shamrock Rovers (ír) 4–0 (2–0)
Budapest, Groupama Aréna, 15 239 néző. Vezette: Nyberg (svéd)
FTC: Dibusz – Wingo, Botka, Knoester, Pászka (Civic, 84.) – Besic (Vécsei, 69.), Laidouni – Auzqui (Marquinhos, 63.), Nguen, A. Traoré (Mercier, 84.) – R. Mmaee (Boli, 64.). Vezetőedző: Sztanyiszlav Csercseszov
Shamrock: Mannus – Hoare, Cleary, Grace – Gannon (Farrugia, 61.), Watts (Ferizaj, 70.), O’Neill, Kavanagh (Byrne, 61.), Lyons – Gaffney (Towell, 61.), Greene (Tetteh, 79.). Vezetőedző: Stephen Bradley
Gólszerző: Auzqui (13.), A. Traoré (34., 48.), Civic (90+3.)

A KEZDŐRÚGÁS PILLANATÁBAN 36 Celsius-fokot mértek a Groupama Arénában. Hiába volt este fél hét, a levegő beszorult a létesítménybe, a napos oldalon üldögélők között egyesek félmeztelenre vetkőzve kezdték buzdítani a Ferencvárost. Az ír futballisták sem repestek az örömtől a tikkasztó hőség miatt, pláne, hogy a meccs időpontjában Dublinban mindössze húsz Celsius-fok volt, aligha ehhez a klímához vannak szokva...

A Fradi azonban mit sem törődött a forrósággal!

Már a kezdőrúgásnál megmutatkozott, a magyar bajnok meg akarja nyomni a meccs elejét, az elkapkodott indítást visszafújta a játékvezető, így a labdát másodszor is útjára kellett indítani. Nagyszerűen kezdett az FTC, a nyolcadik percben a sérüléséből felépülve a helyét a csatársorban visszafoglaló Ryan Mmaee lőtt kapufát, négy perccel később Tokmac Nguen lövésébe léptek bele az utolsó pillanatban, a következő szögletet követően Carlos Auzqui már nem hibázott, közelről a kapuba vágta a labdát. A szélső a Ferencvárosba érkezése óta először volt kezdő nemzetközi kupamérkőzésen, a jelek szerint a Mol Fehérvár elleni hétvégi teljesítményével és az ott szerzett góljával meggyőzte Sztanyiszlav Csercseszovot. Auzqui fülig érő szájjal ünnepelt a ferencvárosi ultrák előtt, majd még mielőtt visszakocogott volna a középkezdéshez, futva a kispadon ülő Marquinhos nyakába ugrott – érdekes volt látni az összeölelkező argentin és brazil játékost.Hamar bebizonyosodott, az operáción áteső Ryan Mmaee visszatérése jelentős plusz a Ferencvárosnak. A marokkói csatár előbb újabb kapufát lőtt, majd gyakorlatilag kihagyhatatlan helyzetbe hozta Adama Traorét, a Fradi ezzel megduplázta előnyét, hogy aztán mesteri sarkazásokkal tarkított akció végén ajtó-ablak ziccerben gurítson Alan Mannus kapus kezébe. Látszott Mmaeén, hogy erőnlétileg nincs még tökéletes állapotban, de ha formába lendül, ezeket a helyzeteket könnyedén belövi. Az oldalvonal mellett Csercseszov nem tűnt túl idegesnek, heves kézmozdulatokkal hajtotta játékosait előre, az ír Shamrock Rovers erejéből az első negyvenöt percben néhány ellentámadásra futotta, de ezek nem okoztak különösebb gondot a hazai védelemnek. A Ferencváros négy-öt góllal is vezethetett volna a szünetben, ám a kapufák és a kihagyott helyzetek miatt be kellett érnie a kettő nullával.

A fordulás után nem kellett sokat várni az újabb gólra, máris az ír bajnok kapujában pihent a labda: az akciót Adama Traoré zárta le, tegyük hozzá, a gólhoz a vendégvédők és a kapus hathatós segítsége is kellett. Ryan Mmaee aztán egymaga rúghatott volna még két gólt, látszott rajta, mennyire idegesíti, hogy nem talál be a kapuba, lecserélésekor orrát lógatva ballagott a kispadhoz, és csak intett egyet Sztanyiszlav Csercseszov irányába. Friss erők érkeztek a magyar bajnok támadósorába, Franck Boli és Marquinhos közül utóbbi került előbb helyzetbe, ám rosszul találta el a labdát.

A Shamrock vagy gyenge napot fogott ki, vagy csupán ennyire képes, a kapuban Dibusz Dénesnek alig volt munkája, néhány hosszú indításnál kellett észnél lennie. A vendégeknek az első és a második félidőben is egy-egy szabadrúgás volt a legnagyobb lehetőségük, igazi ziccert egyet sem alakítottak ki. A védekezésük sem működött, hiába tömörültek időnként kilenc mezőnyjátékossal a saját tizenhatosuk előterében, Traoré és társai könnyen megbontották a hátvédsort, csak a Fradin múlott, hogy nem lett sokkal simább a vége. A vendégek vezetőedzője cserékkel próbált életet lehelni csapatába, ám ez sem jött össze, az utolsó negyedórára aztán az egész mérkőzés tempója lassabb lett, a vendégek erejéből nem futotta többre.

A hazai közönség a lefújás előtti percekben felállva ünnepelte a győzelmet, több mint tizenötezer ember ugrált egyszerre a lelátókon, az ilyen atmoszférához talán az írek sincsenek hozzászokva. A ferencvárosi játékosokon látszott, szerettek volna még gólt szerezni, majd amikor már mindenki a meccset végét várta, a tartalék játékvezető jelezte, hét perc ráadás következik – szerencsére. Merthogy jött is még egy gól, a csereként beálló Eldar Civic vágta kapásból a labdát a bal alsó sarokba, megkoronázva az estét.

A magyar bajnok alighanem eldöntötte a továbbjutás kérdést, és akár nyolc-tíz gólt is rúghatott volna a Shamrock Roversnek. A Ferencváros sorozatban negyedszer jut be európai kupasorozat csoportkörébe – és szinte biztos, hogy az idén (is) az Európa-ligába. E párharc vesztese pedig az Európa-konferencialiga-főtáblán folytatja majd az ősszel. 4–0

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!