Nagy különbségű győzelemmel nyolc között a női válogatott

LAKNER GÁBOR (összefoglaló), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)LAKNER GÁBOR (összefoglaló), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)
2022.06.26. 18:21
A női vízilabda-világbajnokság negyeddöntőjébe jutott a magyar válogatott, miután a rájátszásban nagy különbséggel (23–6) legyőzte Argentínát. Az elődöntőbe jutásért Ausztrália lesz az ellenfél kedden 21 órától.
Szilágyi Dorottya sem maradt adós a gólokkal (Fotó: Árvai Károly)
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Szilágyi Dorottya sem maradt adós a gólokkal (Fotó: Árvai Károly) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

19. FINA VIZES VILÁGBAJNOKSÁG
VÍZILABDA, NŐK
PLAYOFF A NEGYEDDÖNTŐÉRT

MAGYARORSZÁG–ARGENTÍNA 23–6 (4–0, 7–2, 6–3, 6–1)
Hajós uszoda, 1500
néző. V: Willis (dél-afrikai), Savinovic (horvát)
MAGYARORSZÁG: GANGL – FARAGÓ K. 3, SZILÁGYI D. 4, Rybanska 2, Mahieu, VÁLYI V. 3, KESZTHELYI-NAGY 2. Csere: Magyari A. (kapus), Máté Zs. 2, GURISATTI 5, Leimeter 1, Garda 1, Parkes. Szövetségi kapitány: Bíró Attila
ARGENTÍNA: Stegmayer – Hatcher 1, Auliel, LEONARD 3, Comba 1, Bacigalupo, Gerschcovksy 1. Csere: Agnesina, Ianni, Ruíz, Riley, Romano. Szövetségi kapitány: Guillermo Setti
Gól – emberelőnyből: 9/6, ill. 7/2
Gól – ötméteresből: 1/1, ill. 3/1
Kipontozódott: Ianni (26. p.), Rybanska (27. p.)
MESTERMÉRLEG
Bíró Attila:
– Ismét kiélveztük a közönség szeretet, és az argentinok azért jobbak, mint a kolumbiaiak, így a lefordulásokon kívül védekezni is kellett. Vannak olyan, az amerikai egyetemi bajnokságban vagy Európában játszó egyéniségeik, akikre oda kellett figyelni, mert ha nem így tettünk volna, akkor meglephettek volna – de odafigyeltünk. A kapusaink jól védtek, Gangl Edinát egyáltalán nem tudták meglepni, hasznos és építő jellegű volt ez a mérkőzés.

Még jól is jöhet női vízilabda-válogatottunknak, hogy az olaszoktól elszenvedett vereség miatt játszania kellett a legjobb nyolc közé jutásért, miközben az ausztráloknak úgy jut három pihenőnap a keddi negyeddöntő előtt, hogy a csoportkörben szinte meg sem izzadtak. Az újonc Argentína elleni találkozó a mieinknek jó gyakorlásként szolgált, míg a fiatal dél-amerikai játékosoknak életre szóló élményt jelentett, hogy a vízilabda „Mekkájában” mutathatták meg magukat.

Ennek ellenére cseppet sem tűnt megilletődöttnek az argentin válogatott, amelynek kapujában Nahir Stegmayer több bravúrt is bemutatott, de az első negyedben így is szereztek négy gólt a mieink. Miközben támadásban még akadozott a gépezet, a védekezés hamar összeállt, hiába kapták sorra az emberelőnyöket az argentinok, sokszor lövésig sem jutottak el, amikor meg igen, Gangl Edina állta a sarat. A bejátszásokat általában lefülelték a mieink, maradtak tehát a távoli próbálkozások, amelyek közül a második negyed elején kettő is beakadt, de 5–2 után ismét megrázta magát a magyar válogatott, és sorozatban hat gólt szerezve lelombozta az argentinok lelkesedését. Bíró Attila együttese több hangszeren is játszott, megúszásból, centerből és átlövésből is betalált, különösen Szilágyi Dorottya volt elemében, aki négy perc alatt háromszor volt eredményes.

A védekezés feszessége a nagyszünet után sem változott, a helyzetkihasználás pedig sokat javult, ezzel együtt a különbség is folyamatosan nőtt. A harmadik negyedben Gurisatti Gréta vette hátára a csapatot, látványos gólokkal mattolta Stegmayert, az argentinok pedig fokozatosan fáradtak, egyre ritkábban tudták lövéssel befejezni a támadásaikat. Nem úgy a mieink, akik a végére valóságos gólfiesztát rendeztek, amiből a vb-újoncok is kivették a részüket, Máté Zsuzsanna és Faragó Kamilla is nagyszerűen játszott.

Csupa mosolygós játékos kászálódott ki a medencéből a lefújás után, lányaink családtagjaik körében merítettek erőt a folytatásra, míg az argentinok minden szögből készítettek néhány szelfit, mielőtt elhagyták volna a Hajós uszodát. A magyar válogatott 23–6-os győzelmével bejutott a legjobb nyolc közé a hazai rendezésű világbajnokságon, az ausztrálok elleni negyeddöntővel pedig a torna érdemi része is megkezdődik.

32. perc: Vége a találkozónak, gólzáporos meccsen jutott a magyar csapat a nyolc közé. 23–6

32. perc: Az utolsó támadás a miénk volt, de ebből nem született gól.

32. perc: Az argentin edző véletlenül megnyomta az időkérő gombot, és bár nem akarta, most mégis időt kellett kérnie.

32. perc: Garda még nem lőtt ezen a találkozón, most, az utolsó percben igen, és bevágódott a labda a jobb alsóba. 23–6

31. perc: Emberelőnybe kerültünk, szépen járt körbe a labda, egészen a bal oldalig, ahonnan Szilágyi szépen lőtt a jobb alsóba. 22–6

30. perc: Hatcher nyert meg egy küzdelmet a védőjével szemben, Hatcher pedig ügyesen belőtte. 21–6

30. perc: Elfáradtak az argentinok, a magyar támadás végén Vályi lőtt újabbat. 21–5

29. perc: Labdaszerzés után indultunk meg remekül előre, Keszthelyi már belőhette volna, de inkább Vályihoz játszott, onnan meg Vandának már nem okozott gondot a gólszerzés. 20–5

29. perc: Máté szerelt remekül, Keszthelyinél viszont úgy látták a bírók, hogy a víz alá vitte a labdát.

28. perc: Végletekig kijátszott magyar támadás végén Máté közelről lőtt lőtt a jobb alsóba. 19–5

27. perc: A villámgyors magyar támadás úgy ért véget, hogy Máté kissé balról kegyetlenül kilőtte a bal felsőt. 18–5

27. perc: Szétszakadt a pálya, megúszott Bacigalupo, visszarántották, ötméteres. Az ötméterest Bacigalupo lőtte, de a jobb kapufa mellé.

26. perc: Keszthelyi passzából került gólhelyzetbe Parkes, emberelőnybe kerültünk, Rybanska közelről a lécre lőtt.

25. perc: Rossz bejátszásunkkal ért véget a támadásunk, viszont az argentinok sem tudtak mit kezdeni a saját támadásukkal.

25. perc: Elkezdődött a negyedik negyed.

HARMADIK NEGYED

24. perc: Vége a harmadik negyednek, szép nagy az előny. 17–5

24. perc: Faragó szabadult meg a védőjétől, azonnal kapta a labdát Gardától, és a kapu közepébe pattintott. 17–5

23. perc: Emberelőnyt harcoltak ki az argentinok, megjátszották, ameddig csak tudták, majd egy vaktában ellőtt távoliba beletette a kezét Leimeter, így pattant a hálóba a labda. Comba lett a gólszerző. 16–5

22. perc: Hatcher lövése ment mellé, a magyar támadás úgy ért véget, hogy Rybanskát szerelték.

21. perc: Ez pedig Gurisatti gólja volt! Lóbált, lóbált, és nagy erővel lőtt a bal alsóba. 16–4

21. perc: Comba került helyzetbe, visszarántották, ötös. Az ötméterest Leonard végezte el, és a bal felsőbe lőtt. 15–4

20. perc: Rövid argentin támadás után emberelőnybe kerültünk, Leimeter jobbról élesen pattintott az üresen hagyott rövid sarokba. 15–3

20. perc: Újabb gólt szereztünk, Gurisatti vállalta el kintről, és remek csuklóval küldte a labdát a bal alsóba. 14–3

19. perc:Emberelőnybe kerültek az argentinok, Gangl azonban kivédte Leonard bombáját.

19. perc: Öt a négyben támadhattunk, mindig továbbadta valaki, végül Vályihoz került a bal oldalon, aki kilőtte a hosszút. 13–3

18. perc: Hűha... Leonard szenvedett a jobb oldalon, aztán addig küzdött, amíg az embere mellől nagy gólt lőtt a hosszúba. 12–3

17. perc: Gurisatti lövése pattant le a kapufáról, úgy tűnt, gól, de egyelőre nem adták meg. Később videón megnézték az esetet. És aztán meg is adták a gólt. 12–2

17. perc:Elkezdődött a harmadik negyed.

MÁSODIK NEGYED

16. perc: Vége az első félidőnek, kilenc gól az előny. 11–2

16. perc: Gangl védése után labdát szereztünk, gyorsan megindult előre Szilágyi, kapta a labdát, és szépen ejtett a hálóba. 11–2

16. perc: Emberelőnybe kerültünk, Rybanska emelkedett a legmagasabbra, és közelről a jobb alsóba húzta. 10–2

15. perc: Ötméterest kaptak az argentinok, Gangl becsapta a lövőt, Hatchert, aki a kapufát találta el.

15. perc: Keszthelyi úszott meg, kihúzta a sámlit a kapus alól, majd a bal felsőbe lőtt. 9–2

14. perc: Felúszásnál fújtak kontrát ellenünk, lövésig azonban nem jutott Argentína. Megúsztunk, szépen kipasszolgattuk, majd Gurisatti lőtte jobbról a rövidbe a labdát. 8–2

13. perc: Az argentin támadás rövid volt, viszont a másik oldalon a magyar is, pedig emberelőnyben támadhattunk, Rybanska lövése pattant a vízről fölé.

13. perc: Magyar emberőny, Keszthelyi lövése a kapufáról jött ki, éppen Szilágyi elé, aki passzt imitált, majd inkább a hálóba lőtt. 7–2

12. perc: Megint emberelőnybe kerültek az argentinok, Auliel lövését szépen védte Gangl.

12. perc: Gyorsan felálltunk a kapott gól után, Keszthelyi lövőcselére elmozdultak a védők, de ő inkább passzolt, Szilágyi pedig balról zúdította a kapuba a labdát. 6–2

11. perc: Sokáig támadhattak az argentinok, ráadásul emberelőnyt is kaptak, amelyet remekül kihasználtak Gerschcovsky révén. 5–2

9. perc: Ruiz lövése szállt fölé, bár erősen úgy tűnt, hogy Gangl beleért, így viszont gyorsan indulhattunk, Faragó pedig néhány lóba után a bal alsóba lőtt. 5–1

9. perc: Emberelőnybe kerültünk, Parkes került százszázalékos helyzetbe, de a jobb alsó mellé terelte a labdát.

8. perc: A magyar támadás kimaradt, az argentinok viszont megszerezték az első góljukat, Leonard szabaddobásból lőtt a jobb alsóba. 4–1

8. perc: Elkezdődött a második negyed.

ELSŐ NEGYED

Vége az első negyednek, négy góllal vezetünk. 4–0

8. perc: Ezúttal sem jutottak el lövésig a dél-amerikaiak, a másik oldalon viszont Leimeter került helyzetbe, jobb oldalról pattintva lőtt – a kapu mellé-fölé.

7. perc: Rosszul passzoltak, így odalett a helyzet, mi viszont rendesen megjárattuk, Stegmayer azonban védte Máté lövését. Sarokdobás következett, Leimeter meglátta Gurisattit, aki balról a kapufára lőtt.

7. perc: Emberelőnybe került Argentína, ki is kérték az idejüket.

6. perc: Elfogyott az argentin támadóidő, lefordultunk, Gurisatti került nagy helyzetbe, és bal oldalról szépen lőtt a bal alsóba. 4–0

6. perc: Az argentin támadás megint hamvába holt, de a mi támadásunk is a vártnál hamarabb ért véget, méghozzá egy kontrával...

5. perc: Bacigalupo tiltakozott, hogy ő nem is bántotta Mahieu-t, de a bírók ennek ellenére ötméterst adtak, amelyet Faragó a jobb alsóba vágott. 3–0

5. perc: Stegmayer, az argentin kapus védése után támadhatott az ellenfél, sokáig nem jtuottak lövéshez, majd támadóhibát fújtak náluk.

4. perc: Emberelőnybe kerültek az argentinok, majd hosszas támadás után Hatcher lövését védte Gangl.

3. perc: Egészen messziről lőtték rá az argentinok, Gangl azonban bravúrral kapufára tolta a labdát, majd megszerezte.

2. perc: Az argentinok nem tudtak helyzetbe került ni, jött a magyar támadás, és vele egy kiállítás, majd középről Keszthelyi lőtt a bal alsóba. 2–0

2. perc: Emberelőnybe kerültünk, amelyet gyorsan ki is használtunk, Rybanska lőtt a jobb alsóba. 1–0

1. perc: Elhoztuk a labdát a ráúszás után, Faragóé volt az első lövés, de fölészállt.

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a magyar csapat fehér, az argentin kék sapkában játszik.

ELŐZMÉNYEK

A Kanada elleni győzelemmel Bíró Attila együttese megszerezte a csoport második helyét, ennek köszönhetően a gyengécske argentinokon át vezet az út a nyolc közé („Nem futballban játszunk velük” – jegyezte meg a kapitány), a negyeddöntőben pedig az ausztrálok várnak a mieinkre.

„Bevallom, nem sokat tudok az argentinokról, de biztos vagyok benne, hogy megnézzük őket, mert mindig felkészülünk az ellenfélből – tekintett előre Gurisatti Gréta. – Az ausztrálok elleni negyeddöntő lesz a legfontosabb, mint minden világversenyen. Lehetett volna könnyebb is az utunk, de talán felrázott minket az olaszok elleni vereség, a kanadaiak ellen már teljesen másik magyar válogatottat láthatott a közönség. Vagányan beleálltunk a meccsbe, és ami a múltkor hiányzott, az megvolt a csapatban. Nem tologattuk a labdát, hanem elvállaltuk a lövéseket.”

A válogatott egy héten át készült közösen Veszprémben a negyeddöntős ellenféllel, így némi helyzetjelentést is kértünk a leendő riválisról.

„Az ausztrálok fizikailag nagyon erősek, ezen a téren szerintem még az amerikaiaknál is erősebbek – állapította meg Gurisatti Gréta. – A pozíciós játék nagyon nehéz lesz ellenük, de a harmadik negyedre ki tudjuk őket fárasztani. Az edzőtáborban előfordult, hogy kétórás kondiedzés után huszonötször száz métert úsztunk, utána kétkapuztunk velük, és még úgy is elég jó meccset játszottunk. Arra számítok, hogy az elvégzett munka eredménye megmutatkozik, de sokat kell tenni érte, hogy kijöjjön: jobb az állóképességünk és egyénileg is képzettebbek vagyunk az ausztráloknál.”

Ellefélnéző: Argentína

Nem mindennapi izgalmak után szerepelhet története első világbajnokságán az argentin válogatott. A márciusi Interkontinentális Kupa utolsó játéknapján, Kuba ellen az ötödik hely mellett az egyetlen kiadó kvóta volt a tét, 12–11-es argentin vezetésnél a kubaiak az egyenlítésért támadhattak, de csak a mérkőzés végét jelző dudaszó után találtak be – a játékvezetők elvették a gólt, Argentína pedig kijutott a világbajnokságra. Guillermo Setti együttese Debrecenben tovább írta a történetet, miután Dél-Afrika 7–6-os legyőzésével a nyolcaddöntőt érő harmadik helyen zárt a B-csoportban, a mindent eldöntő gólt Julieta Auliel hét másodperccel a vége előtt szerezte. Az amerikai és a holland válogatott elleni mérkőzés azonban megmutatta, hogy a dél-amerikaiak még nagyon távol vannak a világelittől, így a mieink ellen sincs reális esélyük a továbbjutásra. Ennek ellenére hatalmas élményt jelent majd a fiatal argentinoknak, hogy öt-hat ezer szurkoló előtt játszhatnak, amihez bizonyára nincsenek hozzászokva, a legtöbben amerikai vagy spanyol egyetemi klubokban pallérozódnak. Ez lesz a két válogatott első egymás elleni mérkőzése, amelyen a mieinknek kötelező a győzelem.