Messi fantasztikus gólt és továbbjutást ünnepelhetett a dupla jubileumán

2022-es labdarúgó-világbajnokság, 2022-es katari FIFA-világbajnokság, Katar, labdarúgás, futball, foci-vb, focivb2022, Argentína-Ausztrália, Nyolcaddöntő, Ahmad bin Ali Stadion, 2022. 12. 03., Argentína, Ausztrália
DOHA, QATAR - DECEMBER 03: Lionel Messi of Argentina celebrates after scoring the team's first goal during the FIFA World Cup Qatar 2022 Round of 16 match between Argentina and Australia at Ahmad Bin Ali Stadium on December 03, 2022 in Doha, Qatar. (Photo by Francois Nel/Getty Images)
A katari labdarúgó-világbajnokság nyolcaddöntőjében Argentína 2-1 arányban legyőzte Ausztrália csapatát, így a pályafutása 1000. tétmérkőzésén pályára lépő és az argen-tin válogatottban 100. alkalommal csapatkapitányi karszalagot viselő Lionel Messiék játszhatnak Hollandiával a legjobb négy közé jutásért.

Lionel Scaloni szövetségi kapitány együttese egyértelmű esélyesként várhatta a találkozót, ám a nyitómeccsükön Szaúd-Arábia révén már meglepte Argentínát egy ázsiai zónából érkezett csapat. A kétszeres világbajnok Ángel Di María nélkül állt fel a kezdésre, a túloldalon Craig Goodwin hiányzott az alapemberek közül a kezdő sípszónál.

Az első tíz percben lényegében csak az ausztrál térfélen zajlott a játék, nagy helyzetet azonban nem tudott kialakítani Argentína.

Az első harminc percben a mérkőzés egyetlen kapura lövése Papu Gómez nevéhez fűződött, aki jócskán fölé lőtt a próbálkozásánál.

Az ausztrálok próbálták birtokolni a labdát, egy-egy pontrúgásnál pedig a gól lehetősége is benne volt a játékukban.

A 35. percben azonban Lionel Messi megvillant: az ő jobb oldali szabadrúgása után visszakerült hozzá a labda, Alexis Mac Allisternek passzolt, aki Julian Álvarezt próbálta indítani, ám a fiatal támadó rosszul vette át a labdát. Az azonban így éppen Messi elé került, aki

15 méterről, bal lábbal a jobb alsóba tekert, ezzel az idei harmadik, összességében a kilencedik vb-gólját megszerezve – ám az elsőt, amit egyenes kieséses szakaszban ért el.

(A gólról készült videót ide kattintva tekintheti meg.) A játékrész folytatásában nem volt újabb próbálkozás – így a gól volt a félidő egyetlen, kaput eltaláló lövése –. így egygólos argentin előnnyel vonulhattak pihenőre a csapatok.

Lionel Messi harmadszorra is vezetést szerzett Argentínának a katari világbajnokságon Forrás: Getty Images/2022 Getty Images/Francois Nel

A második 45 perc elején folytatódott az argentin dominancia, ám ezúttal is inkább csak a mezőnyben volt fölényben a dél-amerikai együttes, hiszen az 57. percig egy Messi-lövés volt az egyedüli próbálkozásuk. Akkor azonban

Matthew Ryan gondoskodott arról, hogy úgy tűnjön, végleg eldől a mérkőzés: a neki hátrapasszolt labdát nem elrúgta az ausztrál kapus, hanem cselezni próbált vele – Julian Álvarez pedig lecsapott rá és az üres kapuba gurított.

Julian Álvareznek a szemfülessége után nem volt nehéz dolga Forrás: AFP/Juan Mabromata

A második találat teljesen megnyugtatta az argentinokat, mégis szinte folyamatosan birtokolták a labdát a folytatásban is, az öt cserével felfrissített ausztrálok pedig nem jutottak el az ellenfél tizenhatosáig. A 77. percben történtek aztán mégis izgalmas hajrát ígértek:

Craig Goodwin lőtt 20 méterről, a mellé tartó lövésébe azonban Enzo Fernández beleért a kezével, így a labda védhetetlenül csapódott a bal alsó sarokba.

Az ausztrálok szépítő gólja előtti pillanatok Forrás: Getty Images/Justin Setterfield/Justin Setterfield

Ez a gól felébresztette az ausztrálokat,

Aziz Behich egy cselsorozat után az egyenlítő találatot is megszerezhette volna a 81. percben, a közeli lövésébe azonban az utolsó pillanatban visszaérő Lisandro Martínez blokkolt bele.

Ennél nagyobb helyzet már nem adódott Ausztrália előtt, Argentína ellenben többször is megszerezhette volna a harmadik gólját: erre a legnagyobb lehetősége Lautaro Martíneznek volt, aki

háromszor is Messi passza után került óriási helyzetbe, ám előbb fölé, majd a hosszabbításban kétszer Ryanbe lőtte a labdát.

Az utolsó percben még a 18 éves Garang Kuol hajthatott volna végre csodát, ám a lövését hárította a kapus, újabb gól pedig így már nem született. A 2-1-es győzelmével Argentína 2014 után ismét ott van a vb legjobb nyolc csapata között, és az akkori elődöntő "visszavágóján" Hollandiával játszhat a december 9-ei negyeddöntőben azért, hogy ismét az érmes helyezésekért küzdhessen.