Tort ült a Costa Rica-i bunkerfoci a japán ötlettelenség fölött

2022.11.27. 10:46
null
A Costa Rica-i falon nem tudott áttörni Japán (Fotó: AFP)
A katari labdarúgó-világbajnokság E-csoportjának vasárnapi első mérkőzésén Costa Rica Keysher Fuller 80. percben szerzett góljával győzött Japán ellen, így ismét teljesen nyílt lett a csoport a továbbjutást tekintve.

VILÁGBAJNOKSÁG, KATAR
2. FORDULÓ
E-CSOPORT

Japán–Costa Rica 0–1 (0–0)
al-Rajjan,Ahmad bin Ali Stadion. Vezeti: Michael Oliver (angol)
JAPÁN: Gonda – Jamane (Mitome, 62.), Itakura, Josida, Nagatomo (Ito H., a szünetben) – Endo, Morita – Doan (Ito Dzs., 67.), Kamada, Szoma (Minamino, 81.) – Ueda (Aszano, a szünetben). Szövetségi kapitány: Morijaszu Hadzsime.
COSTA RICA:K. Navas – Waston, Ó. Duarte, Calvo, Oviedo – Fuller, Borges (Salas, 89.), Tejeda, Torres (B. Aguilera, 64.) – J. Campbell, Contreras (Benette, 64.). Szövetségi kapitány: Luis Fernando Suárez.
Gólszerző: Fuller (80.)

A TALÁLKOZÓ ONLINE KÖZVETÍTÉSE ITT.

ÖSSZEFOGLALÓ

Történelmi lehetőség előtt állt Japán, hiszen 20 évvel a részben hazai rendezésű torna után ismét két egymást követő vb-meccsén arathatott győzelmet – és ezzel óriásit léphetett volna a továbbjutás felé –, ennek pedig a katari világbajnokság eddigi legnagyobb vereségét elszenvedő – Spanyolországtól 7–0 – Costa Rica állt az útjában. Na, persze a közép-amerikaiak távolról sem szerettek volna csatlakozni a házigazda Katarhoz, a torna eddigi egyetlen kiesőjéhez, márpedig egy újabb vereséggel ehhez kerültek volna igen veszélyes közelségbe.

Ennek megfelelően az első félidőben mindkét csapat a meglehetősen stabil védekezésre igyekezett helyezni a hangsúlyt, amit viszonylag sikerrel tett is meg, így a kapuk nem forogtak veszélyben – a FIFA hivatalos statisztikáiban nem találtuk nyomát kaput eltaláló lövésnek, ami beszédes adat. Ugyanakkor mindkét csapat tagjai küzdöttek, hajtottak – és szabálytalankodtak, sokat: 12 japán és 5 közép-amerikai szabálytalanság mellett 1-1 sárga lapot osztott ki Michael Oliver játékvezető.

Ehhez képest mindössze fél percet kellett várni a szünet után az első kaput eltaláló lövésre, a csereként a második játékrészre érkező Aszano Takuma tornáztatta meg Keylor Navast, majd hamar egy fejest is védeni kellett a kapusnak. Már azt hittük, feljavul a találkozó, ám néhány perc után rá kellett jönnünk, eddig tartott az ázsiaiak feltámadása. Ugyan továbbra is fölényben maradtak a japánok, a hajráig nagyobb gólhelyzetig nem igazán sikerült eljutniuk. Nem úgy a közép-amerikaiaknak, akik aztán 10 perccel a rendes játékidő letelte előtt Keysher Fuller okos csavarásával megszerezték a vezetést – kellett hozzá az első meccsen parádézó Gonda Suicsi kapus is…

Miután pedig Costa Rica ezen a vb-n első kaput találó lövéséből gólt szerzett, Japán ismét észbe kapott, ám hiába játszódtak le többször is kaotikus jelenetek a közép-amerikaiak tizenhatosán belül, csak nem sikerült begyötörni az egyenlítést jelentő gólt.

Japán nagy esélyt szalasztott el a továbbjutás kiharcolása felé vezető úton, ráadásul Costa Rica győzelmével ismét nyílt lett az E-csoport – legalábbis az esti spanyol–német csoportrangadóig biztosan…

AZ ÖSSZEFOGLALÓ A KÉPRE KATTINTVA ÉRHETŐ EL!

JAPÁN
KAPUSOK:1 Kavasima Eidzsi(Strasbourg – Franciaország),12 Gonda Suicsi(Simizu S-Pulse),23 Schmidt Daniel(Sint-Truiden – Belgium)
VÉDŐK:2 Jamane Miki(Kavaszaki Frontale),3 Tanigucsi Sogo(Kavaszaki Frontale),4 Itakura Ko(Borussia Mönchengladbach – Németország),5 Nagatomo Juto(FC Tokió),16 Tomijaszu Takehiro(Arsenal – Anglia),19 Szakai Hiroki(Urava Red Diamonds),22 Josida Maja(Schalke 04 – Németország),26 Ito Hiroki(VfB Stuttgart – Németország)
KÖZÉPPÁLYÁSOK:6 Endo Vataru(VfB Stuttgart – Németország),7 Sibaszaki Gaku(Leganés – Spanyolország),8DoanRicu (SC Freiburg – Németország),9 Mitoma Kaoru(Brighton & Hove Albion – Anglia),10 Minamino Takumi(AS Monaco – Franciaország),11 Kubo Takefusza(Real Sociedad – Spanyolország),13 Morita Hidemasza(Sporting CP – Portugália),14 Ito Dzsunja(Stade Reims – Franciaország),15 Kamada Daicsi(Eintracht Frankfurt – Németország),17 Tanaka Ao(Fortuna Düsseldorf – Németország),24 Szoma Juki(Nagoja Grampus)
TÁMADÓK:18 Aszano Takuma(VfL Bochum – Németország),20 Macsino Suto(Sonan Bellmare),21 Ueda Ajasze(Cercle Bruges – Belgium),25 Maeda Daizen(Celtic – Skócia)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Morijaszu Hadzsime

COSTA RICA
KAPUSOK: 1 Keylor Navas(Paris Saint-Germain – Franciaország),18 Esteban Alvarado(Herediano),23 Patrick Sequeira(CD Lugo – Spanyolország)
VÉDŐK:3 Juan Pablo Vargas(Millonarios FC – Kolumbia),4 Keysher Fuller(Herediano),6 Óscar Duarte(al-Vehda – Egyesült Arab Emírségek),8 Bryan Oviedo(Real Salt Lake – Egyesült Államok),15 Francisco Calvo(Konyaspor – Törökország),16 Carlos Martínez(AD San Carlos),19 Kendall Waston(Deportivo Saprissa),22 Ronald Matarrita(FC Cincinnati – Egyesült Államok)
KÖZÉPPÁLYÁSOK:2 Daniel Chacón(Colorado Rapids – Egyesült Államok),5 Celso Borges(Alajuelense),9 Jewisson Bennette(Sunderland – Anglia),10 Bryan Ruiz(Alajuelense),13 Gerson Torres(Herediano),14 Youstin Salas(Deportivo Saprissa),17 Yeltsin Tejeda(Herediano),20 Brandon Aguilera(Nottingham Forest – Anglia),21 Douglas López(Herediano),24 Roan Wilson(Municipal Grecia),25 Anthony Hernández(Puntarenas FC),26 Álvaro Zamora(Deportivo Saprissa)
TÁMADÓK: 7Anthony Contreras(Herediano),11 Johan Venegas(Alajuelense),12 Joel Campbell(Club León – Mexikó)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Luis Fernando Suárez(kolumbiai)