Itt a farsang, áll a bál - hazai népszokásaink, melyek egy részéről már nem is tudunk

A farsang kezdete mindig vízkeresztre, azaz január 6-ra esik és hamvazószerda napjával zárul, így idén február 23-ig tart. A farsang középpontja a karneváli időszak, amely farsangvasárnaptól húshagyókeddig tart. Külföldön ilyenkor a legnagyobb esemény a riói és velencei karnevál, itthon pedig szintén világhírű a mohácsi busójárás. Most körbejárjuk a magyarországi a farsangi szokásokat, melyek egészen a középkorig nyúlnak vissza.

Idősebb Pieter Bruegel: Farsang és böjt harcaForrás: Idősebb Pieter Bruegel/Wikipedia

Farsangi fánk és meleg pogácsa

A farsang egyik fő édessége fánk. Egyes helyeken azért készítették, hogy ne legyen nagy vihar, máshol pedig, ha egy pár ketté tört egyet, akkor azt jelentette, nemsokára közeleg az esküvő. Ebben az időszakban nagy jelentősége van a párválasztásnak is. A hölgyek a karneválon kalapjukra tűzött virággal üzenhettek a férfiaknak, hogy készek megállapodni.

Hamarosan készülnek a farsangi fánkok - illusztrációForrás: Shutterstock.com / Anastassiya Bornstein

Pál napján a családokban szokás volt megsütni a pálpogácsát. Sütés előtt az idősebb asszonyok kijelöltek minden családtagnak egy-egy darabot, amibe libatollat szúrtak, majd így tették őket a sütőbe. Akinek a sütés végére megpörkölődik a tolla, nem biztos, hogy megéli a következő évet a babona szerint. De a ludak sem maradnak ki ezen a napon, ugyanis amelyiknek megcsikizik a fenekét szaporábban fog tojni.

Borozás a jó termésért

Vince napján a borászok mindent megtesznek azért, hogy az elültetett tőkéket növekedésre ösztönözzék: borosüvegeket ásnak a földbe, illetve mindenféle finomságot, hurkát, disznósajtot akasztottak a tőkék végére. De arra is figyelnek, hogy jó sok bor fogyjon Vince napon, mert úgy tartják, hogy akkor bőséges lesz a termés.

A szerelem színe

Január 18-án, Piroska névnapon nagy jelentősége volt a piros ruhadaraboknak, leginkább a kendőnek. Úgy tartották, hogy azok a hölgyek, akik ezen a napon kendőt kötnek a nyakukba, még abban az évben férjhez mennek.

nő, piros kendőForrás: Anastasia Batiri/Pixabay

A babona szerint, ha az első szerelmes csók január 18-án csattan el, akkor a szerelem örökké fog tartani. 

Mackóles

A világ sok kultúrájára jellemző volt, hogy állatok viselkedéséből próbáltak az időjárás alakulására következtetni. Ezek az állatjóslások a szájhagyomány útján terjedtek, és sokszor valós tapasztalatokra épültek. Nem csak Magyarországon, hanem Európa több országában is medve az időjós. A hagyomány szerint ha február 2-án a medve meglátja az árnyékát, azaz süt a nap, akkor visszabújik, mert még hosszú, kemény tél áll előttünk. Ha azonban odakint csikorgó hideggel szembesül, érzi, vagy talán tudja, hogy hamarosan tavaszodni kezd.

Ez az időjós rajong a mézértForrás: Shutterstock/Ronnie Chua

Ugyanezen a napon az Amerikai Egyesült Államokban a mormoták viselkedéséből igyekeznek megjósolni a tél hosszát. De szintén ilyenkor ünnepeljük a gyertyaszentelő boldogasszony napját, amikor Szűz Mária Jézus születését követő negyvenedik napon bemutatta őt a templomban.

Busójárás, bakkuszjárás és dőre

Legfélelmetesebb népszokásunkat az UNESCO 2009-ben felvette a Mohácsi Busójárást az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára, illetve 2012 óta a Busójárás már hungarikum is. Idén csaknem kétezren űzik majd a telet a február 16-án kezdődő busójáráson. A maszkosok felvonulására és a száznegyvennél is több programra a szervezők szeretettel várják a mohácsiakat, és mindenkit, aki a télűzés idejére a városba látogat. Hat napon át tart majd a vigasság és a busóké lesz a város. A rendezvény elkészült forgatókönyve alapján több mint száznegyven – többségükben ingyenes – program várja majd a látogatókat, és persze a busók, illetve más maszkások. 

Ijesztő állarcokban résmisztgetik a nőket, gyerekeket - illusztrációForrás: Karoly Czifra/wikipedia.org

Felvidéken a farsangi felvonulást bakkuszjárásnak hívják, nevét a római biristenről kapta. A lakók kecskebőrbe bújnak, álarcot öltenek, és így ijesztegetik a falubelieket. Egy-egy városban, faluban még bábukat is visznek magukkal, amik segítségével bírósági tárgyalásokat tartanak.

A busójáráshoz hasonló dőre egy csallóközi népszokás. A férfiak különböző jelmezekbe öltöznek, amiben a falunk végigmasírozva adományokat gyűjtenek. Népszerű maskara ilyenkor a menyasszonyi ruha és az ördög álarc.

A farsang lezárása

Húshagyó kedden bőgőtemetéssel vetnek véget az ünnepségnek. Éjfél előtt a kocsma asztalára felkerül a nagybőgő, amit egy fehér lepedővel terítenek le, majd gyertyákat gyújtanak körülötte. A vendégek nótákat énekelnek éjfélig, ugyanis pontban ekkor vége van a mulatságnak, illetve a farsangnak.
(Forrás: mindmegette.hu)

 

Ha tetszett a cikk, akkor kattintson a tetszik gombra vagy kövessen minket Facebook és Instagram oldalunkon!

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek