Fordulatok, izgalmak után Hanga Ádám és a Real Madrid döntős az Euroligában

R. Gy.R. Gy.
2022.05.19. 20:47
Végül a Real Madrid a Barcelona fölé kerekedett (Fotó: AFP)
A Real Madrid jutott be a férfi kosárlabda Euroliga döntőjébe, mivel a belgrádi elődöntőben három ponttal legyőzte a Barcelonát. A sikerből tevékenyen vette ki a részét Hanga Ádám is, aki négy pontot dobott és három asszisztot is feljegyeztek a neve mellé. A Real Madrid ellenfele a döntőben a török Efes lesz, amely az Olympiakoszt múlta felül.

FÉRFI EUROLIGA
FINAL FOUR, ELŐDÖNTŐ
Barcelona (spanyol)–Real Madrid (spanyol) 83–86 (19–19, 26–15, 11–26, 27–26)

A másik elődöntőben:
Olympiakosz Pireusz (görög)–Anadolu Efes (török) 74–77 (21–18, 22–24, 20–24, 11–11)

Az már a meccs előtt valószínűnek látszott, hogy óriási küzdelem lesz a pályán, hiszen egy Real Madrid–Barcelona mindig nagy rangadó a kosárlabdában is. Mindkét oldalon kiváló játékosok néztek farkasszemet egymással, így az Euroliga elődöntőjének győztese megjósolhatatlan volt.

Előzetesen Hanga Ádám a Real Madridból úgy vélekedett, hogy jó passzban vannak, sokat készültek a Barcára, és úgy érzi, megnyerik az Euroligát. Nos, az első lépést megtették ehhez, hiszen bejutottak a döntőbe, ám nem mindennapi izgalmak árán.

Az első negyedben a Real Madrid volt a jobb, a Barcelona csak kereste önmagát, de megtalálta, és ez arra elég volt, hogy a negyed végére kiegyenlítsen (19–19).

A második felvonásban megállt a Real, a Barca pedig aprócska hármasokkal szépen ellépett riválisától, elsősorban az egész meccsen extrateljesítményt nyújtó Nikola Mirotic révén, aki alig-alig hibázott. Nem segített a csere, nem segített az időkérés a Realon, így aztán 12 pontos előnyre tettek szert a katalánok (45–34).

A félidőben úgy tűnt, a Barca úgy elkapta a fonalat, hogy innen nehéz lesz megállítani. A harmadik etap azonban Real-parádét hozott. Szívós munkával és látványos triplákkal ledolgozta a hátrányát, s az utolsó két percben négypontos előnyt szerzett (56–60).

Az utolsó negyed előtt az volt a kérdés, hogy melyik arcát mutatja a végén a két rivális. Óriási küzdelem zajlott a pályán. A Real Madridot Sergio Llull, a Barcát Nikola Mirotic vitte a vállán. Előbbi 15, utóbbi 39 pontig jutott. A Barcelona viszont egyszerűen nem tudott közel férkőzni, mert mindig volt válasza a Realnak. A 39. percben a katalánok egy pontra feljöttek, de Hangáék időkérése után ismét Llull talált be. A végén jöttek egymás után a faultok és a büntetők. Az utolsó percben Hanga is bedobta a maga két büntetőjét, és a többiek is taktikusan megőrizték az előnyt a magas színvonalú találkozón, így a Real Madrid jutott az Euroliga döntőjébe, ahol az Olympiakoszt legyőző török Anadolu Efes lesz az ellenfél. 83–86

40. perc: Hihetetlenül fordulatos meccsen a Real Madrid nyert, és bejutott az Euroliga döntőjébe. 83–86

40. perc: Őrület! Exumnak alig maradt ideje, de ezt is kihasználta egy kétpontossal. 7 másodperc maradt még a meccsből, Llull indult meg előre, odacsaptak neki. Két büntető. Az elsőt bedobta, a másodikat kihagyta. Csakhogy a lepattanót Yabusele szerezte meg! Neki is odaütöttek. Két büntető. Az egyik bement, a másik nem. A végén Mirotic megpróbált egy hármast, de nem ment be, vége! 83–86

40. perc: Elkezdődött az utolsó perc. Őrült izgalmak után mindkét csapat sokat hibázott, majd végül Llull szíve volt a helyén, és 22 másodperccel a vége előtt dobta be. Időt kért a Barca. Jó volt az ötlet, Abrines szinte másodperceken belül dobott egy duplát (és a triplához sem sok hiányzott), úgyhogy jöhetett az újabb Real-időkérés. Hangának csapott oda Mirotic, jöhetett a két büntető a magyar játékostól. Mindkettőt bedobta! 15 másodperc maradt hátra. 81–84

39. perc: Az utolsó két perc barcelonai időkéréssel kezdődött, amely után Calathes hozta közelebb a csapatát egy csodaszép duplával. Causeur ezúttal nem tudta bedobni, Mirotic lekapta a labdát, majd nem sokkal később Davies egy pontra hozta fel a Barcelonát. Jött is a Real időkérése. 79–80

38. perc: Ott az egyenlítés!Davies ugyan két büntetőt is kihagyott,de a másodikat leszedte Mirotic, és bedobta a ziccert. Huszonhat pontnál jár, elképesztő. Ahogy az is, hogy a Real időkérése után Causeur is bevágott egy hármast. És hogy még szomorúbb legyen a Barca, labdát lopott Laprovittolától, és ziccerrel növelte ötre a Real előnyét. 75–80

37. perc: Jön vissza az a hajó, mert elrontott madridi támadás után Laprovittola kérte a labdát a hárompontosvonalon kívül, kapta, és be is vágta. Poirer nem hagyta annyiban, és remek duplát szerzett. Viszont belejött a triplázásba Laprovittola, és a sarokból megint bevágta. Csak kettő a különbség. 73–75

36. perc: Mirotic érezte, hogy neki kell többet vállalnia, faultolta őt Deck, jöhetett a két büntető, és mindkettő bement. Ilyenkor igazán elkeserítő, hogy alig jöttek közelebb, máris kaptak egy triplát Yabuselétől, aki (madridi szempontból) a legjobbkor jelentkezett be ismét. Exumnak lett lehetősége két büntetőt dobni, az egyiket azonban elhibázta a barcelonai. Elúszik a hajó? Még „sok” van hátra... 67–73

35. perc: Még Llullnak sem minden papsajt, elrontott dobása után Mirotic süllyesztett el egy újabb triplát. A Real Madrid viszont gondoskodott róla, hogy ne tudjon nagyon feljönni a Barca, Poirier zsákolt egyet Causeur átadásából. 64–70

34. perc: Davies szép kétpontosával kapaszkodott a Barca, Sergio Lull viszont a hátára vette a csapatát, és megint dobott egy duplát. A Barca az utolsó másodpercét is kihasználta a támadóidőnek, de nem talált be, sőt jöhetett a Real. 61–68

33. perc: Llull tört be a palánk alá, kihagyta, de érkezett Poirier, aki a kosárba húzta a labdát. A másik oldalon Daviest hagyták egyedül, majd a dobócselre ráestek. Davies csak egyet dobott be a két büntetőből. A Real Madrid viszont növelte az előnyét, mert Sergio Llullt szabálytalanul állították meg, ő pedig mindkét büntetőjét bevágta. 59–66

32. perc: Llull hibázott hármast, de a lepattanó a Realé lett, megint Llull dobhatott – ezúttal közelről –, de lefaultolták. Llull mindkét büntetőt bedobta. A másik oldalon Mirotic úja aktivizálta magát, szabálytalankodtak vele a palánk alatt, két büntető. Mirotic keze nem remegett meg. 58–62

31. perc: Egyre nagyobb a feszültség, mindkét csapat lehetőségeket hibázott le, többnyire azért, mert előkészítetlenül dobták el a labdát.

31. perc: Vajon tartogat még fordulatot a mérkőzés? Jön a negyedik negyed!

HARMADIK NEGYED

30. perc: Abrinest szerelték, a másik oldalon Causeur is rontott betörés után. Laprovittola eladta a labdát, Causeur rohant előre, és még be tudta dobni. Négy pont a madridi előny! 56–60

29. perc: Abrines hárompontosa lejött, Yabusele összeszedte, és ahogy az lenni szokott, utánaAbrines odacsapott Causeurnek, jöhetett két büntető a Realnak. Causeur mindkettőt bedobta. Higgins hárompontossal próbálkozott, de elrontotta. És erre jött az újabb fordulat, mert Llull valami szédítő hárompontost dobott. 56–58

28. perc: Lehetővé vált volna, hogy a Real még közelebb jöjjön, de rontott, Davies pedig szép duplát szerzett a bal oldalról. Hárompontossal kapaszkodtak a „blancók”, ugyanis Yabusele kegyetlenül bevágta kintről. Jött a Barca időkérése. 56–53

27. perc: Davies ellépte, jöhetett a Real, méghozzá milyen jól! Tavares dobott kétpontost két ember között a palánk alól, és máris csak 4 pontra olvadt a Barca előnye. 54–50

26. perc: Llull betörése után leszédült a labda a gyűrűről, a másik oldalon Miroticot csak szabálytalanság után lehetett megállítani. Folytatódott az akció, de labdát vesztett a Barca. Causeur betört, bedobta, ráadásul faultot is fújtak. A plusz egy dobás is bement. 54–48

25. perc: Mirotic elképesztő. Úgy tűnt, labdát vesztenek a barcelonaiak, ő azonban összeszedte, és hihetetlen magabiztossággal dobta be a hárompontos vonalon túlról. Causeur kapott lehetőséget egy fault után, hogy két büntetőt dobjon, és mindkettő bement. 54–45

24. perc: Abalde újabb kétpontosa után Calathes dobása után pattant a labda a gyűrűbe. 51–43

23. perc: Nem adta fel a Real, Tavares hozta közelebb a csapatatát, majd labdaszerzés után Hanga passzolt remekül Abaldéhoz, aki balról óriás hárompontost dobott. Viszonylag gyorsan lehűtötte a madridi kedélyeket Exum duplája. 49–41

22. perc: Viszonylag sokáig tartott, míg megszületett az első pont a negyedben, Sanli dobott egy duplát. Szinte pillanatok alatt jött a válasz, Abalde volt, aki jól célzott. 47–36

21. perc: Hanga kezéből kiperdült a labda, de rontottak a barcelonaiak is. Tavares hármasa nem ment be.

21. perc: Elkezdődött a második félidő.

MÁSODIK NEGYED

20. perc: Vége az első félidőnek, a Realnak nagyot kell javulnia, ha döntőbe akar jutni.

20. perc: Hanga próbálkozása kijött a gyűrűről, de maradt a labda a Madridnál. Llull hárompontosa nem ment be, Yabusele azonban leszedte a lepattanót, majd odacsaptak neki. Két büntetőt dobhatott a madridi, az elsőt kihagyta, a másodikat bedobta. Exum próbálkozott egyéni akcióval, amelyből kosár ugyan nem lett, de két büntető igen. Mind a kettőt bedobta. Maradt még egy támadása a Realnak, Yabusele azonban kihagyta. A másik oldalon még Deck dobta rá, hiába. 45–34

19. perc: Jött a madridi időkérés és számos csere. De minden hiába, ha Miroticlabdát tud lopni, márpedig ez történt, szépen végigszaladt a pályán, és bedobta. A Real edzője inkább nem mondott semmit, csak dühösen lehuppant a székére. Újabb rossz madridi támadás után egy aprócska faulttal állítottták meg Laprovittolát, aki azért két büntetőt is dobhatott. Mind a kettőt bedobta. 43–33

18. perc:Miroticnemcsak kintről tud ám gólt dobni, hanem közelről is. A Real siettette az akciót, de hibázott, ahogy a rossz Barca-támadás után Tavares ziccert rontott. Erre aztán rá is fáztak a madridiak, mert Laprovittola újabb hármassal szomorította Hangáékat. 39–33

17. perc: Az időérés után jött az egyenlítés, Causeur betörés után szerzett kosarat. Azonnal jött a válasz, méghozzá egy ámulatba ejtő Mirotic-hármassal. Deck nem hagyta a magát, lopta a távolságot, majd kosárra fordult, és bedobta. A Barca belemenést reklamált, hiába.34–33

16. perc: Davies nagyon ott van a szeren, ismét az ő góljával vezetett a Barca, majd mindkét csapat támadást hibázott. Ész nélkül rohant a Real, ezt akarta megállítani az edző egy időkéréssel. 31–29

15. perc:Davies elképesztő egykezes zsákolásával egyenlített a Barca, majd Causeur rontott duplát. Ezt aztán meg is bánta a Real, mert Laprovittola jobbról biztos kézzel dobott be egy középtávoli duplát. Újra a Barcáé lett az előny, de nem sokáig, mert Deck csodás passzát Tavares dobta be közelről. 29–29

14. perc: Elrontott támadásokat láthattunk mindkét oldalon, hárompontospárbajt vívtak a csapatok, de betalálni nem sikerült. Abalde is, Rudy is, Jokubaitis is hibázott, de a barcás azért, mert faultolták. Jöttek a cserék mindkét oldalon, hogy valamennyire megnyugodjanak a kedélyek, Jokubaitis pedig a három büntetőből kettőt bedobott. 25–27

12. perc: Hatott az időkérés, mert Abrines csodás csel utáni remek triplájával jött közelebb a Barca. Viszont a másik oldalon volt egy Hanga Ádám, aki bedobta elő dupláját, méghozzá egy kiváló betörés után. 23–27

11. perc: Méghozzá Deck kétpontosával. A Real Madrid játékosa Hanga passzát dobta be faulttal együtt. A plusz egy dobást is biztosan értékesítette. Az ellentámadásból Smits szedett le egy lepattanót, ráesett a védő, két büntető. Smits az egyiket kihagyta, a másikat bedobta. Megint Hanga osztott ki egy szép passzt az üresen álló Rudynak, aki gyönyörű triplát dobott jobbról. Jött a Barca időkérése. 20–25

11. perc: Elkezdődött a második negyed.

ELSŐ NEGYED

10. perc: Izgalmas a meccs, nem vitás. Jött vissza Hanga, de a méretes alley-oopot Tavares mutatta be. Nem sok maradt hátra az első negyedből, amikor Llull végezhetett el két büntetődobást. Az elsőt elrontotta, a másodikat bedobta. Az utolsó támadás a Barcáé lett, de Mirotic utolsó másodperces dobása nem ment be. 19–19

9. perc: Deckkel szemben szabálytalankodtak, két büntetőt ért. Deck mind a kettőt nagyon biztosan bedobta. A másik oldalon eljött a büntetődobások időszaka, Miroticdobhatott kettőt, és mind a kettőt bevágta. A Real Madridból Rudy kihagyta a hárompontos-kísérletet, a másik oldalin viszont Jokubaitis dobott szép duplát. 19–16

8. perc: Fordult a kocka. Feljavult a Barca védekezése, Miroticmaradt egyedül kint, és egy leszedett lepattanót kapott meg, és egészen messziről dobott óriási hárompontost. 15–14

7. perc: Számos kihagyott Real-lehetőség után a barcásDavis kintről gyönyörű kosarat dobott. Két pontot ért. Az újabb elrontott Real-támadást is góllal büntette a Barca, Abrines gyötörte valahogy a kosárba a labdát. 12–14

5. perc: Causeur elegáns kétpontosa után a Barca kihagyta, majd Yabusele ügyes közelije újra hatpontos különbséget jelentett. Jött is a barcelonai időkérés. 8–14

4. perc: Bár Miroticszép támadás végén közelebb hozta a Barcelonát, Sergio Llull kinti kétpontosa visszaállította a négypontos különbséget. A Barcelona viszont Davies révén megint visszakapaszkodott. 8–10

3. perc: Madridi labdaszerzés után megint Yabusele maradt egyedül, és hatalmas zsákolással növelte az előnyt. Nem sokkal később Laprovittola szerzett könnyű gólt, mert megfeledkeztek a fehérek a védekezésről. 4–8

2. perc: Hanga elrontott távolijára nem tudtak válaszolni a barcelonaiak, így aztán megint Yabusele a sarokból megint elsüllyesztett egy hármast. 2–6

1. perc: Mindjárt az első támadásból betalált a Barcelona, de azonnal jött a válasz triplával, méghozzá Yabusele révén. 2–3

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a Barcelona piros-kék csíkos mezben, kék nadrágban, a Real Madrid tiszta fehérben játszik.

Hanga Ádám a kezdőben kapott helyet a Real Madridban, Belgrádban jön a „klasszikus” az Euroliga elődöntőjében.