Jégkorong-vb: csodával felérő fordítás, Kanada elődöntős!

K. Zs.K. Zs.
2022.05.26. 18:04
Kanadai gólöröm (Fotó: AFP)
A címvédő Kanada háromgólos hátrányból felállva, a győztes gólt a hosszabbításban ütve 4–3-ra legyűrte Svédországot a Finnországban zajló jégkorong-világbajnokság csütörtöki tamperei negyeddöntőjében, és bejutott a legjobb négy közé. Ugyancsak elődöntős Csehország válogatottja, amely Németországot verte meg 4–1-re Helsinkiben. Az elődöntőben a kanadaiak a csehekkel találkoznak, míg a másik ágon a csütörtök esti program két győztese, Finnország és az Egyesült Államok csap össze.

SVÉDORSZÁG–KANADA 3–4

Még kettő perc sem telt el a tamperei mérkőzésből, amikor Oskar Lang visszatett korongját Carl Klingberg a bulikör pereméről a kanadai kapuba vágta, és még akkor sem pergett le nyolc perc, amikor Joakim Nordström olyan szerencsésen blokkolt egy kanadai lövést, hogy a levágódó koronggal William Nylander szólóban megugorhatott – és be is vágta.

Jól kezdtek tehát a svédek, sőt a második harmad egyetlen gólját is ők ütötték – Max Friberg bökött bele egy távoli lövésbe –, de jobban jellemzi az ebben a játékrészben történteket a védések mutatója: miközben a kanadai kapus egyetlen lövést sem hárított, Linus Ullmark 19-et! Elképesztő nyomás nehezedett tehát a svédekre, de a Boston Bruins kapusa minden korongra, minden sarokba odaért.

A záró játékrész elején aztán megtört Ullmark varázsa, Ryan Graves takarásból leadott távoli lövése után beakadt a korong a hálójába. A svédek sokáig őrizték kétgólos előnyüket, mígnem Pierre-Luc Dubois hat a négy elleni szituációból hatalmas gólt lőtt – és még maradt hátra majdnem két perc. A kanadaiak időt kértek, természetesen kapus nélkül jöttek vissza a jégre, és a hatalmas nyomásuk fél percen belül meghozta gyümölcsét: Matt Barzal közeli fonákja nyomán a pakk átcsúszott Ullmark lábvédői között.

Döntetlenre végződött tehát a hatvan perc, jöhetett a négy a négy elleni hosszabbítás tíz perce – azazhogy 43 másodperce... Kanada ugyanis szinte azonnal emberelőnybe került (Nylander gáncsolásért ment le), és a buli megnyerése után, precíz összjátékot követően Drake Batherson éles szögből be is lőtte a győztes gólt!

Kanada háromgólos hátrányt hősiesen ledolgozva őrizte meg az esélyt arra, hogy megvédje világbajnoki címét.

A GYŐZTES GÓL

NÉMETORSZÁG–CSEHORSZÁG 1–4

Négy kisbüntetést fújtak a németekre a Helsinkiben lejátszott mérkőzés első két harmadában – és háromból gólt kaptak. Mindhárom emberfórt a csehek első sora használta ki: David Pastrnák ütötte be a vezető gólt a 3. percben, Roman Cervenka az első harmad derekán duplázta meg az előnyt, David Krejcí pedig a második harmad közepén alakította 3–0-ra az állást.

Az utolsó periódusban a németek szépítettek Moritz Seider távoli lövése révén, többször is levitték a kapusukat, hogy létszámfölényes helyzetből tovább faragják hátrányukat, de ez már nem jött össze – sőt egy ilyenből Jirí Smejkal üres kapus góllal végképp szertefoszlatta a reményeiket.

A németek legutóbb negyedikek voltak, ezt a szép helyezést most nem fogják megismételni, a csehek előtt viszont ott a remény, hogy tíz év után újra világbajnoki érmet szerezzenek.

A CSEHEK NEGYEDIK GÓLJA

JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG, FINNORSZÁG
NEGYEDDÖNTŐ

SVÉDORSZÁG–KANADA 3–4 (2–0, 1–0, 0–3, 0–1) – hosszabbítás után
Tampere
Gólütő: Klingberg (1:27, 1–0), Nylander (7:04, 2–0), Friberg (28:23, 3–0), Graves (41:21, 3–1), Dubois (58:07, ee, 3–2), Barzal (58:37, 3–3), Batherson (60:43, ee, 3–4)

NÉMETORSZÁG–CSEHORSZÁG 1–4 (0–2, 0–1, 1–1)
Helsinki
Gólütő: Pastrnák (2:17, ee, 0–1), Cervenka (10:04, ee, 0–2), Krejcí (32:10, ee, 0–3), Seider (53:48, 1–3), Smejkal (58:10, ük, 1–4)

KÉSŐBB
SVÁJC–EGYESÜLT ÁLLAMOK 0–3
(0–2, 0–0, 0–1)
Tampere
Gólütő: Meyers (11:59, ee, 0–1), Gaudette (16:42, 0–2), Meyers (54:06, 0–3)
FINNORSZÁG–SZLOVÁKIA
4–2 (1–2, 1–0, 2–0)
Helsinki
Gólütő: Sykora (8:17, 0–1), Regenda (15:16, 0–2), Anttila (18:27, 1–2), Anttila (23:44, 2–2), Manninen (44:01, 3–2), Mäenalanen (59:59, ük, 4–2)

A FOLYTATÁS PROGRAMJA
Május 28. (Tampere)

Elődöntő (a kezdési időpontok még felcserélődhetnek)
13.20:
Finnország–Egyesült Államok
17.20: Kanada–Csehország
Május 29. (Tampere)
14.20: a 3. helyért
19.20: döntő
Az elődöntő párosítása a következők szerint alakul: előbb a csoportkörben elért helyezés, majd a csoportkörben elért pontszám, a gólkülönbség, a szerzett gólok száma, végül a kiemelés rangsorol. A legjobb helyre sorolt játszik a leggyengébbel.