A City Gündogan duplájával legyőzte az MU-t az FA-kupa döntőjében

VARGA BALÁZSVARGA BALÁZS
2023.06.03. 15:50
Gündogan (középen) volt a meccs hőse (Fotó: AFP)
Az FA-kupa első manchesteri házidöntőjében a City 2–1-re nyert a United ellen, így története során hetedszer hódította el a legrégebbi labdarúgó-versenysorozat trófeáját.

FA-KUPA
DÖNTŐ
MANCHESTER CITY–MANCHESTER UNITED 2–1 (1–1)
London
, Wembley Stadion, 83 179 néző. Vezette: Tierney
MAN. CITY:Ortega – Walker (Laporte, 90+5.), RúbenDias, Akanji – Stones, Rodri – BernardoSilva, De Bruyne (Foden, 76.), Gündogan, Grealish (Aké, 89.) – Haaland. Menedzser: Pep Guardiola
MAN. UNITED: De Gea – Wan-Bissaka, Varane, Lindelöf (McTominay, 83.), Shaw –Casemiro, Fred – Sancho (Weghorst, 78.), Bruno Fernandes, Eriksen (Garnacho, 62.) – Rashford. Menedzser:Erik ten Hag
Gólszerző: Gündogan (1., 51.), ill.Bruno Fernandes (33. – 11-esből)

A Manchester City a 12., míg a United a 21. FA-kupa-döntőjére készült, ebből előbbi hatot, utóbbi 12 finálét nyert meg. Viszont a két csapat egymással még sohasem találkozott a sorozat ezen szakaszában.

Rendkívül bekezdett a City a manchesteri derbin, és csupán 13 másodperc elteltével vezetett is, Ilkay Gündogan lőtt nagyon szép gólt 20 méterről. Ez volt minden idők leggyorsabb találata az FA-kupa-döntők történetében (GÓLVIDEÓ ITT!). Három perccel később majdnem jött is a második gól, de Rodri centikkel mellé fejelt, viszont eddig tartott az égszínkékek lendülete, leült a meccs. Igaz, ez a United számlájára is írható volt, hiszen a „vörös ördögök” nem tudtak veszélyeztetni, sőt, a Citynek legalább akadt néhány jó távoli lövése. Aztán a semmiből jött az egyenlítés: Jack Grealish kezezése miatt tizenegyeshez jutott a United, Bruno Fernandes pedig higgadtan értékesítette (GÓLVIDEÓ ITT!). Akár a City is rúghatott volna büntetőt, de amikor Fred buktatta Kevin De Bruynét, akkor Paul Tierney és a VAR-szoba nem látott szabálytalanságot. A szünet előtt nem sokkal pedig Raphael Varane szerezhetett volna gólt, ám nagy helyzetben mellé lőtt.

A második félidő nem hozott olyan gyors gólt, mint az első, de így is csak hat percet kellett várni az újabb Gündogan-találatra: De Bruyne szabadrúgása után a német játékos kapásból tüzelt, a pattogós lövést pedig nem tudta hárítani David de Gea, aki kicsit benne volt ebben a gólban (GÓLVIDEÓ ITT!). Jó tíz percig nem sok minden történt a pályán, majd De Bruyne lezárhatta volna a meccset, ám ezúttal a spanyol kapus a helyén volt. Jött ugyan egy életerős Marcus Rashford-löket, az MU azonban nem sok mindent volt képes felmutatni, és újfent a City állt közelebb a gólhoz, de Erling Haaland nem volt elég pontos, Gündogan pedig ezúttal csak lesről talált be. Egy perccel később azért Alejandro Garnacho nem sokat tévedett távoli lövésénél, de a folytatásban a „vörös ördögök” csak a találkozó hosszabbításában jártak közel az egyenlítéshez, viszont Varane próbálkozása után a lécre pattant a labda, Garnacho meg fölé fejelt.

A City szinte fél gőzzel játszva megnyerte az FA-kupát – története során hetedszer –, így a bajnokság után újabb trófeát gyűjtött be, és esélye van arra, hogy triplázzon, amihez jövő szombaton le kell győznie az Intert a Bajnokok Ligája döntőjében. 2–1

Idénybeli második fontos trófeáját nyerte meg a City (Fotó: AFP)

Sárga lapok: 2–2

90+7. perc: Vége a mérkőzésnek, a City az FA-kupa-győztes, és megmaradt az esélye a triplázásra!

90+5. perc: Laporte jött még be Walker helyett.

A végén majdnem összejött az MU-nak az egyenlítés (Fotó: AFP)

90+2. perc: KAPUFA!Shaw bal oldali beadása után Varane elé pattant a labda, akiről az a lécre pördült, de Ortega is hozzáért, majd a kipattanót McTominay fejelte közelről fölé!

90. perc: Négy perc a hosszabbítás.

90. perc: Rodri kezezett, sárga lap.

89. perc: Aké váltotta Grealisht.

Gündogan (jobbra) két gólja győzelmet ért az égszínkékeknek (Fotó: AFP)

83. perc: Haaland lódult meg, Varane próbált felszabadítani, de a norvég támadóra rúgta a labdát, akiről az kapu mellé pattant, de nem sokkal!

83. perc:McTominay állt be Lindelöf helyett.

81. perc: Ortega sárgult be időhúzás miatt.

80. perc: Silva lőtte el keresztbe a labdát, Akanji épphogy lekésett róla!

79. perc: Fred gáncsolta Grealisht, villant a sárga.

78. perc: Változtatás az MU-nál is,Weghorst jött Sancho helyett.

76. perc: Guardiola lehozta De Bruynét, Foden állt be a helyére.

72. perc:Garnacho tekert 16 méterről centikkel a bal kapufa mellé!

Gündogan (balra) harmadszor csak lesről talált be (Fotó: AFP)

71. perc: Lövés, majd lesgól! Előbb Haaland lőtt kapura 10 méterről, ezt De Gea bravúrral védte, a kipattanót viszont Gündoganbelőtte, azonban egyértelműen lesről, így érvénytelen a találat.

69. perc:Rashford bombája 18 méterről nem sokkal szállt fölé!

62. perc:Garnacho váltotta Eriksent az MU-nál.

62. perc: Helyzet! De Bruyne lépett ki, majd 10 méterről lőtt, De Gea lábbal védett!

51. perc: GÓL! ISMÉT GÜNDOGAN!De Bruyne ívelte a tizenhatos előterébe a labdát a jobb oldali szabadrúgásból, Gündogan kapásból lőtt, a pattogós labda pedig a kapu jobb oldalában kötött ki! Azért nem volt túl sok erő benne, De Geának ezt illett volna kiütnie, de csak beleérni tudott. 2–1

Csere nem volt a szünetben.

46. perc: Folytatódott a mérkőzés!

Több játékosnak is volt mondanivalója a játékvezetők felé a szünetben (Fotó: AFP)

Sárga lapok: 0–1

45+5. perc: Vége az első félidőnek!

45+4. perc:Wan-Bissaka csúszott oda Grealishnek, sárga lap.

45. perc: Négy perc a ráadás.

43. perc: Jobb oldali szöglet utánHaaland – vagy talán Casemiro – hátán megcsúszott a labda, Varane elé pattant, aki viszont 7 méterről mellé lőtt.

39. perc: Fred buktatta De Bruynét 15 méterre a kaputól, de emiatt nem adott büntetőt Tierney, és a VAR-szobában sem látták tizenegyesnek.

Bruno Fernandes (pirosban) nem adott esélyt Ortegának (Fotó: AFP)

33. perc: GÓL! HIGGADT ÉRTÉKESÍTÉS! Bruno Fernandes állt a labda mögé, és magabiztosan a kapu jobb oldalába gurított! 1–1

31. perc: BÜNTETŐ! Wan-Bissaka közelről Grealish kezére fejelte a labdát, amely után Tierney-t kihívták, hogy nézze meg a monitoron az esetet, a játékvezető pedig tizenegyest ítélt az MU-nak!

28. perc: De Bruyne lőtt ballal, laposan nem sokkal mellé 22 méterről!

Kevés az izgalom a pályán, adogat a City, az MU nem nagyon tud támadásokat vezetni.

21. perc:Haaland lőtt fölé 21 méterről úgy egy méterrel.

17. perc: Haaland érkezett Grealish beadására, de épp csak bele tudott érni, így De Gea könnyedén felszedte a labdát.

A City égszínkék-fehér, míg a United piros-fekete szerelésben játszik.

4. perc: Újabb helyzet! De Bruyne ívelt be egy szabadrúgást jobbról, Rodri pedig 14 méterről centikkel a bal kapufa mellé fejelt!

Gündogan (középen) 13 másodperc után gólt szerzett (Fotó: AFP)

Ez minden idők leggyorsabb gólja az FA-kupa-döntők történetében.

1. perc: GÓL! 13 MÁSODPERC ELTELTÉVEL VEZET A CITY!Ortega felívelése után Haaland fejelte el a labdát, majd De Bruyne csúsztatta tovább, Gündogan pedig kapásból, 20 méterről a kapu bal oldalába lőtt! De Gea mozdulni sem tudott rá! 1–0

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a hazaiak indították útjára a labdát!

ELŐZMÉNYEK

Casemiro (18) is bemelegített (Fotó: AFP)

Ez a 190. manchesteri derbi, az örökmérleg: 78 MU-siker és 58 City-győzelem mellett 53 döntetlen. Ebben a szezonban a City 6–3-ra nyert hazai pályán októberben, de a United januárban egy 2–1-es győzelemmel vissza tudott vágni.

A City eddig 6, míg az MU 12 alkalommal hódította el a trófeát. Emellett az égszínkékek 5, a „vörös ördögök” 8 elvesztett finálét számlálnak. Viszont egymással még sohasem döntőztek a felek ebben a sorozatban.

Az FA-kupa döntőjének éppen 100 éve adott először otthont a Wembley, az 1922–23-as fináléban a Bolton Wanderers a West Ham Unitedot győzte le 2:0-ra. A mostani lesz a 88. döntő a nagy múltra visszatekintő londoni stadionban – a második világháború idején nem rendezték meg az FA-kupát, pár éve pedig a létesítmény felújítása miatt játszották a finálékat a cardiffi Millennium Stadionban, illetve az 1969–70-es idényben az Old Trafford volt az újrajátszott döntő helyszíne.

A gyerekek is várják a döntőt (Fotó: AFP)

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik aManchester City–Manchester United döntő az FA-kupában!