Két Bundesliga-óriás megalázó helyzetben

FC St. Pauli - VfB Stuttgart Sports soccer 2. Bundesliga Group Borna Sosa (VfB Stuttgart) Orel Mangala (VfB Stuttgart) Wataru Endo (VfB Stuttgart) Rico Benatelli (FC St. Pauli) Horizontal
01 February 2020, Hamburg: Football: 2nd Bundesliga, 20th matchday, FC St. Pauli - VfB Stuttgart at the Millerntor stadium. St. Paulis Rico Benatelli (l) and Henk Veerman (3rd from right) fighting for the ball with Stuttgart's Borna Sosa (l-r), Atakan Karazor and Nathaniel Phillips. Photo: Christian Charisius/dpa - IMPORTANT NOTE: In accordance with the regulations of the DFL Deutsche Fußball Liga and the DFB Deutscher Fußball-Bund, it is prohibited to exploit or have exploited in the stadium and/or from the game taken photographs in the form of sequence images and/or video-like photo series. (Photo by CHRISTIAN CHARISIUS / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
Az osztályozónál kegyetlenebb dolog aligha létezik a labdarúgásban. Itt két csapat egész évi teljesítménye válik semmissé, és két találkozón kell dönteniük a következő évről. A Bundesliga1-ért vívott párharc idén igen különleges lesz, ugyanis két háromszoros bajnok vívja, a Hamburger SV és a VfB Stuttgart, és mindkettő az utolsó bajnoki találkozójának hajrájában azt hitte, hogy „túlóra" nélkül is tagja lehet ősztől a legjobbak küzdelmének. Most viszont élet-halál harcra kényszerül egymás ellen.

Az osztályozót 2008-ban hozták vissza a Bundesliga műsorába, előtte sokáig három kieső volt a legjobbak közül, és a másodosztály harmadikja automatikusan feljutott. A drámát kedvelők természetesen örömmel üdvözölték a régi-új rendszert, mert évről-évre elképesztő izgalmakat hoz.
Idén már az idekerülés is hitchcock-i forgatókönyvet produkált.

Mind a VfB Stuttgart, mind a Hamburger SV az utolsó forduló hajrájában biztos volt benne, hogy ezen párharc nélkül is biztosítja helyét a Bundesliga1-ben.

A másodosztályban szereplő Hamburger SV-nek nem volt a saját kezében a sorsa 33 forduló után, ugyanis úgy állt az osztályozót jelentő harmadik helyen, hogy egy ponttal gyűjtött kevesebbet, mint a második (egyenesen feljutó) Heidenheim.

A Heidenheim úgy lépett pályára Regensburgban, hogy győzelem esetén feljut a Bundesliga1-be Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/Tom Weller

A Hamburg az egyik (már a záróforduló előtt) kiesett csapathoz, a Sandhausenhez utazott, vetélytársa a másik búcsúra kényszerülthöz, a Regensburghoz. Papírforma szerint mindkét gárdának nyernie kellett, ezzel maradt volna a forduló előtti sorrend. Ám akik nem sorolnak fel kapásból több tucat váratlan meglepetést a Bundesliga történetéből az utolsó fordulókból, azoknak ott volt az egy nappal korábbi eset, amikor

a Bayern München úgy lett bajnok, hogy a Mainz két ponttal „megrövidítette" a Dortmundot.

A Regensburg segítségében bízott a HSV is a vasárnapi zárófordulóban. A saját meccsét, ha nem is magabiztosan, de hamar lerendezte, Jean-Luc Dompé harmadik percben szerzett góljával kicsikart minimális előnyt végig tartotta, és

megszerezte a kötelező három pontot.

A vezetés után nemcsak a nézőtéren lévő szurkolók, és a kispadon ülő vezetők, hanem talán a pályán lévő játékosok is a Heidenheim regensburgi meccsével foglalkoztak. Mert a képlet egyszerűvé vált, ha a vetélytárs nem nyer a bajor városban, akkor a Hamburg visszatér az elsőosztályba.

A HSV szurkolói már feljutást ünnepeltek a lefújás után Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/Uwe Anspach

Erre szinte végig megvolt az esély. Ugyanis a harmadik percben szerzett góljával a virtuális tabella második helyére került a Hamburg, és onnan csak akkor csúszhatott vissza, ha a Heidenheim gólt szerez. Ez az első 45 percben nem sikerült, és ezért szünetbeli

cserékkel kockáztatott edzője, de ez rosszul sült el.

A támadó Heidenheim az 51. és az 56. percben gólt kapott, így három gólra került a feljutástól. Ebből az 58. percben egyet megszerzett (pontosabban a Regensburg egy öngóllal segített rajta) viszont a 93. percben még mindig vesztésre állt.

Sokáig úgy tűnt, hogy Prince Osei Owusu két gólja osztályozóra száműzi a Heidenheimet Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/picture alliance / firo Sportphoto/Marcel Engelbrecht

Ekkor fújták le a Hamburg találkozóját, és annak szurkolói kizártnak tartották, hogy ezt követően még két gólt szerezzen a vetélytárs,

százával rohantak a gyepre, és ünnepelték a feljutást.

A „józanabbak" azért telefonnal a kézben követték a Regensburgban zajló eseményeket, és teljesen megsemmisültek. Ugyanis a Heidenheim a 93. percben 11-esből egyenlített, majd a 99-ben megnyerte a meccset. A Heidenheim ezzel feljutott (sőt, a Darmstadt váratlan veresége miatt bajnok is lett), a Hamburg viszont osztályozóra kényszerül.

A Heidenheim jutott közvetlenül a Bundesliga1-be Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/picture alliance / firo Sportphoto/Marcel Engelbrecht

A Stuttgart esete még cifrább. Ugyanis ő a Bundesliga1 zárófordulóját a bentmaradást jelentő 15. helyen várta. Vagyis saját kezében volt a sorsa,

ha hazai pályán nyer azon Hoffenheim ellen, mely számára már tét nélküli volt kettejük meccse, akkor bentmarad.

A helyzet a Hoffenheim edzője, Pellegrino Matarazzo számára volt egészen különleges, ugyanis a Stuttgartot ő készítette fel a szezonra. A nyolcadik fordulóig ő is irányította, vagyis ha ő taszítja osztályozóra a csapatot,

kicsit a saját munkáját is minősíti.

Ilyen az élet: valóban Matarazzo (illetve jelenlegi csapata, a Hoffenheim) miatt nem maradt bent a Stuttgart.

Pellegrino Matarazzo tavaly megmentette a Stuttgartot, most a Hoffenheim edzőjeként az osztályozóra taszította Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/Tom Weller

Tavaly még megtörtént a csoda, az utolsó forduló hosszabbításában a japán Wataru Endo szöglet után fejelt góljával győzött a Köln ellen, ezzel megelőzte, és osztályozóra kényszerítette a Herthát, de ismerjük a mondást (igaz, csak mi, magyarok):

addig jár a korsó a kútra, míg el nem törik.

Akkor Matarazzo ünnepelte, hogy a svábok meghosszabbították elsőosztályú tagságukat, idén az amerikai óriás mélybe taszította egykori játékosait.

A Hoffenheim ugyanis vezetést szerzett Stuttgartban, és a győzelmi kényszer alatt focizó gárda csak a 80. percben tudott egyenlíteni. Ezt követően megpróbálta ugyanazt megcsinálni, mint a Heidenheim Regensburgban, vagy ő maga tavaly, de nem sikerült neki. Pedig

a hosszabbításban a portugál Tiago Tomasnak két nagy helyzete is volt,

és megszerezhette volna a bentmaradást a tavalyi hajrá hőse, Wataru Endo is. Nem sikerült egyiküknek sem betalálni, így két nagyon csalódott csapat csap össze az osztályozón.

Földön a Stuttgart játékosai--- osztályozót kell vívnia a csapatnak Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/Tom Weller

Csütörtökön Stuttgartban, hétfőn pedig Hamburgban lesz a különleges párharc. Egyikük boldog lesz a csata után, a másik nagyon elkeseredett. És méltatlan is ez a helyzet mindkét csapathoz, hiszen mindkettő háromszoros Bundesliga bajnok, és volt olyan év is, amikor a bajnoki címről döntöttek egymás között.

A pillanat, amikor Tim Walter, a HSV edzője megtudja, hogy mégsem jutott fel csapata a Bundesliga1-be Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/Uwe Anspach

Az 1983-84-es évadról van szó, valószínűleg minden idők legizgalmasabb Bundesliga szezonjáról. Amelyben

az első három helyezett azonos pontszámmal végzett, míg a negyedik egy ponttal maradt el tőlük.

Már féltávnál is csak három pont volt az első és az ötödik között, a Stuttgart úgy lett őszi bajnok, hogy a 17. fordulóban nyert Hamburgban. Ha ezt nem teszi, akkor az uralkodó BEK-győztes Hamburg telel az élen, így csak ötödikként fordult.

Majd jött egy őrült tavaszi versenyfutás a Hamburg és a Stuttgart között,

melybe beleszólt még a Bayern és a Mönchengladbach. Továbbá mindenki más.

Több olyan játéknap is volt, hogy az első három csapat azonos pontszámmal szerepelt a tabellán, köztük csak a gólkülönbség határozta meg a sorrendet.

A Hamburg játékosai idén osztályozót játszanak a Bundesliga1-ért, 1984-ben címvédőként és BEK-győztesként a Salátástálért harcoltak Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/Uwe Anspach

A 29.fordulóban a Bayern brémai veresége után állt az élre a Stuttgart, a 30. játéknap után a Stuttgart egyaránt egy ponttal előzte meg a Bayernt, a Hamburgot, és a Gladbachot. A 31. fordulóban a Bayern kikapott Hamburgban, a Gladbach Dortmundban, a 32. játéknapon a Hamburg pontszámban utolérte a Frankfurt ellen döntetlent játszó Stuttgartot.

Mindenki tudta, hogy az utolsó fordulóban ez a két csapat találkozik Stuttgartban.

Ez az igazi téttel bíró mérkőzés, és nem az osztályozó!

Valódi bajnoki döntő, egy olyan sorozat végén, melyben mindenki 34 meccset játszik. És 90 perc felülírja az addigi 9 hónap eseményeit.

Őrült futball-láz kerítette hatalmába Németországot,

pontosabban Nyugat-Németországot.

Ám nem a Stuttgart-HSV döntötte el a bajnoki címet. Ugyanis az utolsóelőtti fordulóban a gyengécske Eintracht Frankfurt győzött Hamburgban, így a "Nagy Döntőnek" gondolt meccs után csak akkor lehetett volna bajnok a Hamburg, ha öt góllal nyer vetélytársa otthonában.

A nevető harmadik, a Mönchengladbach pedig akkor előzhette volna meg mindkettőt, ha 17-el nyer a Bielefeld ellen.

A Hamburg eggyel győzött, a Mönchengladbach hárommal.

Igy minden idők legszorosabb Bundesliga befutója után első lett a Stuttgart 48 ponttal, második a Hamburg, harmadik a Mönchengladbach szintén 48-48 ponttal, negyedik a Bayern München 47-el, ötödik a Werder Bremen 45-el.

A legendás edző, Ernst Happel és játékosa, a zseniális Felix Magath alig hitte, hogy nem lett bajnok a Hamburg 1984-ben Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/picture alliance / SvenSimon/Sven Simon

Az volt a Stuttgart első bajnoki címe a Bundesligában a háromból, a Hamburgnak pedig a harmadik, és a mai napig az utolsó. Most ezen szinthez képest megalázó tétért csap össze a két csapat, és az osztályozó során idézhetnék szurkolóik a mi Vörösmarty Mihályunkat, ha ismernék: „Régi dicsőségünk, hol késel az éji homályban?"