Megizzadt a győzelemért Debrecenben, de bajnok a Győri ETO!

BOBORY BALÁZS (összefoglaló), MURÁNYI DOMONKOS (percről percre)BOBORY BALÁZS (összefoglaló), MURÁNYI DOMONKOS (percről percre)
2022.05.20. 18:20
A Győri ETO 28–25-re nyert Debrecenben a női kézilabda NB I utolsó fordulójában, ezzel jobb gólkülönbségének köszönhetően megszerezte a 16. bajnoki címet. A Ferencváros huszonkét góllal győzött otthon a Vác ellen (38–16). Kovács Anna és Triscsuk Krisztina is pályafutása utolsó meccsét játszotta.
Debrecenben biztosította be bajnoki címét a Győri ETO (Fotó: Szabó Miklós)
A GALÉRIÁÉRT KATTINTSON A KÉPRE!
Debrecenben biztosította be bajnoki címét a Győri ETO (Fotó: Szabó Miklós) A GALÉRIÁÉRT KATTINTSON A KÉPRE!

Negyvenöt percig reménykedhettek a ferencvárosiak, hogy a DVSC csodát tesz otthonában az ETO-val szemben, és legalább egy döntetlent elér a bajnokság legfőbb esélyese ellen. Az FTC-nél tudták, a gólkülönbségen lehetetlen annyit javítani a Vác elleni utolsó fordulóban, hogy megelőzzék a győrieket – 45-tel volt jobb a Rába-parti alakulat a játéknap előtt –, így maradt a saját összecsapás megnyerése, illetve szurkolás a cívisvárosiaknak.

KOVÁCS ANNA ÉS TRISCSUK KRISZTINA IS UTOLSÓ MECCSÉT JÁTSZOTTA

A nagy búcsúzásokról is szólt a női kézilabda NB I utolsó fordulója. A DVSC 50-szeres válogatott jobbátlövője, Kovács Anna pályafutása utolsó mérkőzését játszotta, egy makacs térdsérülés miatt kellett 30 évesen a visszavonulás mellett döntenie. A Győr elleni meccs után a debreceni szurkolók elénekelték neki a Nélküledet is.

Mosonmagyaróváron az oroszból magyarrá lett fehérvári átlövő, Triscsuk Krisztina lépett utoljára pályára. Vádlisérülése miatt csak egy heteshez állt oda, ezúttal nem tudott a kapuba találni, összesen 218 bajnokin szerepelt az Alba színeiben.

Az korán kiderült, hogy a Fradinak nem jelent nagy gondot legyőzni a negyedik helyét a Mosonmagyaróvár ellen pár napja bebiztosító Vácot, az Emily Bölk, Angela Malestein tandem vezényelte zöld-fehérek már a mérkőzés elején nagyon elhúztak, és tényleg figyelhettek fél szemmel a debreceni eseményekre.

Ahol a Loki nem adta olcsón a bőrét, és szinte végig izgalmassá tette az összecsapást, ezzel együtt az egész bajnokság hajráját. Az eltiltott edzőjét, Ambros Martínt, valamint első számú irányítóját, Stine Oftedalt is nélkülöző győriek sok hibával kezdtek, és amikor az első félidőben a Debrecen támadásban kapus nélkül, 7 a 6 ellen támadott, akkor magához is ragadta a vezetést, a 22. percig hol egy, hol két találat volt a hazaiak előnye. Az ETO híján volt kapusteljesítménynek és a védekezése sem állt össze, persze lényegesen több tartalékkal rendelkezett a kispadon, mint ellenfele, és az első játékrész hajrájában sikerült megállítania a fáradó Lokit, olyannyira, hogy a gyors, könnyű góljainak köszönhetően hárommal vezetett a szünetre.

1x VM Fűszért, Miskolc, Bakony Vegyész

Sokan azt gondolták, hogy ezzel el is dőlt a bajnoki aranyérem sorsa, de a DVSC játékosai még vettek egy nagy lendületet, és többször is kiegyenlítettek. Az ETO viszont egyre többször találta meg a kinyíló fal mögött a beállót, Linn Blohmot, és nem adta már át a vezetést. Az izzasztó versenyfutás úgy ért véget, ahogy várni lehetett, a kvalitások és a humán erőforrás terén is jobban álló győriek a hajrában hatékonyabbnak bizonyultak, és pontosabbak voltak, végül három találattal nyertek az óriási szívvel, sportszerűen küzdő DVSC ellen (28–25).

A Ferencváros így hiába nyert magabiztosan a Vác ellen (a búcsúzó Csiszár-Szekeres Klára lőtte a mérkőzés utolsó gólját, 38–16), és végzett azonos pontszámmal a bajnoki címet tőle visszahódító ETO-val, a pontegyenlőség esetén figyelembe vehető gólkülönbsége rosszabb lett, mint a győrieké (269–243), így a második helyre szorult – volt már erre példa a történelemben…

Az évad persze még nem ért véget, egy hét múlva következik – ismét Debrecenben – a Magyar Kupa négyes döntője, ahol az elődöntőben elkerülte egymást az arany- és ezüstérmes, vagyis a finálé hozhat még egy óriási csatát.

KOVÁCS ANNA KÖNNYES BÚCSÚJA A DEBRECENI SZURKOLÓKTÓL

NŐI KÉZILABDA NB I
26. FORDULÓ
DVSC SCHAEFFLER–GYŐRI AUDI ETO KC 25–28 (13–16)
Debrecen,
2000 néző. V: Horváth P., Marton
DEBRECEN: Csapó Kyra – Arany R., KOVÁCS ANNA 3 (1), Vámos P. 3, Tóvizi 1, Jezsikava 1, VÁMOS M. 7. Csere: Torda (kapus), Planéta 2, Bordás 2, Poczetnyik 1, Fachinello 1, SZABÓ NINA 4, M. Costa. Edző: Szilágyi Zoltán
GYŐR: Glauser – Faluvégi D., Rju Un Hi 2, PINTEA 4, NZE MINKO 5, ANNE M. HANSEN 5 (1), Schatzl Nadine 2. Csere: Silje Solberg (kapus), BLOHM 5, V. Kristiansen 2 (1), Fodor Cs. 1, Lukács V. 2, Háfra N. Megbízott edző: Kun Attila
Az eredmény alakulása. 6. perc: 2–3. 14. p.: 7–5. 19. p.: 10–8. 25. p.: 12–14. 34. p.: 15–17. 41. p.: 19–19. 48. p.: 21–24. 54. p.: 23–25.
Kiállítások: 0, ill. 6 perc
Hétméteresek: 1/1, ill. 2/2
MESTERMÉRLEG
Szilágyi Zoltán:
– Végig jól tartottuk magunkat a világ legerősebb csapata ellen, nagyszerű mérkőzés volt. Büszkék lehetünk erre az idényre, nagyon sokat jelent számunkra a bronzérem. Szenzációs évet zártunk, amiben a szurkolóknak is nagy szerepük van, hálásak vagyunk a támogatásukért!
Kun Attila: – Fantasztikus hangulatban játszottunk, jól felkészített, taktikus ellenféllel találkoztunk. A Debrecen alaposan megnehezítette a dolgunkat, de a védekezésünkre alapozva megérdemelt győzelmet arattunk. Le a kalappal mindkét csapat játékosai előtt, hatalmasat küzdöttek!

FTC-RAIL CARGO HUNGÁRIA–VÁCI NKSE 38–16 (19–9)
Elek Gyula Aréna,
1100 néző. V: Fekete T., Tóth D.
FTC: JANURIK – MALESTEIN 7, E. Bölk 3, Edwige 1, Csiszár-Szekeres 1, Szucsánszki, Márton G. Csere: Suba (kapus), KLUJBER 5 (1), GRBICS 4, Szöllősi-Zácsik 1, SIMON P. 8, Kisfaludy 1, KOVÁCS ANETT 6, Hársfalvi 1, Ballai A. Edző: Elek Gábor
VÁC: Pásztor B. – Grosch, Hámori 2, Kuczora 3 (2), Helembai F. 2, Kácsor 1, Schatzl Natalie. Csere: Csatlós (kapus), Ballai B. 3, Kovalcsik, Aron 2, Balogh P., Szondi 2, Világos, Pálffy 1. Edző: Ottó Katalin
Az eredmény alakulása. 8. perc: 6–1. 18. p.: 12–4. 38. p.: 25–10. 45. p.: 29–11. 49. p.: 32–12. Kiállítások: 4, ill. 2 perc
Hétméteresek: 3/1, ill. 3/2
Elek Gábor
: – Büszkék lehetünk erre az évre, mert nem volt egyszerű. Folyamatosan építenünk kellett a csapatot. Az öltözőben az a szállóige, hogy parkettán százszázalékosan fejeztük be az évet.
Ottó Katalin: – Nekünk a csúcs a múlt hétvége volt, sajnos erre a mérkőzésre nem tudtam jobban motiválni a csapatot.

MOTHERSON-MOSONMAGYARÓVÁR–ALBA FEHÉRVÁR KC 29–28 (16–15)
Mosonmagyaróvár
, 900 néző. V: Bóna, Földesi
MOSONMAGYARÓVÁR:
SZEMEREY – KOJICS 5, Asanin 5, PÁSZTOR 1, Tóth E. 4 (2), KOVÁCS P. 5, STRANIGG ZS. 6 (2). Csere: Mistina (kapus), HAJTAI 1, Csekő 1, Török L., Mihály, Milics 1. Edző: Gyurka János
SZÉKESFEHÉRVÁR: Tóth N. – Töpfner 1, Boldizsár 2, Varga E., BESSZER 8, Utasi 1, TAKÓ 5. Csere: KUBINA (kapus), Triscsuk, Gerháth K. 3, Bardi 3, OHJAMA 3 (2), Szarka 1, Domokos 1, Afentaler. Edző: Józsa Krisztián
Az eredmény alakulása. 4. perc: 3–2. 7. p.: 4–3. 12. p.: 6–3. 16. p.: 8–5. 20. p.: 11–7. 24. p.: 13–9. 35. p.: 19–17. 41. p.: 22–20. 45. p.: 24–21. 55. p.: 28–25
Kiállítások: 8, ill. 2 perc
Hétméteresek: 6/4, ill. 4/2
Gyurka János:
– Rendkívül nehéz idényt sikerült úgy lezárnunk, hogy elértük az előzetesen kitűzött célunkat. Ezúttal is megmutatta a csapat, hogy helyén van szíve és az látszott, hogy a végre visszatérő Stranigg Zsófival eredményesen tudtuk alkalmazni a nyitott védekezést.
Józsa Krisztián: – Elismerésem a Mosonmagyaróvárnak, és úgy gondolom, meg lehet dicsérni a csapatomat is, mert jó mérkőzést játszottunk. Az MKC nyitott védekezésével azonban az egész találkozó alatt meggyűlt a bajunk. Sokszor felzárkóztunk, de egyenlíteni egyszer sem sikerült, pedig talán az lehetett volna a fordulópont.

2. FTC26251771–528+24350
Pontazonosságnál az MTK és a Szombathely elleni hazai, valamint az Érd elleni idegenbeli mérkőzések gólkülönbsége nem számíthatott a tabellában.

Kácsor Grétánál is eltört a mécses: utolsó meccsét játszotta a Vácban (Fotó: Török Attila)

2. FÉLIDŐ

Budapest, 60. perc: A fővárosban Csiszár-Szekeres Klára lőtte az utolsó gólt, 38–16-ra győzött a Ferencváros!

Debrecen, 60. perc: NYERT A GYŐR 28–25-RE, EZZEL BAJNOK!

Egy perc még Debrecenben.

59. perc: Rju sok hiba után meglőtte a második gólját, ezzel valószínűleg eldőlt a bajnoki cím sorsa (25–28).

Debrecenben már csak két perc van hátra. A végeredménytől függetlenül a DVSC becsülettel, tisztességesen küzdött.

Debrecen, 58. perc: Vámos Petra ziccerét Solberg hárítja, marad két gól az ETO előnye (25–27).

Budapest, 56. perc: Simon Petra meglőtte a hatodik gólját ezen az estén a Ferencvárosban (35–15).

Debrecen, 57. perc: Két gól közte, Nze Minkót két percre kiállították (25–27).

Debrecen, 55. perc: Vámos Míra szenzációsan játszik, hét lövésből hét gól a mérlege (24–26).

Debrecen, 55. perc: Hat perc sincs már hátra, továbbra is három góllal vezet a Győr (23–26).

Debrecen, 52. perc: Szabó Nina megtörte a debreceni gólcsendet (22–24), de aztán Blohm ötödik találatával visszaállt a háromgólos különbség (22–25).

Debrecen, 50. perc: Planéta találta el a kapufát, öt perce nincs debreceni gól.

Budapest, 49. perc: Már húsz góllal vezet a Ferencváros (32–12).

Debrecen, 48. perc: Lukács Viktória szerezte sorozatban a harmadik győri gólt (21–24).

Debrecen, 47. perc: Rju most pontosan lőtt, előtte Fodor talált be a szélről, így ismét két gól az ETO előnye (21–23).

Debrecen, 46. perc: Rju nagyon sok hibával játszik a győriek részéről, Planéta egyenlített (21–21).

Budapest, 45. perc: Tizenhét góllal vezet már az FTC (28–11), időt kért Ottó Katalin, a Vác vezetőedzője.

Debrecen, 43. perc: A születésnapos Linn Blohm dobott egymás után két gólt, kettővel megy a Győr (19–21). Szilágyi Zoltán harmadszor kért időt.

Debrecen, 39. perc: A vezetésért támadhattak a hazaiak, de Nze Minko labdát szerzett, majd góllal fejezte be a lerohanását (17–18).

Debrecen, 37. perc: Tóvízi egyenlített, DVSC–Győr 17–17. Csapó Kyra remekül véd a második félidő elején.

Debrecen, 36. perc: Kovács Anna hetesével felzárkózott egy gólra a Debrecen (16–17).

Budapest, 31. perc: Klujber Katriné a második félidő első gólja a Népligetben (20–9).

Budapest, 31. perc: Ötven másodperc telt el Debrecenben a második játékrészből, amikor a Ferencváros meccse is folytatódott.

Debrecen, 31. perc: Debercenben elkezdődött a második félidő.

Estelle Nze Minko (jobbra) nem játszott tökéletes meccset, de így is lőtt öt gólt (Fotó: Szabó Miklós)

1. FÉLIDŐ

Véget ért az első félidő mindkét helyszínen, virtuálisan jelenleg a Győr a bajnok.

Budapest, 30. perc: Tízgólos előnnyel fordul a Fradi (19–9).

Debrecen, 30. perc: A 30. életévét éppen ma betöltő Linn Blohm szerezte az első félidő utolsó gólját Debrecenben (13–16)

Debrecen, 29. perc: Többször is támadhatott az egyenlítésért a DVSC, de megint kettő az ETO előnye (13–15).

Budapest, 29. perc: Elek Gábor időt kért az FTC 17–9-es vezetésénél. Úgy véli, nagyon sok buta gólt kap csapata, és dicsérte Janurik Kinga eddigi teljesítményét.

Budapest, 27. perc: Malestein már hat gólnál jár, 17–8 a Ferencvárosnak.

A Loki eddig többnyire hét a hat ellen támadott, ezt most feladta az időkérést követően.

Debrecen, 24. perc: 5–1-es szériában az ETO, Nze Minko ezúttal nem hibázott üres kapura (11–13). Szilágyi Zoltán kikérte a második idejét is.

Debrecen, 23. perc: Átvette a vezetést a Győr, Schatzl Nadine lőtt gólt egy gyors indítás után (11–12).

Budapest, 21. perc: A fővárosban lassan már rászámolnak a Vácra, a 17 éves Simon Petra is lőtt egy gólt (14–5).

Simon Petra (Fotó: Török Attila)

Debrecen, 21. perc: A Győr a tizedik perc óta nem vezetett Debrecenben, Nze Minko nem találta el az üres kaput, utána viszont akcióból javított (10–10).

Budapest, 19. perc: Grbics és Szöllősi-Zácsik lőtt egy-egy gólt, 12–4 az FTC-nek, időt kért a Vác.

Debrecen, 17. perc: Újra döntetlen a cívisvárosban, Pintea egyenlített (8–8).

Budapest, 15. perc: Janurik Kinga perceit éljük az Eleg Gyula Arénában, már 10–4 a Ferencvárosnak.

Debrecen, 14. perc: Először vezet(ett) két góllal a DVSC az ETO ellen (7–5, majd 7–6).

Budapest, 12. perc: Egymás után két váci gól, 8–4.

Debrecen, 12. perc: A Ferencvárosnál nagyon boldogok lennének, ha a debreceni meccset most lefújnák, a Loki ugyanis fordított (5–4).

Debrecen, 10. perc: Több mint hat perc után lőtt újabb gólt a Loki, Bordás Réka törte meg a gólcsendet (3–4). Aztán Vámos Míra egyenlített is (4–4).

Budapest, 7. perc: A Ferencváros már 5–1-re vezet a Vác ellen, Malestein harmadik találata után Klujber is eredményes volt.

Debrecen, 8. perc: Szilágyi Zoltán, a DVSC vezetőedzője a győriek 4–2-es vezetésénél időt kért.

Budapest, 4. perc: Malesten két góljával 3–1 a Fradinak.

Debrecen, 5. perc: A DVSC hamar egyenlített 0–2-ről, de Estelle Nze Minko góljával újra vezet az ETO (2–3).

Debrecen, 3. perc: A pályafutása utolsó meccsét játszó Kovács Anna szerezte a DVSC első találatát (1–2). Elkezdődött a Fradi meccse is, Emily Bölk dobta az első találatot a fővárosban (1–0).

Debrecen, 1. perc: Debrecenben már zajlik a mérkőzés, sőt Anne Mette Hansen góljával már vezet is a Győr (0–1), az Elek Gyula Arénában még a Ferencváros távozó játékosai, így Itana Grbics, Julia Behnke és Csiszár-Szekeres Klára köszöntése zajlik.

Itana Grbics (Fotó: Török Attila)
Csiszár-Szekeres Klára (Fotó: Török Attila)

Köszöntjük kedves Olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Ferencváros–Vác és a DVSC–Győri ETO mérkőzése a női kézilabda NB I 2021–2022-es idényének utolsó fordulójában. A két találkozót az M4 Sport párhuzamosan közvetíti élőben.

ELŐZMÉNYEK

• A Győr legutóbb 2020 januárjában, még a koronavírus-járvány európai kirobbanása előtt vesztett pontokat az NB I-ben úgy, hogy nem az FTC volt az ellenfele, akkor Siófokon kapott ki 34–29-re.

• Gyors szabályismertetés: ahogy azt már lentebb jeleztük, azonos pontszám esetén a jobb gólkülönbség dönt a két csapat bajnoki helyezéséről, de az MTK és a Szombathely elleni hazai, valamint az Érd elleni idegenbeli mérkőzések gólkülönbsége nem számolható a tabellában. Az ETO gólkülönbsége jelenleg 45-tel jobb a Fradiénál, tehát ha a Győr nyer, akkor a fővárosi zöld-fehéreknek minimum 46-tal kellene győzniük a Vác ellen ahhoz, hogy előzhessenek…

„A saját kezünkben van a bajnoki cím sorsa – idézte a meccs előtt a győri klubhonlap Ambros Martín vezetőedzőt, aki eltiltás miatt nem ülhet le a kispadra Debrecenben. – Igaz, legutóbb győztünk a DVSC ellen az Audi Arénában, de egyáltalán nem lesz könnyű a pénteki összecsapás. A Debrecen bronzérmes a magyar bajnokságban, hazai pályán játszik a szurkolói előtt, nagyon jó csapat, és ez lesz az utolsó mérkőzése a szezonban, ezért biztos vagyok benne, hogy jó munkát végez majd. Nekünk nagyon fontos ez a mérkőzés, mindent meg kell tennünk azért, hogy vissza tudjuk hozni a bajnoki címet Győrbe.”

• Elek Gábor, a Ferencváros vezetőedzője az előző, a Budaörs ellen 19 góllal megnyert mérkőzést követően így fogalmazott: „A Magyar Kupa-döntőre meg kell próbálnunk topon lenni, ezért ezt most beáldoztuk, mert látjuk, hogy a bajnoki gólkülönbséget a Győr ellen nem lehet behozni.”

• Pénteken eldől, ki nyeri a női élvonalbeli kézilabda-bajnokság 2021–2022-es évadát. Azonos pontszámmal várja az utolsó fordulót a listavezető Győri Audi ETO KC és a címvédő FTC-Rail Cargo Hungaria, pénteken egy időben, 18.30-kor lép pályára a két rivális. Ránézésre a Rába-partiakra vár keményebb feladat, hiszen a bronzérmes DVSC otthonában senkinek sem leány álom vendégként pályára lépni, viszont a Ferencvárosnak is okozhat kellemetlen pillanatokat a Népligetben a biztos negyedik Vác. Ha mindkét fél nyer, a gólkülönbség dönt, ebben pedig annyival jobb az ETO, hogy szinte lehetetlen megelőzni, vagyis fővárosi bajnoki címhez pontot kellene bukniuk a győrieknek.