Irány a BL: négy gólt lőve nyert az MU a Chelsea ellen!

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2023.05.25. 20:50
Szép gól volt! (Fotó: AFP)
A Manchester United 4–1-re megverte odahaza a Chelsea-t az angol labdarúgó Premier League 32. fordulójából elhalasztott mérkőzésén, ezzel bebiztosította magának a Bajnokok Ligája-indulást.

Manchester United:
De Gea – Wan-Bissaka, Lindelöf, Varane, Shaw (Malacia, a szünetben) – Casemiro, Eriksen (Fred, 70.) – Antony (Rashford, 29.), Buno Fernandes (McTominay, 85.), Sancho – Martial (Garnacho, 70.). Menedzser: Erik ten Hag
Chelsea: Kepa – Azpilicueta, Chalobah, W. Fofana, L. Hall – Gallagher (D. Fofana, 83.), Enzo Fernández, Chukwuemeka (Loftus-Cheek, 83.) – Madueke (Zijes, 83.), Havertz (Joao Félix, 64.), Mudrik (Pulisic, 64.). Menedzser: Frank Lampard
Gólszerző: Casemiro (6.), Martial (45+5.), Bruno Fernandes (73. – 11-esből), Rashford (78.), ill. Joao Félix (89.)

A Manchester Unitednek a Bajnokok Ligája-indulás, a Chelsea-nek a 11. hely megszerzése a cél a szezon utolsó bajnokijain, ez mindent elmond a két csapat mostani idényéről. Frank Lampard a tíz sérültje miatt is igen fiatal átlagéletkorú kezdőcsapatot állított össze (amely a maga 23 évével és 238 napjával klubrekordot döntött), és nem is játszott rosszul a Chelsea!

A 18 éves balhátvéd, Lewis Hall kihagyott egy helyzetet, és társainak három ziccert teremtett, de Mihajlo Mudrik, Kai Havertz és Conor Gallagher sem élt a maga lehetőségével.

Nem úgy a másik oldalon Casemiro, aki szép gólt fejelt, majd ravasz passzal előkészítette Anthony Martial találatát.

A szünet után Bruno Fernandes megdöngette a lécet, Kepa védte Christian Eriksen közeli lövését, a másik oldalon Mudrik és Hall sem tudott túljárni David de Gea eszén. Lampard beküldte a Joao Félix, Christian Pulisic párost, de már a hajrá előtt eldőlt a mérkőzés, ugyanis Bruno Fernandes kiharcolt, majd értékesített egy büntetőt.

Fernandes adott egy gólpasszt Marcus Rashfordnak, Alejandro Garnacho is eltalálta a lécet, Kepa több bravúrral védte a kapuját és csapatát a kiütéstől, Joao Félix csereként beállva pedig lőtt egy szép gólt.

Az MU elért a BL-be, az utolsó fordulóban a dobogó alsó fokáért harcol még a Newcastle Uniteddel. 4–1

Régen volt már 30 gólos MU-s csatár...

Kevesen jutottak a legjobb négy közé elsőre az MU élén!

90+5. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+3. perc Rashford passzát az ötös jobb sarka elől McTominay kapura rúgja, de ismét nagyot véd Kepa, aki eléri a bal alsó előtt Rashford középtávolját is.

Négy perc lesz a ráadás.

90. perc Kepa védi Garnacho hétméteres, ballábas lövését Wan Bissaka jobb oldali beadása után.

89. PERC JOAO FÉLIX Zijes passza után jobbal a jobb alsóba lő 17-ről, kissé jobbról. 4–1!

85. perc Fernandest Scott McTominay váltja.

84. perc Garnacho is megdöngeti a lécet! Jobbal 15-ről, Rashford passza után a lécre lő, Chalobah bevetődve beleért még a labdába.

83. perc Hakim Zijes, Loftus-Cheek és David Datro Fofana a pályán. Chukwuemeka, Gallagher és Madueke mehet pihenni.

80. perc Lindelöf, De Gea és Pulisic összekap, a szélső ellökte a levegőben a kapust egy beadás után.

Gólvideó ITT!

78. PERC MARCUS RASHFORD is betalál, ötről jobbal nem tud túljárni a nagyot védő Kepa eszén, de övé a kipattanó, ballal két méterről az üres kapu közepébe passzol. Fofana pocsékul passzol az ötöse elől, Fernandes így asszisztot adhatott. 4–0!

76. perc Fred 16 méteres lövését blokkolja Fofana, Gallagher indítása De Geáé.

74. perc A VAR-vizsgálat közben kitör a balhé, Fernandes és Fernández kap össze éppen. Tyrell Malacia és Sancho is főszereplő volt most, de sárga lapot csak a holland kap... és Enzo Fernández.

73. PERC ELDŐLT, BRUNO FERNANDES jobbal a bal alsóba lő, Kepa jobbra el. 3–0!

71. perc BÜNTETŐ, Bruno Fernandes felbőrözi Fofanát, aki teljesen fölöslegesen felrúgja őt a 16-os bal szélén éppen csak belül.

70. perc Fred Eriksent, Alejandro Garnacho Martialt váltja.

68. perc Fernandes passza ígéretes, de Azpilicueta megelőzi Rashfordot, jön Kepa.

64. perc Joao Félix Havertzet, Christian Pulisic Mudrikot váltja.

60. perc Sancho bal oldali beadása az ötös elé érkező Rashford háta mögé megy.

58. perc Hall az ötös bal sarka elől nem tud túljárni De Gea eszén, aki fogja Mudrik 17 méteres kísérletét is, a bal alsó előtt.

A nagyot mentő Azpilicuetát ismét ápolni kell.

52. perc KIMARADNAK!
Wan Bissaka nem lő az ötös bal sara elől ballal, jobbra cselez, közbelép Azpilicueta, Malacia bal oldali, ballábas beadását a labdán kicsit túlfutó Eriksen egy méterről kapura teszi, de Kepa hatamasat véd! A kipattanót Casemiro jobbal nem sokkal tekeri a bal alsó sarok mellé!

50. perc Hall sokadik remek passzát Mudrik elviszi Wan Bissaka mellett, és jobbal 13-ról, kissé jobbról a jobb alsóba lőne, de De Gea vetődve nagyot véd.

47. perc LÉC! Fernandes jobbal 18-ról, kissé jobbról nem sokkal véti el a bal felső sarkot, a labda a lécen csattan.

46. PERC FOLYTATJUK!

46. perc Tyrell Malacia be, Shaw le.

E párharc legjobb góllövői:
Mark Hughes 11
Denis Law 9
Wayne Rooney 9
Javier Hernández 8
Sir Bobby Charlton 8

45+7. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45+5. PERC SZÉP GÓL, ANTHONY MARTIAL a jobb sarok elől, négy lépésről az üres kapu közepébe lő ballal. Casemiro remek passzát az ötös jobb sarka elől Sancho nagyon önzetlenül adta tovább, Azpilicueta most lemaradt: 2–0!

45+1. perc Gallagher jobbal a jobb alsó mellé lő az ötös jobb sarka elől, Fernández remek passzából.

Hat perc a ráadás.

44. perc Madueke passzát Gallagher a 16-osról a bal sarok mellé vágja, jócskán.

Az MU az előző 10 meccsén nem kapott ki a PL-ben a Chelsea-től, a 11 klubrekord lenne. A Chelsea legutóbb 2013 májusában nyert itt.

42. perc Mudrik keresztpasszát Hall ballal 11-ről Wan Bissakába vágja.

38. perc Mudrik ollózna az ötös bal sarka előtt, odalép neki Wan Bissaka. Havertz középtávolija Lindelöfé.

35. perc Rashford passzát Sancho jobbal 14-ről kapura vágja, bevetődve blokkol Fofana!

33. perc Fofana odalép Fernandesnek a 16-oson belül, tovább... Mit mond a VAR? Semmit. Volt egy kis bokázás.

Rashford a Chelsea ellen: 16 meccs, 8 kanadai pont.

Rashford: 54 meccs az idényben, 29 góllal és 11 gólpasszal. De az előző 3 bajnokiján nem szerzett kanadai pontot.

Casemiro: 51 meccs az idényben, 7 góllal és 7 gólpasszal. A Chelsea-nek oda-vissza betalált.

32. perc Hall ismét remekül megy el a bal szélen, a ballábas beadása pontos, Havertz hat méterről a jobb alsó mellé fejeli a labdát!

28. perc Marcus Rashford váltja.

A brazilnak nagy fájdalmai vannak. Hordágy, csere lesz.

24. perc
Fofana odalép keményen Antonynak, ápolás a pályán. Komolynak tűnik a sérülés...

63 százalékban a vendégeknél a labda.

21. perc Azpilicuetát ápolni kell, Silva melegít.

A Chelsea előző 12 meccséből egyet nyert csak meg. Előző 10 bajnokijából is egyet nyert csak a londoni csapat.

A Chelsea 1996 után végez ismét a PL tabellájának alsó felében, akkor a 11. lett.

A Chelsea az egyetlen csapat a PL történelmében, amelynek több győzelme (18) van az MU ellen, mint veresége (17)!

19. perc Nagy mentés,
Eriksen emelését a 16-osról, kissé jobbról Antony Martial elé teszi, aki nem lő tízről, kicsit rossz a levétel, közbelép Azpilicueta, és a kapusához tolja a labdát.

10. perc Fernández jobb oldali beadása meg Gallaghernek hosszú a másik 16-oson.

9. perc Sancho passza elsuhan Fernandes lába előtt, helyzet lett volna, ha jobban figyel a portugál.

Gól a gól, mondja a VAR is.

6. PERC VEZET AZ MU, CASEMIRO hat méterről, középről a jobb felsőbe fejeli Fofana mellől Eriksen balról jövő szabadrúgását. 1–0!

4. perc Kimarad! Hall remekül ad be balról az ötös elé, laposan, Mudrik jobbal hét méterrel elvéti a bal alsó sarkot. Hét méterről...

3. perc Chukwuemeka ballal nem sokkal lő a léc fölé kissé jobbról, 19 méterről.

1. perc Sancho kicsit tétova, Azpilicueta szereli őt az ötös bal sarka előtt, Fernandes passza után. Martial lőhetett volna 16-ról, de inkább passzolt.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak piros mezben és fehér nadrágban, a vendégek tiszta kékben.

A két csapat előző 5 meccse összesen 6 gólt hozott, és mind az öt iksz lett!

Kemény kritikával illette Joey Swoll Mihajlo Mudrikot, az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban (Premier League) érdekelt Chelsea ukrán szélsőjét. A TikTokon 6.5 millió követővel rendelkező testépítő azután akadt ki, hogy Mudrik az Instagram-történeteibe töltött fel egy videót, melyen az edzőteremben az evezőgépen gyakorló túlsúlyos embernek lecsúszik a nadrágja.

Egy kis örökmérleg! 192 mérkőzés, 78 manchesteri és 54 londoni sikerrel, 299, ill. 229 rúgott góllal.

1958, Stan Crowther

A hazaiaktól Tom Heaton, Phil Jones, Scott McTominay, Marcel Sabitzer, Lisandro Martínez és Donny van de Beek sérült, a vendégektől Marc Cucurella, Benoit Badiashile, Ben Chilwell, N'Golo Kanté, Reece James, Bettinelli, Kovacic, Mason Mount, Raheem Sterling és Armando Broja maródi

Martial kezd ma is (Fotó: AFP)

Guardiola érkezése óta pedig messze a Manchester City szerezte a legtöbb pontot a Premier League-ben, 624-et. A második helyen a Liverpool (574), a harmadikon a Chelsea (485), a negyediken holtversenyben a Manchester United és a Tottenham (483), az ötödiken pedig az Arsenal áll (475). BŐVEBBEN ITT!

Guardiola munkáját dicséri az is, hogy az angol első osztály történetében 15-ször fordult elő, hogy egy csapat 12 egymást követő meccsét megnyeri, ezek közül pedig ötben – azaz az esetek harmadában – a katalán szakember is érintett volt.

GUARDIOLA DINASZTIÁT ÉPÍTETT. A Manchester City élére a 2016–2017-es idény előtt kinevezett katalán szakember irányításával a csapat a legutóbbi hat idényből ötször nyert aranyérmet, ilyen sorozatra pedig korábban csak a Liverpool (1979 és 1984 között), illetve a Manchester United (1996 és 2001 között) volt képes. A katalán szakember pedig az ötödik olyan menedzser lett, aki legalább tíz trófeát nyert csapatával (a Premier League-et ötször, a Ligakupát négyszer, az FA-kupát egyszer nyerték meg) Sir Alex Ferguson, Bob Paisley, George Ramsay és Arséne Wenger után – Guardiolának viszont mindössze hét évre volt szüksége ehhez. A City pedig az ötödik olyan csapat lett, amely három egymást követő évben aranyérmes lett az angol élvonalban a Huddersfield Town, az Arsenal, a Liverpool és a Manchester United után – a „vörös ördögöknek” ez egyébként kétszer is sikerült.

Mint arról beszámoltunk, a Nottingham Forest hazai pályán 1–0-ra legyőzte az Arsenalt az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Premier League) 37., utolsó előtti fordulójának szombati játéknapján, amivel biztossá vált, hogy a Manchester City végez a tabella élén. Összeszedtük a legérdekesebb statisztikákat és a legjobb reakciókat Pep Guardioláék aranyérme kapcsán.

Nagyon nagy kékség – Moncz Attila publicisztikája .

Akkor pedig szinte lehetetlen, ha az „égszínkékek” megnyerik az idényből még hátralévő két kiemelten fontos mérkőzésüket, a június 3-i, Manchester United elleni FA-kupa-döntőt, majd egy héttel később az Interrel szembeni Bajnokok Ligája-finálét. Merthogy akkor a City lesz a második angol csapat, amely triplázik, és ugyanabban az idényben szerzi meg a klubcsapat által megnyerhető három legfontosabb sorozatot, hiszen a Premier League aranya néhány napja már zsebben van. A „treble” korábban az MU hitbizománya volt, amely 1999-ben tíz dicsőséges májusi nap alatt söpört be mindent. Akadt még egy-két nagy mesterhármas az angol futball másfél évszázados történetében, például a Liverpool 1984-ben (bajnokság, Ligakupa, BEK), a Man. City pedig 2019-ben (bajnokság, FA-kupa, Ligakupa) nyert három sorozatban (sőt, a Poolnak 2001-ből akad egy „ötkupás” éve is, csak abból a bajnoki cím és a BL-siker is hiányzik), de a tripla a United hitbizományának számított.

Csak mert a liga illetékesei úgy találták, a klub 2009 és 2018 között 115 esetben sértette meg a vonatkozó pénzügyi előírásokat, jelentős részben ennek köszönhetően felépítve a jelen szupercsapatát. Nem tisztem igazságot tenni az alighanem könyvelők és könyvvizsgálók, esetleg jogászok háborújában, majd a különböző fórumok megteszik (legutóbb a nemzetközi Sportdöntőbíróság tett ilyet, semmissé téve az UEFA 2020 februárjában „keltezett” kétéves kizáró határozatát, így a City azóta is indulhat az európai porondon), sportszakmai szempontból viszont adott esetben nagyon nehéz lesz kétségbe vonni az iménti állítást.

Először is szeretném leszögezni, a Manchester City a PSG és a Chelsea társaságában ott van azon csapatok képzeletbeli dobogóján, amelyeket a legkevésbé szívelek. Így talán még erősebb az az állítás, hogy szerintem a Manchester City 2022–2023-as együttese jó úton jár afelé, hogy minden idők legerősebb angol együttesének vallhassa magát. (A világ valaha volt legjobb klubcsapata titulusért nagyobb harc lenne, benne a klasszikus Reallal, Cruyff Ajaxával vagy a Sacchi-féle Milannal.) Természetesen akadnak ellenvélemények is, elsősorban a The Times napilap olvasótábora, amelynek hetven százaléka egy netes szavazáson úgy vélte, a City minden idők legnagyobb csalója.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ MU–CHELSEA MÉRKŐZÉS KÖZVETÍTÉSÉBEN!