A Leipzig Szoboszlai duplájával verte a Stuttgartot

2023.01.27. 20:20
Szoboszlai Dominik góljaival nyert a Leipzig (Fotó: AFP)
A német élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Bundesliga) 18. fordulójában a harmadik helyezett RB Leipzig a 15. helyen tanyázó VfB Stuttgartot fogadta. Szoboszlai Dominik az első és a második félidőben is betalált, amire csak egy tizenegyesgóllal tudtak válaszolni a svábok, így a hazaiak 2–1-es győzelmet arattak.

BUNDESLIGA
18. FORDULÓ
RB LEIPZIG–VFB STUTTGART 2–1 (1–0)
Lipcse, Red Bull Aréna, 46 158 néző. Vezette: Zwayer
LEIPZIG: Blaswich – Henrichs (Klostermann, 80.), Orbán, Gvardiol, Raum (Halstenberg, 80.) – X. Schlager, Haidara, Szoboszlai, Dani Olmo (Forsberg, a szünetben) – T. Werner (Poulsen, 84.), André Silva (Laimer, 69.). Vezetőedző: Marco Rose
STUTTGART: F. Müller – Stenzel, Anton, Itó, Vagnoman – Karazor, Endó, Nartey (Egloff, 86.), Kastanaras (Perea, a szünetben), Führich (T.Coulibaly, 80.) – L. Pfeiffer (Kuol, 86.). Vezetőedző: Bruno Labbadia
Gólszerző: Szoboszlai (25., 49.), ill. Führich (68. – 11-esből)

Jobban kezdte a mérkőzést az esélytelenebbnek tartott Stuttgart, az első nagy helyzet a sváb csapat nevéhez fűződött. Nem égett túl magas hőfokon a Leipzig, és nem is nagyon tudott a vendégkapu elé kerülni, viszont a semmiből megszerezte a vezetést. Szoboszlai Dominik állt oda egy szabadrúgásnál a labda mögé, és – a kapus hibájának is köszönhetően – a kapu jobb oldalába lőtt 30 méterről (1–0). A folytatásban növelhette volna előnyét a lipcsei együttes, ám André Silvának több próbálkozásából sem sikerült fejjel a hálóba találni. A hátrányba került Stuttgart pedig nem tudott a gól után veszélyt okozni.

A szünet után komoly helyzetbe kerültek a vendégek, azonban Nikolas Nartey mellé lőtt, Szoboszlai pedig büntetett, amikor tizenhat méterről szép gólt vágott a jobb alsó sarokba (2–0). Nyugodtan csordogált a találkozó, a lipcseieknek egyrészt nem volt sürgős, másrészt nekik az eddigi tempó tökéletesen megfelelt, nem akartak többet kiadni magukból, mint amennyi szükséges. Viszont a semmiből jött a szépítés, Josko Gvardiol összehozott egy tizenegyest, amelyet Chris Führich értékesített (2–1).

Azonban ezt a lehetőséget nem tudta kihasználni a Stuttgart, képtelen volt helyzeteket kialakítani, és így veszélyeztetni a hazaiak győzelmét. Ha a szászországi csapat tagjai koncentráltabbak, növelhették volna az előnyüket, ám nem nagyon törekedtek rá, így már nem változott az eredmény.

Így akárcsak a legutóbbi Leipzig–Stuttgart mérkőzésen, melyet 2021 augusztusában rendeztek, Szoboszlai ismét duplázott, ezzel 47, lipcsei színekben lejátszott bajnoki meccsén már 9 gólnál jár.

A magyar válogatott játékos góljaitide kattintvalehet megtekinteni.

André Silva fejében jó néhány gól ott maradt (Fotó: AFP)

Sárga lapok: 1–0

90+7. perc: Vége a mérkőzésnek! Szoboszlai duplájával nyert a Leipzig!

90+6. perc: Szoboszlai ugratta ki Poulsent, aki 10 méterről a kapusba lőtt.

90+2. perc: Marco Rose kapott sárgát reklamálásért.

90+1. perc: Forsberg ugratta ki Laimert, ám hosszan tolta meg a labdát, így a kapus felszedte, és odalett a ziccer.

90. perc: 6 perc a hosszabbítás.

86. perc: Még két stuttgarti csere.Nartey és Pfeiffer helyén Egloff és Kuol.

85. perc: Forsberg tologatta-tologatta a labdát a 16-os vonalán, majd pedig jó helyzetben fölé durrantott. Igaz, mindegy, mert les volt.

84. perc: Ezúttal Timo Werner jött le, Poulsen kap lehetőséget.

80. perc: Kettő csere a Leipzignál, érkezik Klostermann és Halstenberg, lement Henrichs és Raum, míg a másik oldalon Führich hagyta el a pályán, a helyén Coulibaly.

77. perc: Itotávoli, lapos lövése a bal alsó felé tartott, Blaswich elsőre csak kiütni tudta, másodjára már fogta.

69. perc: Hazai változtatás, André Silva lejött, beálltLaimer.

68. perc: GÓL! SZÉPÍT A STUTTGART!Führich állt a labda mögé, majd a jobb alsóba lőtt, Blaswich csak beleérni tudott! 2–1

67. perc: TIZENEGYES! Nartey beívelése után előbb Gvardiol fején csúszott meg a labda, majd hozzáért a kezéhez is, és egy adag VAR-ozás után a játékvezető büntetőt ítélt!

63. perc: André Silvának nem akar összejönni a gól. Egy szabadrúgást tekert középre Raum, Silva érkezett lendületből, de 5 méterről fölé fejelt!

A hivatalos nézőszám:46 158.

56. perc: Jobb oldali szöglet után Ito a hosszúról középre fejelte a labdát,Pfeiffer viszont 5 méterről fölé bólintott!

A második gólnál sem volt kisebb az öröm (Fotó: AFP)

Szoboszlai másodszor duplázott a Leipzig színeiben.

49. perc: GÓL! SZOBOSZLAI DUPLÁZIK!André Silva fejelte oda a labdát Szoboszlainak, aki gyönyörűen kezelte azt le, majd egy pattanás után, 16 méterről bevágta a jobb alsó sarokba! 2–0

46. perc: ZICCER! Nartey kapott remek labdát, majd előtte a kimozduló kapus mellett 15 méterről, de több méterrel mellé rúgta!

46. perc: Folytatódik a mérkőzés!

46. perc: Cserék a szünetben, a hazaiaknál Forsberg jön Dani Olmo helyére, míg a vendégek Perea váltja Kastanarast.

Küzdött a fekete mezes Stuttgart, de a lipcsei siker nem forgott veszélyben (Fotó: AFP)

Jobban kezdte a találkozót a Stuttgart, azonban a hazai csapat a semmiből vezetést szerzett Szoboszlai szabadrúgásgóljával. Ezt követően a Leipzig növelhette volna az előnyét, míg a vendégek összesen egyszer tudtak veszélyeztetni.

Sárga lapok: 0–0

45. perc: Nincs hosszabbítás, vége az első félidőnek!

39. perc: Olmo tekert jóval fölé/mellé 18 méterről.

35. perc: Ugyanaz volt a forgatókönyv, a bal oldalon futballozó Raum beadott, Silva fejelt, annyi különbséggel, hogy ezúttal a kapus kezébe.

32. perc: KAPUFA! Raum tekert középre balról, Silva érkezett, és 8 méterről a kapufára fejelt! Majdnem beakadt a jobb felső sarokba.

Ez volt Szoboszlai második bajnoki gólja a szezonban.

Szoboszlai és a társak is örültek (Fotó: AFP)

25. perc: GÓL! VEZET A LEIPZIG SZOBOSZLAI TALÁLATÁVAL! A magyar futballista 30 méterről végezhetett el szabadrúgást, a félmagas lövése elment a sorfal mellett, majd a labda lepattant pont a kapus előtt, aki csak a hálóba tudta ütni a – valljuk be – védhető kísérletet! 1–0

23. perc: Raum bal oldali beadása után Silva fejelt 5 méterről, de jócskán fölé.

Nem sokat mutat eddig a Leipzig, a Stuttgart egy kicsivel többet, főleg az előzetes várakozásokhoz képest.

9. perc: Nagy helyzet! Schlagert szerelte le Endo, aki remekül indítottaKastanarast, a fiatal játékos pedig 16 méterről célba vette a bal alsó sarkot, de Blaswich leért a labdára!

6. perc: Führich szúrta rá távolról, a labda megpattant Haidara hátán, így alaposan elkerülte a kaput. A szögletből komoly veszély nem lett.

A lipcseiek fehér, a stuttgartiak fekete szerelésben lépnek pályára.

1. perc: Kezdődik a mérkőzés, a vendégek indították útjára a labdát!

78 éve szabadult fel az auschwitzi haláltábor– erre emlékeztek a csapatok a kezdés előtt.

ELŐZMÉNYEK

Egy pontra feljöhet a listavezető Bayern München mögé a Szoboszlai Dominikot és Willi Orbánt bizonyára a kezdőbe nevező RB Leipzig, ha a Bundesliga 18. fordulójának nyitányán legyőzi a Stuttgartot. A lipcseiek kifejezetten jó passzban érkeznek a találkozóra, a bajnokság újraindulása óta túl vannak a Bayern elleni rangadón (1–1), hét közben pedig a teniszben is jól mutató 6–1-es győzelemmel távoztak a Schalke otthonából.

„Roppant szoros a küzdelem a tabella élén, és elég jó pozícióban vagyunk – mondta Marco Rose, az RB Leipzig edzője a csütörtöki sajtótájékoztatón. – Tizenöt mérkőzés óta vagyunk veretlenek minden frontot beleszámítva, de még várnak ránk forrónak ígérkező csaták. Hosszú távon kell gondolkodnunk, és a Stuttgart elleni meccs lesz a következő lépés.”

Érdemes felidézni, hogy amikor a két csapat legutóbb a Red Bull Arénában találkozott, Szoboszlai Dominik két (bomba)gólt szerzett, oroszlánrészt vállalva csapata 4–0-s sikeréből. A lipcseiek vezetőedzője ugyanakkor óva intett, hogy bárki is párhuzamot vonjon a 2021-es és a mostani találkozó között: „A jelenkori Stuttgart nagyon összeszedett csapat, intenzív futballt játszik. Játékosai szeretik a gyors labdafelhozatalt, és kiválóak a letámadásban. A hétközi fordulóban, a Hoffenheim ellen mindkét góljukat úgy érték el, hogy letámadásból labdát szereztek, erre nagyon oda kell figyelnünk.”

Valóban oda kell figyelni a VfB-re, az említett hoffenheimi mérkőzésen ugyanis csak egy, a 94. percben kapott gól fosztotta meg a svábokat első idegenbeli sikerüktől az idényben. Ezzel együtt Bruno Labbadia edző szerint sokkal nehezebb dolga lesz csapatának: „A Leipzig ragyogó formában van, nálunk viszont több meghatározó játékos is kidőlt a hétközi fordulóban, ráadásul nagyon jól ismerem Timo Wernert, aki életveszélyes az ellenfél kapujára. Nagy kihívás nekünk ez a meccs.”

A lipcseiek egyébként árgus szemekkel figyelnek majd előre is, hátra is, a forduló ugyanis több izgalmas párharcot tartogat, némelyik kimenetele az együttes malmára hajthatja a vizet.

Gy. B.

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a RB Leipzig–VfB Stuttgart mérkőzés a Bundesligában!