Tizenegyesekkel dőlt el az Európa-liga

Horizontal
Frankfurt playes and staff celebrate after winning the UEFA Europa League final football match between Eintracht Frankfurt and Glasgow Rangers at the Ramon Sanchez Pizjuan stadium in Seville on May 18, 2022. (Photo by JAVIER SORIANO / AFP)
Szerdán este a labdarúgó Európa-liga döntőjébenben az Eintracht Frankfurt drámai büntetőpárbajban legyőzte a skót Glasgow Rangers csapatát, ezzel a német klub 42 év után nyert ismét európai kupatrófeát. A Rangers Joe Aribo góljával szerzett vezetést az 57. percben, majd Rafael Borre a 69. percben kiegyenlített, a rendes játékidő 1-1-es döntetlent hozott. A hosszabbításban a skót csapat járt közelebb a győzelemhez, de Kevin Trapp hatalmasat védett a 118. percben. A büntetőpárbajban a Frankfurt volt eredményesebb, és 5-4-re megnyerte a csatát, és első német klubcsapatként elhódította az Európa-ligát.

A Frankfurt 1980-ban a sorozat elődjének tekinthető UEFA Kupát, míg a Rangers éppen ötven éve a KEK-et nyerte meg, azóta viszont egyik csapatnak sem jött össze az átütő siker. A szurkolók felfokozott várakozását mutatja, hogy mindkét klub akár 100 ezer belépőt is el tudott volna adni a találkozóra, s noha a sevillai Ramón Sánchez Pizjuán Stadionba csak alig több mint 42 ezer néző tekinthette meg a helyszínen a meccset, a hírek szerint 70 ezer skót és 50 ezer német drukker érkezett az andalúziai városba.

A skót szurkolók remekül érezték magukat Sevillában Forrás: AFP/Javier Soriano

A találkozó tétjét növelte, hogy a győztes a következő szezonban a Bajnokok Ligája főtábláján szerepelhet.

Ez különösen fontos volt a Frankfurtnak, miután a Bundesligában csak a 11. helyen zárt, azaz vereség esetén egy évet távol maradna a nemzetközi porondtól. A Rangers skót másodikként a BL-selejtezőt hagyhatná ki diadala esetén.

A német csapat legnagyobb hiányzója a védelem vezére, az osztrák Martin Hinteregger volt, viszont a középpályát és a támadósort a lehető legerősebb összeállításban tudta pályára küldeni Oliver Glasner vezetőedző.

A skót együttesből a legendás Gheorghe Hagi fia, Ianis Hagi hiányzott, illetve sérülés miatt nem volt bevethető a gólerős csatár, Alfredo Morelos sem. A Leipzig elleni párharcban továbbjutást érő gólt szerző John Lundstram viszont ott volt a kezdőben, akárcsak a remek formában lévő Ryan Kent és Glen Kamara is.

A nagy irammal kezdődő döntő 5. percében Lundstram belépője után Sebastien Rodét kellett ápolni, a Frankfurt csapatkapitányának felszakadt a bőr a fején és ömlött belőle a vér. A német középpályásnak bekötözték a homlokát és tiszta mezt is kapott, így maradhatott a pályán.

Sebastian Rode keményen ütközött ellenfelével, de a pályán maradhatott Forrás: AFP/Javier Soriano

A 12. percben Kamada Daicsi kapott jó labdát, de sokat várt és éles szögből már nem tudott kellő erőt adni a lövésbe, Allan McGregor gond nélkül védett.

A 20. percben ismét az aktívabb Frankfurt veszélyeztetett, Ansgar Knauff lövését védte bravúrral a 40 éves McGregor, majd a szöglet után Jesper Lindstrom szerezhetett volna gólt, de az ő helyzete is kimaradt.

A 25. percben adódott a Rangers első lehetősége, ekkor Joe Aribo csavart kevéssel a kapu jobb oldala mellé. A 32. percben a túloldalon Filip Kostic iramodott meg a kapu felé egy kontra után, de a szerb szélső lapos lövése elzúgott a bal alsó sarok mellett.

A 36. percben Lundstram fejesét kellett kitolnia a léc alól Kevin Trappnak, a félidő hajrája inkább a skótoké volt. Gólt azonban nem láthatott a végig lelkesen szurkoló közönség, 0-0 maradt az állás az első játékrész után.

A második félidő elejét megnyomta a Frankfurt, beszorította kapuja elé a Rangerst. A 48. percben Kamada passza után Lindstrom megpattanó lövése okozott gondot a skótoknak, a labda azonban a kapu mellé pattant. Hiába támadott többet a német csapat, mégis a Rangers szerzett vezetést, értékesítve első komoly helyzetét.

Aribo csapott le egy rosszul visszafejelt labdára, ziccerben lépett ki és a kifutó kapus lába mellett a kapuba passzolta a labdát.

Aribo szerzett vezetést a Rangersnek Forrás: AFP/Javier Soriano

Felélénkült a meccs, a túloldalon kezezést és 11-est reklamáltak a németek, de elmaradt a büntető. A 67. percben Kamada majdnem kihasznált egy hatalmas hibát, de a léc fölé emelt, azonban két perccel később Rafael Borre kiegyenlített.

A kolumbiai csatár Kostic laposan középre tett labdájára mindenkinél gyorsabban csapott le és estében a kapuba helyezett.

A 80. percben Kostic becsapós szabadrúgása okozott némi gondot McGregornak, aki szögletre mentett, majd a 89. percben megint a szerb támadó élesen belőtt labdája után alakult ki helyzet. Az öt perces hosszabbításban sem esett már újabb gól, így következhetett a kétszer 15 perces ráadás.

A 94. percben Scott Arfield távoli lövéssel veszélyeztetett, de lökete elzúgott a kapu felett, a túloldalon pedig Borré léphetett ki ziccerben egy nagy hiba után, ám ebből a helyzetből sem lett gól.

Hatalmas küzdelmet hozott a sevillai Európa-liga-döntő Forrás: AFP/Cristina Quicler

A 106. percben Borna Barisic lőtt távolról kapura, de középre tartó bombáját kiütötte Trapp. Becsülettel küzdöttek a csapatok, de érződött a játékosokon a fáradtság.

A győztes gól Ryan Kent lábában volt, aki ziccerben közvetlen közelről nem tudott túljárni Trapp eszén a 118. percben, a Frankfurt kapusa hatalmasat védett.

Az utolsó pillanatok már nem hoztak újabb gólt, következhetett a mindent eldöntő 11-es párbaj.

Trapp óriási bravúrral védte Kent lövését Forrás: AFP/Pierre-Philippe Marcou

A Rangers kezdte a büntetőrúgásokat, ráadásul a saját szurkolótábora előtt. Elsőként az Európa-liga góllövőlistáját vezető James Tavernier állt a labda mögé, és magabiztosan belőtte. A Frankfurtnál Christopher Lenz kezdett, ő is biztos lábbal értékesítette a 11-esét. A skótoknál Steven Davis sem hibázott, a németeknél Ajdin Hrustic is gólt lőtt. Arfield kíméletlenül bevarrta a harmadik 11-est, Kamada is kegyetlenül pontos volt a túloldalon, így 3-3 volt az állás.

A negyedik Rangers-játékos a Juventus kölcsönjátékosa, Aaron Ramsey volt, akit éppen a büntetők miatt cserélt be az edző, de rosszul végezte el és kihagyta. Kostic következett, aki berúgta, és előnyhöz juttatta a Frankfurtot. Kemar Roofe berúgta, így Borre következett a sorsdöntő rúgással.

A kolumbiai támadó bebombázta a labdát a jobb felsőbe, és a Frankfurt első német csapatként megnyerte az Európa-ligát.