Az olasz olimpiai bajnok nyerte a férfi 100 méter Európa-bajnoki címét

European Championships Đ Athletics Sports EM Horizontal ATHLETICS EUROPEAN CHAMPIONSHIP
16 August 2022, Bavaria, Mźnchen: European Championships, European Championship, Athletics,100m, Men, Final at the Olympic Stadium. Lamont Marcell Jacobs from Italy celebrates his victory after the race. Photo: Sven Hoppe/dpa (Photo by SVEN HOPPE / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
Az olimpiai bajnok olasz Marcell Jacobs nyerte meg a férfi 100 méteres síkfutást, a nők hasonló távján pedig meglepetésre a német Gina Lückenkemper győzött a müncheni multisport Európa-bajnokság keretei között zajló atlétikai Eb keddi versenynapján.

A férfi sprinterek klasszikus távján a keddi elődöntő és döntő előtt nagy kérdés volt, hogy a Tokióban meglepetésre győztes Jacobs teljesen túlvan-e sérülésén, mely miatt keveset versenyzett idén. Az már az elődöntőben látszott, hogy a váltóval is olimpiai bajnok sztár jól mozgott, majd a fináléban is kiválóan futott, a rajt után szinte azonnal az élre állt, és 9.95 másodperces bajnoki rekorddal győzött, négy századdal megelőzve a brit Zharnel Hughes-t. A harmadik a szintén brit Jeremiah Azu lett 10.13-mal.

Marcell Jacobs ünnepli a sikerét Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/Sven Hoppe

A nőknél egyértelműen a címvédő, világbajnoki negyedik brit Dina Asher-Smith volt a favorit, első számú kihívójának pedig a svájci Mujinga Kambundji számított. A rajt után utóbbi kapott lábra a legjobban, de Asher-Smith tartotta vele a lépést, 20 méter után viszont a brit sérülés miatt lelassított. Innen úgy tűnt, Kambundji simán nyerhet, de a végére görcsössé vált, a német Gina Lückenkemper és a szintén brit Daryll Neita pedig méterről méterre közelített hozzá, a célba pedig egyszerre dobták be magukat. A célfotó aztán a hazaiak kedvencét (10.99 másodperc) hozta ki győztesnek, Kambundji (10.99 mp) lett a második, Neita (11.00 mp) pedig a harmadik.

Női diszkoszvetésben az ötszörös címvédő horvát Sandra Perkovic óriási csatát vívott a tokiói játékokon ezüstérmes német Kristin Pudenzcel, akit végül nyolc centivel utasított maga mögé, és szerezte meg hatodik Eb-címét. A Londonban és Rióban is ötkarikás bajnok Perkovic könnyek között ünnepelte újabb sikerét, vélhetően azért is, mert a 2018-as Eb óta nem tudott világversenyen diadalmaskodni.

Férfi tízpróbában a 2019-ben világbajnok német Niklas Kaul az utolsó szám előtt még harmadik volt, 1500-on viszont szenzációsan futott, és végül 8545 pontos eredménnyel megnyerte a kétnapos küzdelmet a - eugene-i vb-n távolugrásban harmadik - svájci Simon Ehammer (8468 pont) előtt.
Távolugrásban az olimpiai címvédő görög Miltiadisz Tentoglu szinte csak magával versenyzett. Fölényéről mindent elmond, hogy mindhárom érvényes kísérletével toronymagasan győzött volna, majd a negyedik sorozatban elért 8,52 méteres bajnoki csúcsa után az utolsó két kört kihagyta. Mögötte hárman is 8,06 méterrel végeztek. A második legjobb kísérletek alapján pedig a brit Jacob Fincham-Dukesé lett az ezüst, a svéd Thobias Montleré pedig a bronz.