Milák Kristóf fantasztikus úszással ezüstérmes 100 méter gyorson a római úszó-Eb-n

MILÁK Kristóf
Róma, 2022. augusztus 13. Az ezüstérmes Milák Kristóf a férfi 100 méteres gyorsúszás döntőjének eredményhirdetésén a római vizes Európa-bajnokságon a Stadio Del Nuotóban 2022. augusztus 13-án. MTI/Czeglédi Zsolt
A római úszó Európa-bajnokság szombati versenynapján a férfi 200 méteres hátúszás döntőjében Kovács Benedek bravúros úszással ezüstérmes lett, Kós Hubert nyolcadikként zárt. A 100 méter gyors fináléjában Milák Kristóf hatalmas csatában, új magyar csúccsal szerzett ezüstérmet, míg Németh Nándor ötödik lett a futamban.

Kovács Benedek 200 méter háton 1:56.03 perces egyéni csúccsal csapott célba, a szám másik magyarja, Kós Hubert 1:57.84-gyel nyolcadik lett. A számot a francia Yohann Ndoye Brouard nyerte 1:55.62-vel.

Az idei budapesti világbajnokságon döntős Kovács a pénteki előfutamban egyéni csúcsot (1:56.81) úszott, az elődöntőben viszont tartalékolt, míg Kós egyéni legjobbjától (1:57.64) mindössze négy századdal elmaradva, 1:57.68 perccel került a fináléba.

A döntőben láthatóan Kós gyorsan "kiszállt" a dobogóért folytatott küzdelemből, Kovács viszont tartotta a tempót a mezőnnyel, a második százon pedig fokozatosan jött felfelé. Húsz méterrel a vége előtt már láthatóan az éremért harcolt, és végül óriási egyéni rekorddal csapott célba, megszerezve pályafutása első nagy nemzetközi sikerét.

A 100 méter gyors döntőjében a román David Popovici világcsúccsal nyert.

A 200 méter pillangó 21 éves magyar olimpiai bajnoka, Milák Kristóf 47.47 másodperccel csapott célba, ezzel a szám másik magyar döntősének, a 48.01-gyel ötödik Németh Nándornak a rekordját (47.69) adta át a múltnak.

Milák Kristóf bravúros teljesítménnyel nyert ezüstérmet 100 méter gyorson, majd 15 perccel később döntőbe jutott 100 méter pillangón Forrás: MTI/Czeglédi Zsolt

Milák a pénteki elődöntőben is a második időt úszta - de akkor hét századdal még elmaradt Németh országos csúcsától -, Popovici Európa-rekorddal került fináléba, míg Németh a hetedik idővel várta a döntő rajtját.

Mind a nyolc finalista elképesztően kezdett, sőt húsz méterrel a vége előtt még négyen voltak Popovici pénteki Európa-csúcsán belül, végül a román nagyszerű idővel diadalmaskodott Milák előtt. A 17 éves Popovici 46.86 másodperces világcsúccsal a brazil Cesar Cielo Filho rekordját (46.91) döntötte meg, amely 2009-ben ugyanebben az uszodában született, cápadresszben.

Az elődöntőben szereplő magyarok közül hárman is bejutottak a vasárnapi fináléba, Milák Kristóf ráadásul 100 méter pillangón a legjobb idővel.

Női 200 méter gyorson Késely Ajna végül visszalépett az elődöntős szerepléstől - a vasárnapi 1500 méter gyorsra pihen rá -, így a magyar színeket csak a szám junior Európa-bajnoka, Pádár Nikolett képviselte. A 16 esztendős úszó, aki délelőtt 1:59.62 perccel ötödikként jutott tovább, az elődöntőben egyéni csúcsát (1:57.91) megjavítva, 1:57.80-nal újra az ötödik helyet szerezte meg összesítésben.

nyilatkozott a futam után Pádár.

Ezt követően jött a férfi 100 méter pillangó. Miláknak, a szám címvédőjének, olimpiai ezüstérmesének és újdonsült világbajnokának mindössze 14 perce volt azt követően, hogy 100 méter gyorson országos csúccsal ezüstérmet nyert a világrekorddal győztes román David Popovici mögött.

A Honvéd klasszisát csak megszorongatni tudták, 51.01-gyel az első helyen került a fináléba, míg a szám másik magyarja, Kós Hubert - aki 200 méter háton nyolcadik lett - 51.69-cel nyolcadikként "csúszott" be.

Férfi 200 méter mellen nem volt esélyük továbbjutni a magyaroknak, ugyanakkor a vegyes specialista Verrasztó Dávid (2:12.64) és Zombori Gábor (2:13.47) is javítani tudott délelőtti idején, előbbi a 12., utóbbi a 15. helyen végzett.