NBA: fél lábbal a döntőben – 3–0-ra vezet a Warriors

Gobodics TamásGobodics Tamás
2022.05.23. 07:27
Steph Curryék fél lábbal a döntőben vannak (Fotó: Getty Images)
Két hazai győzelem után Dallasban is nyerni tudott a Golden State, így olyan helyzetbe került a nyugati döntőben, amelyből még soha senki nem esett ki az NBA történetében.

Dallas Mavericks–Golden State Warriors 100–109

Szinte végig vezetve győzött a Warriors. Ezt a találkozót most nagyrészt kontrollálni tudta a Golden State, az első negyedben, 7–9 után futott 10–0-s roham elég sokáig elvitte a vendégcsapatot, a Dallas igazából a második játékrészben tudott fordítani, ott viszont átmenetileg kézbe vette a dolgokat – kilenc ponttal is vezetett már, 14–23-ból 42–33 lett. Itt azonban rendezte a sorait a GSW, Steph Curry két triplájával és két gólpasszával egy 10–0-t repesztett Steve Kerr legénysége és visszavette a gyeplőt, innentől pedig igazából már nem is adta azt ki a kezéből: a nagyszünetig egálközeli helyzettel haladtak a csapatok, majd a harmadik negyedben emeltek a szinten a kaliforniaiak és fokozatosan elléptek, annyira, hogy 14 ponttal is vezettek már. Ettől kezdve igazából a találkozó végéig ez a tíz pont körüli különbség jellemezte az összecsapást, a Mavericks próbálkozott, erőlködött, de minden olyan pillanatban, amikor úgy tűnt, hogy megtörhet a jég, érkezett egy demoralizáló válasz a Warriorstól. Andrew Wiggins óriási posztert mutatott be Luka Doncicon és 83–89 után egy 6–0-lal reagált a GSW, majd amikor bő egy perccel a vége előtt két triplával feljött 99–104-re a Mavs, akkor Klay Thompson kiosztását a gyűrűbe emelte az addig egyetlen mezőnykosarat jegyző Jordan Poole – ez jelentette a végszót. Poole így végül 2/4 mezőnydobással 10 pontig jutott, de egyrészt Steph Curry szupersztárhoz illő meccset hozott (31 pont, 11 gólpassz, 10/20 mezőnyből, 5/10 tripla), másrészt Andrew Wiggins minden várakozást felülmúlt: 27 pontja mellett 11 lepattanót szerzett meg, ebbe hat támadó is belefért és a negyedik negyedben több nagyon fontos játékot is bemutatott. Klay Thompson 19 pontos meccse, Kevon Looney hasznossága (9 pont, 12 lepattanó, ebből 4 támadó, 4 gólpassz) vagy Draymond Green 10-5-5-je már csak hab volt a tortán és az is belefért, hogy a rotáció fontos tagjának számító Otto Porter Jr. az első félidőben megsérült és hét perc játék után kivált a meccsből – így is nyertek Curryék, akik ezzel fél lábbal már ott vannak a döntőben, hiszen az NBA-playoffok történetében eddig 146–0 azon csapatok mérlege, amelyek 3–0-s előnybe kerülnek egy négy győzelemig tartó párharcban.

Három ember maradt a gáton. Luka Doncic összességében most is pazar teljesítményt nyújtott, hiszen kereken 40 pontot dobott 11/23-as mezőnymutatóval, 4/9 triplával, 14/17 büntetővel, 11 lepattanóval és 2 blokkal, ráadásul pont a negyedik negyedben tett meg mindent azért, hogy valahogy megmentse csapatát – egymaga 21 egységet szerzett az utolsó felvonásban. Mellette a téthez illő produkcióval rukkolt elő Spencer Dinwiddie (26 pont, 7/13 mezőnyből, 4/10 tripla, 8/8 büntető) és Jalen Brunsonra sem lehetett panasz (20 pont, 3/6 tripla), ez viszont azt jelenti, hogy a három „labdás” ember dobott 86 pontot, rajtuk kívül viszont a teljes, komplett csapat összesen tizennégyet - nem is kell tovább keresnünk a vereség okait. Doncic három gólpasszal zárt, aminek csak részben volt az oka a GSW védekezése, nagy százalékát viszont az tette ki, hogy a kiosztásai kis túlzással eladott labdákká változtak: Reggie Bullock 0/10, Maxi Kleber 0/5, Davis Bertans pedig 1/3 dobását küldte a gyűrűbe és ők hárman együttes erővel 0/14 triplát tudtak hozzátenni. Így végül csapatszinten 40 százalékos mezőnymutatóval és 13/45 (29 százalék) triplázással zártak, a 47–33-ra elvesztett lepattanózás (és a 14–7-es támadópattanózás) is sokat rontott az esélyeiken, így hiába küzdöttek végig, újabb vereség lett belőle, ami nagy valószínűséggel a szezonjuk végét jelenti.

Május 24.: Dallas Mavericks–Golden State Warriors
Május 26.: Golden State Warriors–Dallas Mavericks (ha szükséges)
Május 28.: Dallas Mavericks–Golden State Warriors (ha szükséges)
Május 30.: Golden State Warriors–Dallas Mavericks (ha szükséges)
Az egyik fél negyedik győzelméig tartó párharc állása: 3–0 a Golden State javára