Küzdött, de kikapott Norvégiától a magyar válogatott

2023.01.27. 17:36
Sokáig közel voltunk a norvégokhoz, de vereség lett a vége (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)
Küzdött, de hiába dolgozta le többször is a három-négy gólos hátrányát, végül 33–25-ös vereséget szenvedett az első percben újra piros lapot kapó magyar férfi kézilabda-válogatott Norvégiától a lengyel, svéd közös rendezésű világbajnokság 5–8. helyéért rendezett mérkőzésen, így Chema Rodríguez együttese vasárnap 15.30 órától Egyiptom ellen lép pályára a 7. pozícióért.

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG
AZ 5–8. HELYÉRT
NORVÉGIA–MAGYARORSZÁG 33–25 (16–13)

Stockholm, Tele2 Aréna. V.: C. Bonaventura, J. Bonaventura (franciák)
NORVÉGIA: BERGERUD – Björnsen 3, Gullerud 1, Röd 1, O'Sullivan 2, SAGOSEN 7 (1), BARTHOLD 4. Csere: Saeveras (kapus), Överjordet 4, Reinkind 2, ÖVERBY 4, Johannessen 3, Gröndahl, Guilliksen 2, Blonz. Szövetségi kapitány: Jonas Wille
MAGYARORSZÁG: Mikler R. – P. Rodríguez 3, Ilic Z. 1, Hanusz 1, Bánhidi 1, BODÓ 5, Bóka 1. Csere: Rosta M., Sipos A. 1, Lékai 6 (6), Szita, LIGETVÁRI 4, Szöllősi Sz. 1, Ancsin G. 1. Szövetségi kapitány: Chema Rodríguez
Az eredmény alakulása. 4. p.: 3–2. 12. p.: 6–6. 19. p.: 10–7. 26. p.: 13–12. 37. p.: 18–17. 40. p.: 22–18. 50. p.: 27–21. 54. p.: 30–22.
Kiállítások: 4, ill. 6 perc
Hétméteresek: 2/1, ill. 7/6
MESTERMÉRLEG
Jonas Wille:– Nehéz volt ez a meccs, mert alig vagyunk túl a spanyolok elleni vereség miatti csalódáson, de a magyarok ellen minden energiánkkal javítani akartunk, ami sikerült, ezért büszke vagyok a játékosaimra. Tíz-tizenöt percenként cserélni tudtam, és mindenki odatette magát, hatvan percen át százszázalékos teljesítményt nyújtottunk, támadásban elkaptuk a fonalat, ez a siker igazi csapatmunka volt.

Rögtön nehéz helyzetbe került a magyar válogatott a Norvégia elleni világbajnoki helyosztó mérkőzésen, az 52. másodpercben Rosta Miklós kapott rövid videózás után piros lapot, miután hetesből arcon találta az ellenfél kapusát, Torbjörn Bergerudot – nem biztos, hogy volt még egy csapat a torna történetében, amelynek egy vb-n belül kétszer is az első percben állították ki végleg egy-egy játékosát…

A portugálok ellen nem sikerült összeszednünk magunkat, most azonban az ellenfél nem tudott lélektani előnyt kovácsolni a váratlan helyzetből, meccsben maradtunk, keményen védekeztünk, és tizenegy perc után újra egyenlő volt az állás. Ha ki is tudtak harcolni valami előnyt, azt leginkább azért, mert mi hibáztunk elöl, többször nem tudtunk élni a lehetőséggel.

A szünet előtt tíz perccel a vb-n eddig valamiért jegelt Ligetvári Patrik lendült bele, és szerzett három perc leforgása alatt három gólt, a védelemben is lelkesen dolgozott, igaz, a harmadik találata után kapott is egy kétperces kiállítást, ami után újra lépéselőnybe kerültek a norvégok. Amikor a veszprémi balátlövő visszajött, azért beköszönt még egyszer, ezzel vitathatatlanul a félidő leghasznosabb magyar játékosa volt.

Közben Sipos Adrián térdét kellett jegelni, a végén pedig lett volna lehetőségünk a szépítésre is, de Mikler Roland hosszú indítását olvasta és a félpályánál leszedte az ellenfél, amely szerencsére nem élt az ajándékba kapott lehetőséggel, és Harald Reinkind mellédurrantott, így maradt a háromgólos norvég vezetés a szünetben (16–13), és ezúttal a két csapat mutatóiban sem volt nagy különbség.

A második félidőt a felzárkózással kezdtük, koncentrált játékkal visszajöttünk egy gólra, sőt, az egyenlítés is meg lehetett volna, ha egy lerohanásnál Hanusz Egon pattintott passzát nem füleli le az ellenfél, amely ezzel együtt fel is ébredt, és néhány góllal megint ellépett. Ezúttal is követtünk el buta, olykor súlyos hibákat, ám tagadhatatlanul megvolt a csapatban az a tűz és küzdeni akarás is, amit Chema Rodríguez szövetségi kapitány a dánok ellen annyira hiányolt.

Lékai Máté hetesét követően azonban jött egy több mint öt percig tartó magyar gólcsend, amire pontosan azt szokás mondani, hogy egy ilyen riválissal szemben nem fér bele, mert Norvégia ellen az utolsó tíz percben négy-öt gólos hátrányt már nagyon nehéz ledolgozni – főleg úgy, hogy az ellenfél kezébe passzoljuk a labdát, merthogy ilyen is történt, és öt perccel a vége előtt egyszer csak azt vettük észre, hogy már nyolc találat a norvégok előnye.

Innen nem tudtunk felállni, pláne hogy a második félidőben a lövőstatisztikánk is alaposan leromlott, sorra hagytuk ki a helyzeteket, az ellenfél kapujába visszaálló Bergerudban kilenc labda akadt el a második játékrészben, így sima, 33–25-ös norvég győzelem lett a vége, egyben az is eldőlt, hogy vasárnap 15.30 órától Egyiptommal játszunk a hetedik helyért.

Spanyolország–Dánia 23–26
1. 27.15.30StockholmNémetország–Egyiptom 35–34 – h. u.
1. 27.18.00StockholmNorvégia–MAGYARORSZÁG33–25
NEGYEDDÖNTŐ
1. 25. 20.30
Gdansk
Franciaország–Németország35–28
1. 25.18.00
GdanskNorvégia–Spanyolország34–35 – 2 h.u.
1. 25.20.30 StockholmSvédország–Egyiptom26–22
1. 25.18.00
StockholmDánia–MAGYARORSZÁG40–23

MÁSODIK FÉLIDŐ

VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! NORVÉGIA–MAGYARORSZÁG 33–25 (16–13)

60. perc: Ligetvári átlövése a kapufáról Bergerudra pattant, majd Mikler védésével zárult a mérkőzés.

59. perc: Reinkind második gólját jegyzi. 33–25

59. perc: Lékai Máté hatodik gólja! Ezúttal is hetesből. 32–25

58. perc: közel voltunk a labdaszerzéshez is, mégis a norvégoknál maradt a labda, de Överjordetet nem tudtuk megállítani, balátlövőből lőtt a jobb alsóba. 32–24

57. perc: Bergerud eszén megint nem tudunk túljárni, Ligetvári első rossz lövése.

57. perc: Överjordet verte meg védőjét és hat méterről beugorva vette be a magyar kaput. 31–24

56. perc: a norvégok most rontanak támadásban, ráadásul Hanusz Egon egy betörés után eredményes! 30–24

56. perc: Hanusz szépen játszotta meg Szöllősi Szabolcsot beállóban, s utóbbi nem hibázott! 30–23

55. perc: Chema Rodríguez kért időt.

55. perc: Johannessen átlövése nem találta el a magyar kaput, de nem tudunk zárkózni, eladtuk a labdát és Sagosen gyors góljával már nyolccal vezet Norvégia. 30–22

54. perc: Ancsin átlövése nem jó, Bergerud megint hárít. Ő is nyolc védésnél jár, mint Mikler.

53. perc: Sagosen hatodik gólja... 29–22

52. perc: Bóka kapott labdát a bal szélen, de nem találta el a kaput.

52. perc: O'Sullivant nem tudjuk levédekezni, középről, talpról lőtt a jobb alsóba. 28–22

51. perc: rossz norvég lejátszás a bal szélre. A mieinknél Ligetvári ismét a pályán, de elvették tőlünk a labdát.

50. perc: Hanusz bár betalált, végül hetes lett belőle, amit Lékai Máté zúdított a kapuba. 27–22

50. perc: a második félidőben már nem tudjuk ledolgozni hátrányunkat, Bánhidi beállóból leadott lövését Bergerud védte. Ráadásul a túloldalon Gulliksen ravasz góllal növelte a norvég előnyt. 27–21

49. perc: Ancsin kap két percet, Sagosen pedig belőtte a norvég hetest. 26–21

48. perc: már Bodó a legeredményesebb játékosunk, ötödik gólja! 25–21

48. perc: Mikler gyönyörű védése Gullksen jobb szélről leadott lövése után! Nyolc védésnél jár a magyar kapus.

47. perc: Hanusz betörés után nem tud betalálni, Bergerud védett.

47. perc: Sipos Adrián kap kétperces kiállítást Sagosennel szemben elkövetett szabálytalanságáért.

47. perc: Överbyt játsszák meg a norvégok beállóban és nem is rontott hat méterről. 25–20

46. perc: Bodó töri meg a több mint ötperces magyar gólcsendet. 24–20

46. perc: Ancsin bal alsóba tartó átlövését Bergerud lábbal védte.

(Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)

45. perc: Chema Rodríguez kért időt.

45. perc: eladjuk a labdát, a lerohanásból pedig Överby eredményes. Először öt közte. 24–19

44. perc: harcosan védekezik a magyar válogatott, passzívnál pedig Magnus Röd lőtt fölé.

42. perc: hiába zárkózunk időről időre, a norvégok ezekre a sorozatokra válaszolnak. Sagosen negyedik góljával megint négy közte. 23–19

41. perc: Lékai Máté negyedik hétméteresét is értékesíti. 22–19

40. perc: Ilic éles szögből nem talált be, ráadásul a helyén kapunk egy gólt. Sagosen. 22–18

39. perc: megint technikai hibát vétettünk támadásban, a norvégok pedig Bartholdnak játszották le támadásukat a bal szélre és megszerezte egymaga negyedik gólját. 21–18

39. perc: nem tudunk egyenlíteni, megint kettő közte! 20–18

38. perc: Bodó harmadik gólját szerzi a meccsen! Újabb átlövés! 19–18

37. perc: túljátszották támadásukat a norvégok, de Hanusz eladott labdája után Gulliksen eredményes. 19–17

36. perc: Bodó újabb bombával jelentkezett kilenc méterről! Ráadásul Bóka gyorsindításos góljával egy gólra zárkózunk! 18–17

36. perc: Johannessen enyhén jobbról húzott vissza a magyar kapu jobb oldalába. 18–15

35. perc: Pedróhoz került a jobb szélen a labda, a szélsőnek nagy területe volt, beugrott és a rövidbe lőtt! Kettőre jövünk vissza! 17–15

34. perc: a norvégoktól pedig Gullerud harcolt ki büntetőt. Mikler viszont védte Barthold hetesét!

33. perc: a Bánhidi által kiharcolt hetest Lékai értékesítette, ráadásul emberelőnyben a mieink. 17–14

32. perc: Ilic újabb átlövése nem jó, majd a norvégok gyorsindítását majdnem mentettük, de végül Sagosené lett a labda, aki nem hibázott. 17–13

32. perc: Ilic lövése nem jó, de a túloldalon Mikler védéssel jelentkezett!

31. perc: zúgó norvég kapufával indul a második 30 perc.

31. perc: folytatódott a mérkőzés. Ezt a játékrészt a norvégok kezdhetik támadással.

ELSŐ FÉLIDŐ

VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! NORVÉGIA–MAGYARORSZÁG 16–13

Egyelőre a mérkőzés legjobbja Ligetvári Patrik, aki négy lövésből szerzett négy gólt. Mögötte a mieinknél Lékai Máté és Pedro Rodríguez áll két-két góllal. A norvégok legeredményesebb játékosa Sebastian Barthold és Kristian Björnsen három-három találattal.

30. perc: belerontottak támadásukba a norvégok, de Mikler indítását vissza is szerezték, majd Reinkind durrantott mellé. 16–13

29. perc: Jonas Wille kért időt.

29. perc: Ligetvári visszatért kiállításából és újabb góllal jelentkezett! Már négynél jár a Veszprém védekezőspecialista átlövője. 16–13

Ligetvári hibátlanul lőtt az első félidőben (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)

28. perc: Harald Reinkind jobbátlövőből lőtt a hosszú alsóba. Négy közte. 16–12

28. perc: Szita Zoltán szélről leadott lövését védte a norvég kapus.

27. perc: ígéretes magyar támadásból eladott labda lett, melyet Björnsen használt ki és lőtt az üres magyar kapuba. 15–12

26. perc: Ancsin alighogy pályára lépett, máris beköszönt, de a helyéről O'Sullivan gyorsan betalált. 14–12

25. perc: Sagosen bejátszása után Överby használta ki a norvég emberelőnyt. 13–11

25. perc: Ligetvári kapott kétperces kiállítást színészkedés miatt.

25. perc: Ligetvári ezúttal a kapus lába között pattintott a norvég kapuba! Harmadik gólja! 12–11

24. perc: nyitott védekezéssel is próbálkozunk, majd Mikler újabb védéssel jelentkezett! Ilic Zoran viszont megsérült, mert kapott egy pofont.

24. perc: Ligetvári másodszor is jól lőtt át! 12–10

23. perc: Johannessent megint nem tudtuk levédekezni, még faulttal együtt is betalált. 12–9

22. perc: Ligetvári Patrik első lövéséből bombázott a rövid alsóba! 11–9

21. perc: Johannessen ezúttal mellélőtt! A túloldalon viszont Hanusz hibázott, a lerohanást pedig Björnsen váltotta gólra. 11–8

19. perc: Pedro gyönyörű góllal javítja előbbi rontott lövését. 10–8

19. perc: bár jobbára a norvégok vannak lépéselőnyben, egyelőre nem védekezik rosszul a magyar válogatott. Legalábbis a skandinávokra jellemző gyors támadásokat eddig sikerült megfékezni. Igaz, Johannessen átlövését nem sikerül védeni. 10–7

18 . perc: Mikler védte Johannessen átlövését, de elrontjuk a gyorsindítást.

17. perc: Ilic szépen játszotta le a jobb szélre Pedrónak, aki viszont csak a jobb oldali kapufát találta el.

16. perc: Goran Johannessen pókhálózta ki a magyar kaput. 9–7

15. perc: Bánhidi harcolt ki hetest Hanusz passza után. A büntetőt Lékai Máté biztos kézzel értékesítette. 8–7

14. perc: Överbyt nagy nehezen meg tudták játszani a norvégok beállóban és ő nem hibázott. 8–6

13. perc: Bánhidihez ment a magyar bejátszás, de már a hatoson belül volt a beálló.

13. perc: jól védekezett a magyar csapat, de Överjordet talpról leadott bombájára nem volt ellenszer. 7–6

12. perc: ezúttal egy jó védekezés! Mikler védte a jobb szélről leadott lövést, majd Bodó bombázott a norvég kapuba! Egyenlítettünk! 6–6

11. perc: Magnus Rödöt nem tudtuk megállítani, betörés után hét méterről eredményes. A túloldalon viszont Sipos Adrián is eredményes volt. 6–5

10. perc: eladják a labdát a norvégok, de nem tudunk gyorsan indulni, mert jól rendeződik vissza az ellenfél. Felállt fal ellen viszont Ilic Zoran tört be remekül! 5–4

9. perc: szépen játszottuk le a labdát a jobb szélre Pedrónak, aki jól ugrott be és lőtt a rövidbe. 5–3

8. perc: Bodó Richárd viszont csak a keresztlécet borotválta le egy átlövéssel. Szerencsére Magnus Röd kísérletét Mikler védte a túloldalon.

7. perc: Barthold ezúttal a bal szélről eredményes. Már a harmadik gólja. 5–2

7. perc: Chema Rodríguez kapott sárga lapot.

7. perc: újabb támadóhiba a mieinknél, Bánhidi zárt szabálytalanul.

5. perc: Sagosen átlövését Mikler Roland lábbal védte, de nem tudunk egyenlíteni, Hanusz hibája után pedig Barthold nem rontott. 4–2

4. perc: Lékai Máté értékesítette a Bóka Bendegúz által kiharcolt büntetőt. 3–2

3. perc: Björnsen saját térfeléről használta ki a hibánkat és üres kapus gólt szerzett. 3–1

2. perc: Bánhidi Bence beállóból egyenlített, de gyorsan jön a válasz Barthold részéről. 2–1

2. perc: végül a norvég Sander Sagosen szerezte a meccs első gólját. 1–0

Rosta már az első percben pirosat kapott (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)

1. perc: Rosta Miklóst piros lappal kiállították az 52. másodpercben Bergerud fejbedobásáért és a gólunkat is elvették. Marad a 0–0.

1. perc: Hanusz Egon egy betöréssel hetest harcolt ki és egy kétperces kiállítást Magnus Rödnek. Rosta Miklós ugyan betalált, fejbe lőtte a norvég kapust, Bergerudot.

1. perc: elkezdődött a mérkőzés! A norvégok piros mezben és nadrágban, a mieink fehér mezben és nadrágban lépnek pályára. Az első támadást a magyar válogatott vezetheti, a norvégok védekeznek.

A norvég válogatott Twitter-oldalán hirdette ki a mieink elleni kezdőcsapatát: Bergerud – Björnsen, Röd, Överjordet, Gullerud, Sagosen, Barthold. Védekezésben Sagosent O'Sullivan váltja.

ELŐZMÉNYEK

A magyar válogatott keretéből ezúttal a kapus, Palasics Kristóf és a szélső, Kovacsics Péter maradt ki.

A magyar válogatott a dánoktól elszenvedett szerdai 40–23-as vereség után az 5-8. helyért folytatja szereplését a lengyel, svéd közös rendezésű férfi kézilabda-világbajnokságon. Mikler Rolandék ellenfele az a Norvégia lesz, amely a legjobb nyolc között kétszeri hosszabbítás, azaz 80 percnyi játék után kapott ki 35–34-re Spanyolországtól, a 2017-es és a 2019-es vb-n pedig ezüstérmesként zárt.

A mieink a csoportkört két győzelemmel és egy vereséggel, a középdöntőt pedig két sikerrel és egy vereséggel zárták, s csoportmásodikként jutottak a negyeddöntőbe. Ezzel szemben Norvégia az F-csoportot százszázalékos mérleggel nyerte meg Hollandia, Argentína és Észak-Macedónia előtt, majd a középdöntőben Szerbiát (31–28), Katart (30–17) és Németországot (28–26) is felülmúlva a hatos élén zárt, de a nyolc között a spanyolok óriásit küzdöttek és szinte végig hátrányból játszva tudtak fordítani.

A magyar válogatott szövetségi kapitánya, Chema Rodríguez a dánok elleni történelmi különbségű vereség után a harciasságot hiányolta a játékosokból, s szeretné, ha tisztességesen, emelt fővel fejeznék be a viadalt a mieink.

„Mindig azt hangoztattuk, olyan csapat vagyunk, amely harcol, nem adja fel, amely mindig igyekszik a legtöbbet kiadni magából, és ha olykor nem is jön össze minden, ilyen hozzáállással azért ki lehet kapni. A svédek ellen nem voltam ideges, mert tettük a dolgunkat, Portugália ellen borzalmas napot fogtunk ki, de legalább próbálkoztunk becsülettel. A dánok ellen viszont semmit sem láttam ebből a szellemiségből, és ha valami elszomorít, ha van valami, amitől rosszul érzem magam, ez az. Ha látom, hogy nem állunk készen egy ilyen meccsre” – fogalmazott Chema Rodríguez.

A magyar és a norvég válogatott legutóbb a 2020-as Európa-bajnokság középdöntőjében találkozott egymással, amikor a skandinávok 36–29-re nyertek. Világbajnokságon 2019-ben csaptak össze a felek, amikor ugyancsak a középdöntőben 35–26-ra győzték le a mieinket az északiak. A magyar csapat pontot a 2014-es kontinensviadalon elért 26–26-os döntetlennel szerzett Norvégia ellen, s utoljára 2012-ben tudtuk legyőzni őket, amikor a világbajnoki selejtezőn a mieink hazai pályán 27–21-re nyertek (a visszavágón pedig 31–27-re kikaptak).

A két csapat története során a pénteki lesz a 32. egymás ellen, az eddigi 31-en 18 magyar és 11 norvég győzelem született két döntetlen mellett, ezek közül 17 volt tétmérkőzés: kilenc magyar és hét norvég sikerrel, egy döntetlennel.

A vb-selejtezős siker előtt egyébként kifejezetten jó magyar széria volt a norvégok ellen, hiszen a 2011-es, a 2007-es és az 1999-es világbajnokságon is a mieink nyertek.

A norvégok házi góllövőlistájának élén a dán Aalborg szélsője, Sebastian Barthold áll 33 góllal, a keretben pedig hét olyan játékos van, aki Bajnokok Ligájában szerepel, közte a csapat egyetlen magyarországi légiósával, az OTP Bank-Pick Szeged szélsőjével, Alexander Blonzzal.

A norvég válogatott kerete:

Kapusok: Torbjörn Bergerud (Kolstad Handball), Kristian Saeveras (SC DHfk Leipzig, német)
Jobbszélsők: Kristian Björnsen (Aalborg Handbold, dán), Kevin Gulliksen (FA Göppingen, német)
Jobbátlövők: Magnus Abelvik Röd (SG Flensburg-Handewitt, német), Harald Reinkind (THW Kiel, német)
Irányítók: Tobias Gröndahl (Elverum Handball), Christian O’Sullivan (SC Magdeburg, német)
Beállók: Magnus Gullerud (Kolstad Handball), Petter Överby (HC Erlangen, német), Thomas Solstad (Bjerringbro-Silkeborg, dán)
Balátlövők: Vetle Aga Eck (Kolstad Handball), Goran Johannessen (SG Flensburg-Handewitt, német), Sander Överjordet (Kolding Handboldklub, dán), Sander Sagosen (THW Kiel, német), Erik Toft (Kolding Handboldklub, dán)
Balszélsők: Sebastian Barthold (Aalborg Handball, dán), Alexander Blonz (OTP Bank-Pick Szeged)
Szövetségi kapitány: Jonas Wille

A magyar férfiválogatott 18 fős kerete:
Kapusok:
Mikler Roland (OTP Bank-Pick Szeged), Székely Márton (MOL Tatabánya KC), Palasics Kristóf (HSA-NEKA)
Jobbszélsők: Rodríguez Pedro (MOL Tatabánya KC), Bujdosó Bendegúz (Ferencvárosi TC)
Jobbátlövők: Ilic Zoran (Telekom Veszprém), Ancsin Gábor (MOL Tatabánya KC)
Irányítók: Lékai Máté (Ferencvárosi TC), Hanusz Egon (TvB Stuttgart, német)
Beállók: Bánhidi Bence (OTP Bank-Pick Szeged), Rosta Miklós (OTP Bank-Pick Szeged), Sipos Adrián (Telekom Veszprém), Szöllősi Szabolcs (Dabas KC)
Balátlövők: Bodó Richárd (OTP Bank-Pick Szeged), Ligetvári Patrik (Telekom Veszprém), Szita Zoltán (OTP Bank-Pick Szeged)
Balszélsők: Bóka Bendegúz (Balatonfüredi KSE), Kovacsics Péter (Ferencvárosi TC)
Szövetségi kapitány: Chema Rodríguez

KÖSZÖNTJÜK OLVASÓINKAT A NORVÉGIA–MAGYARORSZÁG VILÁGBAJNOKI FÉRFI KÉZILABDA-MÉRKŐZÉS ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÉBEN!