Győzelem Hollandia ellen, bejutottunk a világbajnoki döntőbe!

LAKNER GÁBOR (összefoglaló), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)LAKNER GÁBOR (összefoglaló), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)
2022.06.30. 20:47
Megvan a döntő! (Fotó: Török Attila)
Végig nagyon szoros, izgalmas mérkőzésen nyert a magyar válogatott Hollandia ellen a női vízilabda-világbajnokság elődöntőjében, és 17 év után újra döntőt játszhat, ezúttal is az Egyesült Államok ellen.

19. FINA VIZES VILÁGBAJNOKSÁG
VÍZILABDA, NŐK
ELŐDÖNTŐ

HOLLANDIA–MAGYARORSZÁG 12–13(3–2, 3–4, 4–5, 2–2)
Budapest, Hajós uszoda, 5000 néző. Vezette: Savinovic (horvát), Ohme (német)
HOLLANDIA: AARTS – Sleeking 1, Van der Sloot, Koolhaas, Wolves 1, Sevenich 1, VAN DE KRAATS 5.Csere: Moolhuijzen, Rooge 2, Joustra, Schaap 1, Ten Broek 1.Szövetségi kapitány: Evangelosz Dudeszisz
MAGYARORSZÁG: MAGYARI A. – Szilágyi D., KESZTHELYI-NAGY 2, Máté Zs. 1, Parkes 1, Gurisatti 2, Vályi V. 1. Csere: Rybanska, Faragó K., GARDA 2, LEIMETER 4, Mahieu. Szövetségi kapitány:Bíró Attila
Gól – emberelőnyből:9/6, ill. 8/3
Gól – kettős emberelőnyből:– ill. 1/1

Beletelt vagy fél negyedbe, mire megnyugodott a magyar női vízilabda-válogatott a Hollandia elleni világbajnoki elődöntőben. Az első próbálkozásunk méterekkel szállt mellé, majd emberelőnyből lövésig sem jutottunk, a hollandok közben behúztak egy fórt, és a következő támadásunk vége is egy senki földjére elhajított labdával ért véget, hogy legalább ne forduljon le az ellenfél. Már-már kezdtünk azon gondolkodni, nehogy a csapat is elpereceljen a kabalafigurához hasonlóan, amely irdatlan nagyot zakózott a színpadon a mérkőzés előtt, amikor Keszthelyi-Nagy Rita lövése bepattant a blokkról. A hollandok ismét visszavették a vezetést, de Leimeter Dóra egyenlített – balkezesünknek kellemes emlékei lehettek az ellenfélről, elvégre az olimpiai negyeddöntőben négyet hajított neki.

Egyébként ő mondta, hogy nem érdemes a múltból kiindulni, de attól mi még örömmel rögzítettük, hogy a legutóbbi hat egymás elleni mérkőzést a mieink nyerték meg... Magyari Alda meg azt mondta a meccs előtt, hogy szeret a hollandok ellen védeni, és annak ellenére, hogy a rivális visszavette a vezetést, elég jól őrizte a kapunkat. Ezzel szemben a volt és értesüléseink szerint egyben leendő dunaújvárosi kapus, Laura Aarts nem találkozott a labdával, csak hát kevés lövést is kapott.

Gurisatti Grétának nem szegte kedvét néhány rossz megoldás, gyorsan egyenlített a második negyed elején, aztán Keszthelyi-Nagy lefordult, és egy védővel a nyakán is a kapuba lőtt – először vezetett a magyar válogatott!

Viszont nem sokáig, a hollandok – mi másból? – emberelőnyből egyenlítettek. A szemfüles Máté Zsuzsanna a kapuba pöckölt egy kipattanót, kár, hogy a hollandok balkezese, Simone van de Kraats ugyanakkor elkapta a fonalat. Az időkérés utáni emberelőnyt persze nem kellett volna elrontanunk, ahogy a kapuba csúszó holland lövésről is lemondtunk volna... A nagyjából ötvenszázalékos hatékonysággal pólózó Gurisatti ezúttal klasszismegoldással jelentkezett, beúszott második centernek, beforgatta a védőjét, és pontos lövéssel kiegyenlített, Magyari pedig a dudaszó előtt kipiszkált egy ejtést – a félidőben ugyanúgy döntetlen volt az állás, mint az ausztrálok elleni negyeddöntőben, viszont amellett, hogy kétszer annyi gól esett (6–6-ot mutatott az eredményjelző), a játékunk is összehasonlíthatatlanul jobb volt.

Aztán a térfélcsere után beindult a magyar henger! Ellenállhatatlan támadójátékkal kettőre nőtt az előny, Vályi Vanda okos találata után Garda Krisztina lőtt irgalmatlanul nagy gólt, s innentől kezdve az volt a forgatókönyv, hogy az ellenfél feljött egyre, mi pedig elmentünk kettővel. Az emberelőnyös játékunk pazar volt, Leimeter meg szép csendben ismét megszórta a hollandokat. Magyari remekelt a kapuban, hiányérzetünk csupán az ismét leforduló Keszthelyi-Nagy kivédett ziccere miatt lehetett, mert elléphettünk volna hárommal, ehelyett egygólos volt a magyar előny a záró negyed előtt.

Amelynek elején Parkes Rebecca csodálatos centergólt lőtt, a hollandokat egyértelműen Van de Kraats tartotta meccsben. A videóbíró nem volt velünk, bent látott egy elsőre nem megadott holland találatot, ezzel 12–12 volt az állás, de ismét jött Leimeter! A hátralévő négy percben egyetlen gólt sem kaptunk, így bár nem lőttünk egyet sem a feljavuló Aartsnak, kitartott az előny!

Szombat este világbajnoki döntőt játszik a magyar válogatott az amerikaiak ellen – az érem már biztos, csak a színe kérdéses. 12–13

NEGYEDIK NEGYED

32. perc: Vége a meccsnek, bejutottunk a döntőbe! 12–13

32. perc: Hét a hat ellen támadtak a hollandok, Sevenich lőhetett, Magyari föléütötte. Maradt a labda nálluk, de nem tudtak jól lőni, nyertünk!

32. perc: Holland időkérés.

32. perc: Gurisatti lőtte el a támadóidőnk végén, Aarts kezéről a kapufára, onnan kifelé pattant a labda.

31. perc: Moolhuijzen került nagy helyzetbe, de közelről a kapu fölé lőtt.

31. perc: Emberelőnyt kaptunk, Keszthelyi ejtéssel próbálkozott, ezt viszont könnyen védte Aarts.

30. perc: Aarts védett, csakhogy jött a magyar sarokdobás. Ezután viszont jól védekeztek a hollandok, és labdát szereztek, a támadásuk azonban esetleges volt, elszórták a labdát.

29. perc: Sevenich tűnt el három magyar Bermuda-háromszögében, a síp viszont ezúttal néma maradt.

28. perc: Roppant nehéz küzdelem, Leimeter a jobb oldalon egyedül maradt, „órákig” lóbált, majd amikor már szinte el sem hitték, hogy ellövi, a rövid sarokba bombázott. 12–13

28. perc: Ezúttal holland emberelőny jött, Sevenich lövése a lécről jött vissza, éppen a hollandok elé, Van de Kraats ellőtte jobbról, és Magyari sajnos beügyetlenkedte. Azért videózzák. Tényleg bent volt. 12–12

28. perc: Kiállítás a hollandoknál, Leimeter azonban éles szögből a blokkba lőtt.

27. perc: Nagyszerű magyar támadás végén Gurisatti került helyzetbe, de egy visszazáró védő mentett a gólvonal elől.

26. perc: Újabb holland emberelőny, Rogge inkább kitette jobbra Van de Kraatsnak, aki kegyetlenül kilőtte a kapu jobb oldalát. 11–12

25. perc: A lécről jött le a holland ejtés, és ezt góllal büntettük, hiszen Parkes a kapunak háttal a kimozduló kapus fölött pakolta a hálóba a labdát. 10–12

25. perc: Ezúttal is elhoztuk a labdát, Parkesnál viszont kontrát fújtak.

25. perc: Elkezdődött a negyedik negyed.

HARMADIK NEGYED

24. perc: Vége a harmadik negyednek, egy gól az előnyünk. 10–11

24. perc: Nem úsztuk meg holland gól nélkül... Van de Kraats kintről parádés ejtéssel szerzett újabb gólt. 10–11

24. perc: Beálltunk a kapuba, de nem volt rá szükség, mert blokkoltuk a lövést. Aztán a bírók visszaadták, kontrát fújtak induláskor.

24. perc: Emberelőnybe kerültek a hollandok, jött is az időkérés.

23. perc: A holland lövést Magyari védte, majd Leimeter találta el a kapufát.

22. perc: Magyari védte Moolhuijzen lövését, de sajnos maradt a labda náluk. Egy távoli lövés a lécről jött ki. Keszthelyi megúszott, ziccerben azonban Aartsot találta el.

22. perc: GÓÓL! Megint kaptunk egy emberelőnyt, és ezúttal is Leimeter vállalta el, és nagyon pontosan lőtt kissé jobbról a léc alá. 9–11

21. perc: Egymás után jönnek a gólok, valamint az emberelőnyök is, a hollandok most is pillanatok alatt kihasználták az előnyt, méghozzá, Ten Broek révén. 9–10

20. perc: Máté harcolt ki emberelőnyt, majd jött még egy, és a kettős előnyt Leimeter váltotta gólra, közelebb jött, és bevágta. 8–10

20. perc: Emberelőnybe kerültek a hollandok, Rogge marat kint szabadon, szabadon maradt a bal alsó, ő meg bevágta. 8–9

19. perc: Újabb Garda-gól! Megint szabadon maradt, és a jobb alsóba vágta a labdát. 7–9

19. perc: Rogge nem sokat vacakolt, ő is kintről lőtt nagy gólt, méghozzá a jobb alsóba. 7–8

18. perc: Letelt a holland támadóidő, emberfölényben úsztunk meg, de egy rossz passz miatt visszaértek a hollandok. Aztán kintről Garda lőtte el elemi erővel, és a pattintott labda a kapust megtréfálva vágódott a lécről a hálóba. 6–8

17. perc: Kontrát fújtak a hollandoknál, Parkesról emberelőnyt kaptunk, jól megjárattuk a labdát, majd Vályi kintről remekül lőtte ki a jobb felsőt. 6–7

17. perc: Keszthelyi lőtte el nagy erővel, Aarts viszont a kapufára tolta a labdát.

17. perc: Elkezdődött a harmadik negyed.

MÁSODIK NEGYED

16. perc: Vége a második negyednek, döntetlen az állás. 6–6

16. perc: Leimeter adott remek passzt Gurisattinak, aki centerből a bal alsóba lőtt. 6–6

16. perc: Elképesztő. Már nem volt támadóidejük, Sleeking ellőtte, és a labda valahogy becsúzott Magyari keze alatt. 6–5

15. perc: Megindultunk a kapu elé, de nem sikerült gyorsan megjátszani, végül Gurisatti lőtte el pattintva, Aarts kifogta a lövést.

15. perc: Az emberelőnyt nem sikerült jól megjátszani, végül Szilágyi lőtte el messzről, kapuscsemege.

15. perc: Emberelőnybe kerültünk, jött a magyar időkérés.

14. perc: Faragó lőtt kintről, de a blokkról ment fölé a labda. A holland támadás végén Wolves került tökéletes ziccerbe, de nem találta el a kaput... Megúsztuk.

13. perc: Jött a menetrendszerinti holland előny, és pillanatok alatt kihasználták jobbról Van de Kraats révén. 5–5

13. perc: Az emberelőnyt jól megjárattuk, a lövés kijött a kapufáról, de Máté reagált a leggyorsabban, majd közelről a kapuba pöckölte a labdát. 4–5

12. perc: A hollandok lövése semmilyen veszélyt nem jelentett, a másik oldalon kaptunk egy emberelőnyt.

12. perc: Máté ejtése jött ki a lécről, végül a hollandok szerezték meg a labdát.

11. perc: Kontrát fújtak nálunk, majd ráadásul Gurisattit kiállították. Az emberelőnyben végül a jobb oldalon lopakodó Van de Kraats kapta a labdát, és kegyetlenül bevágta a jobb felsőbe. 4–4

11. perc: Koolhaas helyzet nélkül lőtte el, szerencsére messze mellé.

10. perc: Van de Kraats pattintotta fölé a labdát, jött a magyar támadás, a kemény védekezésnek nem találtuk az ellenszerét, végül Gurisatti lőtt fölé.

10. perc: Labdát szereztünk, Keszthelyi kapta a labdát elöl, megszabadult a védőjétől, és elhajolva nagy gólt lőtt a jobb alsóba. 3–4

9. perc: Megint elhoztuk a labdát, Gurisatti jó sokáig lóbált, belül mindenkit őriztek, ő pedig elvállalta, és a lövés a bal kapufáról pattant a hálóba. 3–3

9. perc: Elkezdődött a második negyed.

ELSŐ NEGYED

8. perc: Vége az első negyednek, vezetnek a hollandok. 3–2

8. perc: Rogge lövését védte Magyari, de visszapattant a labda a hollandokhoz, Ten Broek pedig kintről a jobb alsóba pattintott. 3–2

7. perc: Labdát szereztünk, Faragó viszont a holland kapu közelében elvesztette.

6. perc: Emberelőnybe kerültünk, dadogott a labda a kezekben, így odalett a helyzet. Gyorsan fújtak viszont egy kontrafaultot, ezzel került Leimeter helyzetbe a jobb szélen, és türelmesen kilőtte a kapu jobb oldalát. 2–2

5. perc: Gurisattinál fújtak kontrát, a hollandok a centert hozták játékba, kiállítás. Magyari védte a lövést, de maradt a labda a hollandoknál, kaptak egy újabb emberelőnyt, és ezt már belőtték, méghozzá Sevenich révén. 2–1

5. perc: Magyari előbb kiszedett egy ejtést, a sarokdobás után pedig centerbejátszás után megszereztük a labdát.

4. perc: Keszthelyi lőtte el távolról, a labda megpattant egy blokkon, és így pattant a holland kapuba. 1–1

3. perc: Lejárt a támadóidőnk, nem kerültünk lövőhelyzetbe. Sőt, a másik oldalon jött is egy újabb holland előny. Van de Kraats lőtte el jobbról, Magyari viszont hárította a bal alsóra tartó labdát.

3. perc: Ezúttal a hollandok kerültek emberelőnybe, megfontoltan passzolgattak, majd centerből Wolves húzta a kapuba a labdát. 1–0

2. perc: Emberelőnybe kerültünk, de nem tudtuk rendesen megjátszani, gyorsan labdát szereztek a hollandok.

2. perc: Keszthelyi blokkja után maradt a labda a hollandoknál, de nem sokáig, mert kontrát fújtak náluk.

1. perc: Elhoztuk a labdát, viszonylag hosszú labdajáratás után Szilágyi lőtt kintről a bal kapufa mellé.

1. perc:Elkezdődött a mérkőzés, a magyar csapat fehér, a holland kék sapkában játszik.

ELŐZMÉNYEK

Sikerült, ami öt éve nem,négy közé jutott a magyar női vízilabda-válogatott a hazai rendezésű világbajnokságon. A csapat egyáltalán nem játszott jól, temérdek helyzetet puskázott el az ausztrálok ellen 7–6-ra megnyert negyeddöntőben, ugyanakkor keményen küzdött és elképesztően védekezett. Az ausztrálok a két középső negyedben gólt sem lőttek, összesen tizennyolc percen át nem tudtak a kapuba találni, ez a periódus döntőnek bizonyult, mert a mieink azért három találatot csak összekapartak közben.

Így aztán jöhet az elődöntő, és vele a holland válogatott, amely ellen kőkemény játékot ígérnek a magyar lányok, akik meg sem állnának a döntőig.

KÖVETKEZIK: HOLLANDIA
Edzőváltás után érkezett a világbajnokságra a holland válogatott, Arno Havengától a görög Evangelosz Dudeszisz vette át a csapatot, amely az ezredforduló óta másodszor jutott vb-elődöntőbe. Hét éve ezüstérmesek lettek a hollandok, azóta egy kilencedik és egy hetedik hellyel kellett beérniük, 2018-ban azonban megnyerték az Európa-bajnokságot, míg Tokióban hatodikként zártak. Hollandiának biztos helye van a közvetlen világelitben, de a nagy tornákon mostanában nem jött ki neki a lépés – ezen változtatna a csapat Budapesten. A Szentesen és az UVSE-ben is megforduló Sabrina van der Sloot és a szintén korábbi UVSE-s Vivian Sevenich képviseli a rutint a keretben, továbbá nagy erősítés a válogatottba visszatérő, korábban Dunaújvárosban védő Laura Aarts is, de ezen a tornán a fiatalok tolják a holland válogatott szekerét. A 2000-es születésű Simone van de Kraats már a tokiói olimpián bekerült az álomcsapatba, ám a mindössze 17 éves Lola Moolhuijzen az idei világbajnokságon mutatott teljesítményével robbant be a köztudatba, öt mérkőzésen tizenhét gólt szerzett. A csoportkörben két könnyed győzelem mellett a címvédő Egyesült Államoktól szenvedtek vereséget a hollandok, míg az egyenes kieséses szakaszban a kanadaiakat és a görögöket is a vártnál magabiztosabban múlták felül. A legutóbbi hat magyar–holland mérkőzés mindegyikét a mieink nyerték meg, s ezúttal is esélyesebbnek tűnnek, de abban biztosak lehetünk, hogy nehéz mérkőzés vár rájuk.